Ovulácia

Ovulácia označuje okamih, kedy dôjde k uvoľneniu zrelého vajíčka z vaječníka. Toto vajíčko potom pomaly zostupuje vajcovodom k maternici. Na vajcovodoch sú malé mikroskopické riasinky čiže výstelky, ktoré vajíčko jemne posúvajú. Ak sa počas jeho cesty stretne vajíčko sa spermiou, bola táto ovulácia úspešná a dôjde k oplodneniu. Čas na to je veľmi krátky, približne 24 hodín. Oproti tomu spermie sú schopné v ženskom tele prežiť 3-5 dní.

K ovulácii dochádza iba raz počas menštruačného cyklu. Výnimočne sa môže stať, že sú počas jednej ovulácie uvoľnené dve vajíčka zároveň. Tiež sa ale môže stať, že niektoré menštruačné cykly budú anovulačné a teda nedôjde k uvoľneniu vajíčka z vaječníka. Táto situácia môže nastať aj u úplne zdravých žien. Podľa odborníkov tým v podstate telo odpočíva.

Doba, kedy začne ovulácia, sa dá určiť hneď niekoľkými spôsobmi. Najpresnejším spôsobom je sledovanie folikul. Čo sú útvary, ktoré sú tvorené zvyčajne jedným oocytov (vajíčkom). Doma môžete ovuláciu zistiť pomocou ovulačného testu, ktorý je dostupný v lekárňach alebo meraním bazálnej teploty v ústach, pošve či konečníku každý deň hneď po prebudení. V čase, keď príde ovulácia, sa teplota zvyšuje asi o pol stupňa a zostáva zvýšená až do doby tesne pred menštruáciou. Ak by došlo k oplodneniu vajíčka, teplota už neklesne, ale zostane zvýšená.

Menej spoľahlivá je kontrola kalendára. K ovulácii síce zvyčajne dochádza v polovici menštruačného cyklu, ale pretože jeho dĺžka sa môže u každej ženy líšiť, je nutné si veľmi starostlivo zapisovať menštruačný kalendár, aby mala žena predstavu o priebehu svojho cyklu. Sledovať môžete tiež krčok maternice a hlien. Niektoré ženy v čase ovulácie pobolieva v podbrušku, sú viac citlivé na rôzne pachy a majú väčšiu chuť na sex.

Čo sa deje pred ovuláciou?

Vajíčko čiže vajíčko je obalené niekoľkými vrstvami, ktoré obsahujú tzv. folikuly . Folikuly produkujú hormón estrogén a progesterón. Vďaka nim žena menštruuje a môže otehotnieť. Vo chvíli, keď zásoby folikulov dôjdu, sa žena stáva neplodnú a vzniká klimaktérium (prechod). Ten prichádza zvyčajne okolo päťdesiat rokov.

Vajíčko dozrieva asi 36-40 hodín pred ovuláciou, a akonáhle sa hladina estrogénov dostane do určitej výšky, spúšťa sa ovulácie (asi po 18 hodinách).

Čo sa deje pri ovulácii?

Aby mohlo dôjsť k ovulácii, musí folikul prasknúť a vyplaví sa vajíčko. To sa zachytí vo vajíčkovode a pohybom riasiniek sa postupne presúva do maternice. Z obalu folikulu potom zostane len blanka s bunkami. Do tých sa ukladá žlté farbivo (luteín) a vytvára sa žlté teliesko. To potom produkuje hormón progesterón až do tretieho mesiaca tehotenstva1 (teda v prípade, že došlo k oplodneniu). Ak k oplodneniu vajíčka nedôjde, odchádza počas menštruácie von z tela.

Ak by k ovulácii nedošlo, teda folikul nepraskol, nemôže žena otehotnieť.

Ako spoznať ovuláciu?

