Anovulácia

Anovulácia je označenie menštruačného cyklu, pri ktorom nedochádza k ovulácii. Trochu detailne povedané - v rámci menštruačného cyklu sa vo fáze ovulácie stane chyba a vôbec nedôjde k uvoľneniu zrelého vajíčka z vaječníkov. A práve vďaka tejto skutočnosti nemôže dôjsť ani k oplodneniu zrelého vajíčka spermiou. V súčasnosti sa jedná o jednu z častých príčin neplodnosti. Na vine má asi 30 - 40% všetkých prípadov neplodnosti.

Dôvody anovulácie

Anovulácia a ovuláciaPríčiny anovulácie môžu byť rôzne, môžu sa vyskytovať jednotlivo alebo tiež hromadne. Patrí medzi ne napríklad:

 • nesprávna hladina a nerovnováha ženských pohlavných hormónov - najmä ide o luteinizačný hormón, ktorý spúšťa ovuláciu a ovplyvňuje produkciu estrogénu,
 • ťažkosti so štítnou žľazou8 - problémom môže byť buď tzv. "lenivá" štítna žľaza (hypotyreóza) alebo jej nadmerná funkčnosť (hypertyreóza) ,
 • obezita - vaša váha sa dlhodobo pohybuje vo vysokých hodnotách BMI (Body Mass Indexu), výpočet BMI môžete jednoducho vykonať na internete, stačí len do vyhľadávača zadať heslo "BMI výpočet,
 • veľmi nízka hmotnosť - rovnaký prípad ako vyššie, len BMI je príliš nízky,
 • dlhodobá fyzická námaha - napríklad u profesionálnych športovkýň,
 • dlhodobý stres - v zamestnaní, často ale aj samotný stres zo snahy o otehotnenie,
 • chronické ochorenia3 a pod.

Popis obrázku: Fázy menštruačného cyklu

Ak sa vám nedarí otehotnieť a pokúšate sa s partnerom o dieťa krátko (pár mesiacov), neprepadajte panike. Niektoré príčiny anovulačných cyklov sa môžete pokúsiť zmierniť sama . Napríklad práve zameraním sa na zníženie alebo zvýšenie váhy, odstránenie stresu, celkové spomalenie životného štýlu, kvalitnejšiu stravu, dostatok pohybu. Skrátka a dobre, dostaňte sa "do pohody" . Podobné odporúčanie počujete s najväčšou pravdepodobnosťou od svojho gynekológa. A spomeňte si na udalosti, ktoré ste vo svojom okolí určite počula niekoľkokrát a sú vždy založené na rovnakom vzorci - "Kým sme sa s mužom vedome snažili, plánovali a strážili plodné dni, nešlo to. Potom sme to prestali riešiť a zrazu som bola tehotná! " Tie najjednoduchšie riešenia sa často schovávajú hlavne v našej hlave.

Nie všetky riešenia však môžeme nájsť v psychike. Jednou z najčastejších vedeckých príčin anovulácie, ktorú je potrebné riešiť s lekárom, býva tzv. syndróm polycystických vaječníkov . Ide o ochorenie, ktoré môže mať tieto sprievodné javy:

 • menštruačné odchýlky - menštruácia je veľmi slabá, alebo naopak silná,
 • nadváha ,
 • problémy so štítnou žľazou - tá ovplyvňuje 2 dôležité pohlavné hormóny - progesterón a estrogén, problémom potom je buď tzv. "lenivá" štítna žľaza (hypotyreóza) alebo jej nadmerná funkčnosť (hypertyreóza), ako je už uvedené vyššie,
 • vysoký krvný tlak - systolický nad 140 a diastolický nad 90, slovami lekára "140 na 90" už je považované za vysoký krvný tlak (viď. obrázok 2.),
 • abnormálne hladiny krvných tukov - túto informáciu dostanete aj v rámci bežného vyšetrenia krvi vaším obvodným lekárom, za bezpečné hodnoty sa považuje celkový cholesterol pod 4-5 mmol / l, triacylglyceroly pod 2 mmol / l, ochranný HDL nad 1, 2 mmol / l a z týchto troch položiek spočítaný najrizikovejší LDL cholesterol (tzv. "zlý cholesterol") má byť pod 2-3 mmol / l;,
 • zvýšený rast chĺpkov,
 • problematická pleť,
 • väčšie vypadávanie vlasov.

Hodnoty krvného tlaku

Popis obrázku: Hodnoty krvného tlaku

Niektoré z nich môžete pozorovať sama (a nemusia nič znamenať), s niektorými vám bude musieť pomôcť lekár (hladiny krvných tukov, krvný tlak, vyšetrenie štítnej žľazy). Podstatné však je návštevu lekára neodkladať - syndróm polycystických vaječníkov síce nie je možné úplne vyliečiť, ale jeho prejavy sa dajú rôznymi spôsobmi zmierniť alebo odstrániť. Väčšinou sa jedná o nejakú variáciu hormonálnej liečby (lekár vám môže predpísať tabletky s hormónmi, prípadne aplikácie hormónov pomocou injekcií). Podstatné je, že dodanie potrebných hormónov väčšinou ovuláciu odblokuje.