Metóda merania bazálnej teploty

K tomu, aby ste z teploty bezpečne spoznali, kedy ovuláciu máte, si musíte hodnoty bazálnej teploty zapisovať naozaj starostlivo a najlepšie niekoľko mesiacov po sebe. Táto metóda je založená na tom, že pri ovulácii je telesná teplota ženy o niekoľko desatín stupňa vyššia ako inokedy. Bazálna teplota by sa mala merať vždy po dostatočne dlhej dobe telesného pokoja. Ideálne je to ráno po prebudení. Používajte vždy rovnaký teplomer a merajte po dobu piatich minút. Teplotu je možné merať v konečníku, v pošve alebo ústach. Hodnoty si zaznamenávajte napríklad do tabuľky. Na internete ich existuje hŕba alebo sú prístupné aj rôzne mobilné aplikácie, ktoré dokážu samy vyhodnotiť vašu mesačnú krivku.

Ovulácia a meranie BT

Hodnota nameranej bazálnej teploty sa bude v priebehu cyklu meniť. Po skončení menštruácie kolíše teplota okolo 36,5 ° C. 1 až 2 dni pred očakávanou ovuláciou nastáva mierny pokles teploty a v deň ovulácie a ďalších niekoľko dní (väčšinou až do konca menštruačného cyklu) náhle teplota vzrastie asi o 0,3 až 0,6 ° C s výkyvmi nad 37 ° C. Na konci celého menštruačného cyklu bazálna teplota opäť klesá pod 37 ° C.

Keď si budete údaje pravidelne a poctivo zapisovať, môžete si vytvoriť teplotnú krivku vášho menštruačného cyklu a pomerne presne určíte deň ovulácie a dni svojich plodných dní.

Výpočet z obvyklej dĺžky cyklu

Táto metóda je asi najjednoduchšie, ale nemusí byť úplne najpresnejší . Vychádza zo skutočnosti, že obdobie medzi ovuláciou a začiatkom ďalším menštruácie je u väčšiny žien cca 14 dní. Ak viete, ako dlhý je váš cyklus a odčítate od dátumu ďalšej menštruácie 14 dní, mali by ste získať dátum, kedy by mohlo dôjsť k ovulácii. Ženy však nefungujú všetky rovnako a niektoré majú fázy cyklu kratšia ako 14 dní a u drvivej väčšiny žien dochádza aspoň raz za čas k nepravidelnému cyklu. Ovulácia sa môže oneskoriť alebo dokonca vôbec neprísť.

Sledovanie hlienu krčka maternice

V plodných dňoch sa mení charakter hlienu, ktorý vylučuje krčok maternice. Hlien produkuje sliznica krčka maternice, nie pošva. Preto nie je správne označenie "pošvovej hlien".

Rozoznávame štyri druhy hlienu:

 • Žiadny hlien - prsty sa zdajú pri stieraní v pošve vlhké, ale na vzduchu rýchlo uschnú a nezostane žiadny lepivý pocit.
 • Lepkavý hlien - zakalený, biely alebo žltý, niekedy číry. Môže byť pomerne hustý. Je lepkavý a s nízkym obsahom vody. Je drobivý až šupinatý.
 • Krémový hlien - mliečny, ľahko zakalený. Môže byť biely alebo žltý. Jeho konzistencia je podobná krému. Vlhkejší, vodnatejší a riedky. Pri rozdelení prstov zostáva stále hladký ako krém.
 • Konzistencia vaječného bielka - toto je plodný hlien. Je väčšinou číry, ale môžu v ňom byť aj zakalené vlákna. Je veľmi klzký a vlhký presne ako bielok. Máte z neho silne lubrikačný pocit. Dokáže sa pri rozdelení prstov natiahnuť od 2 do 25 cm.

Ovulačné testy

Ovulačné testy zakúpite jednoducho v lekárni, ale aj v niektorých drogériách alebo veľkých supermarketoch. Fungujú podobne ako tehotenský test1. Namočia sa do moču a ukážu buď jednu čiarku (ovulácia sa ešte nechystá) alebo dve čiarky (bude prebiehať ovulácia). V moči indikujú prítomnosť luteinizačného hormónu, ktorý spúšťa ovuláciu. Je výhodou, že testy ukazujú, že ovulácia ešte len príde, pretože tento hormón sa v tele tvorí vo väčšom množstve asi 12 až 36 hodín pred. Testy nie sú príliš drahé, takže sa jedná o veľmi obľúbenú metódu na zistenie plodných dní.