Ako zistiť, či ovulujete?

To, či vaea vajíčka dozrievajú tak, ako majú, môžete zistiť pomerne presne aj samy. Jedným zo spôsobov sú ovulačné testy , ktoré zakúpite v každej lekárni a ktoré fungujú podobne ako testy tehotenské - teda na základe prítomnosti konkrétnych hormónov v moči. V tomto prípade ide o hormón, ktorý sa volá luteinizačný . Práve ten ovuláciu spúšťa. Tvorí sa v tele asi 12 hodín pred začiatkom ovulácie, ste teda upozornená s dostatočným predstihom. Ak vám v niekoľkých po sebe idúcich cykloch, kedy ovuláciu očakávate, vyjdú testy negatívne (teda neovulujete), je najvyšší čas poradiť sa s vaším gynekológom. K návšteve gynekológa by vás mali vyburcovať už 2 po sebe idúce neovulačné cykly .

Vyšetrenie

UTZ vyšetrenie lekárom Vyšetrenie, ktoré preukáže, či je anovulácia práve vašu prekážkou v otehotnenií je dvojaké. Zvyčajne sa pristupuje k rozboru krvného obrazu ženy v pravidelných intervaloch v rámci niekoľkých po sebe idúcich menštruačných cykloch. Áno, tušíte správne, vyšetrenie rozhodne nie je otázkou jedného sedenia u gynekológa. Naopak ho začnete vídať celkom pravidelne. Druhý variant je tiež založený na opakovaných návštevách, len s tým rozdielom, že sa lekár pozrie ultrazvukom priamo na vaše vaječníky .

Popis obrázku: Ultrazvukové vyšetrenie

Preukázané - a čo s tým?

Ak sa potvrdí, že v rámci vášho menštruačného cyklu skutočne k anovulácii dochádza, bude vás s najväčšou pravdepodobnosťou čakať hormonálna liečba. Hormonálna liečba spočíva v stimulácii dozrievania vajíčok. Telu sa dodajú hormóny, ktoré mu chýbajú. Tie majú zabezpečiť to, aby k dozrievaniu vajíčok došlo. Hormonálna liečba je väčšinou tabletková.

Tabletková liečba spočíva v tom, že je žene predpísaný liek, ktorý pravidelne užíva . Najčastejšie sa jedná o liek typu klomifencitrát a tamoxifen . Ide o tzv. antiestrogénne lieky a pôsobia priamo na hypofýzu, ktorá následne produkuje viac hormónov, vďaka ktorým dochádza k stimulácii folikul a ovuláciu tak podporujú. O správnom dávkovaní vás samozrejme informuje lekár. Po nasadení liečby počítajte s tým, že je potrebné v rámci každého "liečeného" cyklu znovu overovať, či je liečba účinná a k ovulácii dochádza . Lekári väčšinou pracujú s tým, že počiatočné dávky liekov odporúčajú nižšie (1-2 tablety denne). Ak k vyvolaniu ovulácie nedochádza, je možné počet tabliet navýšiť (vždy na odporúčanie lekára!). Ako takmer každý liek, aj tento má svoje vedľajšie účinky. Najviac diskutovaným vedľajším účinkom je možnosť viacpočetného tehotenstva. Tá sa zvyšuje z 1% u počatia prirodzenou cestou (bez liečby) na 10% .

Video: Ovulation (ENG)

Súvisiace články

Viac o anovulácii na modrykonik.sk

Použité zdroje

 1. https://www.mojezdravi.cz/zdravy-zivotni-styl/jak-poznat-ovulaci-a-co-delat-s-cykly-bez-ovulace-z...
 2. http://www.zenska-neplodnost.cz/novinky/anovulace-porucha-ktera-muze-stat-za-neschopnosti-pocit-1129
 3. https://web.archive.org/web/20180528214130/http://www.vseprosvezdravi.cz/page/jak-se-leci-neplodn...
 4. http://www.tlukotsrdce.cz/clanek/245/co-na-nas-prozradi-krevni-tuky/
 5. https://en.wikipedia.org/wiki/Anovulation

Použité zdroje obrázkov

 1. commons.wikimedia.org
Pomohol ti tento článok?
 / Nie

Skúsenosti s anovuláciou

Máš skúsenosť s anovuláciou?
Podeľ sa o ňu a pomôž tak ostatným mamičkám.
Napíš svoju skúsenosť