Ovulácia a ovulačné testy

Sledovanie vajíčok na ultrazvuku

Sledovanie toho, ako dozrievajú vajíčka na ultrazvuku, je samozrejme najpresnejšia metóda. Avšak nie je úplne bežná, pretože ju musí vykonávať váš ošetrujúci gynekológ. Podľa veľkosti folikul môže lekár odhadnúť, kedy asi dôjde k ovulácii. Meranie folikul sa nazýva folikulometria19. Väčšinou spolu s ňou vykonáva lekár aj endometriu, čo je meranie výšky sliznice maternice. Tá počas cyklu narastá, aby sa do nej mohlo uhniezdiť vajíčko. Ak k tomu nedôjde, odchádza spolu s menštruáciou z tela.

Zaujímavé fakty o ovulácii

 • Uvoľnené vajíčko je schopné oplodnenia len asi 12 - 24 hodín od uvoľnenia z vaječníkov,
 • Pri ovulácii sa väčšinou uvoľňuje len jedno vajíčko, ale môžu sa uvoľniť aj dve a v zriedkavých prípadoch aj viac vajíčok,
 • Ovuláciu ovplyvňuje aj vaše duševné pohoda, stres, choroby3 alebo únava a povinnosti,
 • Počas ovulácie môžu niektoré ženy i špiniť,
 • Oplodnené vajíčko sa dostane do maternice asi 6 - 12 dní po ovulácii,
 • Každá žena má v zásobe milióny nezrelých vajíčok (nie všetky sa ale uvoľnia),
 • Menštruácia môže prísť, aj keď neprebehla ovulácia,
 • Ovulácia mohla prebehnúť, aj keď nebola menštruácia.

Problémy s ovuláciou

Problémy s ovuláciou sú veľmi častou príčinou neplodnosti. Chýbajúca ovulácia sa tiež nazýva ako Syndróm polycystických ovárií (PCOS). Jeho podstata spočíva v tom, že je porušená rovnováha medzi produkciou mužských a ženských pohlavných hormónov. Vyššie riziko vzniká u obéznych žien. Aby bolo možné určiť, že skutočne ide o PCOS, je potrebné zhodnotiť určité typické znaky (Rotterdamské kritériá):

 • Či sa jedná o oligoovuláciu (vzácna alebo nepravidelná menštruácia) či anovuláciu (Chýba ovulácia v čase, keď mala prísť. Prejavuje sa nepravidelnou menštruáciou s rôzne dlhými cyklami a intervalmi medzi nimi. Môže viesť aj k úplnému zastaveniu menštruácie alebo nadmernému krvácaniu),
 • hyperandrogenizmus - nadmerne pôsobia mužské pohlavné hormóny. Objavuje sa výraznejšie ochlpenie, ktoré pripomína mužské, hrubne hlas a v krvi je viac mužských pohlavných hormónov,
 • polycystické vaječníky - na každom vaječníku sa nachádza 12 a viac malých cýst, vaječníky sú veľké, ale ich povrch je hladký, pretože na nich chýbajú známky prebehnutých ovulácií.

Ženy s PCOS majú oveľa väčší problém s tehotenstvom a väčšinou potrebujú zásah lekárov. Samotné tehotenstvo je taktiež rizikové3 a častejšie dochádza k samovoľným potratom3. Tehotenstvo sprevádza viac vysoký krvný tlak, tehotenská cukrovka5 a na konci aj intenzívna starostlivosť o novorodencov po pôrode.

Aké môžu byť príčiny poruchy ovulácie?

Ovuláciu môže ovplyvňovať stres, syndróm polycystických ovárií, infekcia, úbytok hmotnosti aj nadváha, problémy so štítnou žľazou8, zvýšená tvorba hormónu prolaktínu3, nádory na vaječníkoch alebo nadobličkách, Cushingov syndróm (nadmerné množstvo kortikosteroidných hormónov v tele).

Ako môžu ovuláciu ovplyvniť hormóny?

Ovuláciu možno tiež ovplyvniť. Buď je indikovaná, teda je žiaduce, aby k nej došlo, a podajú sa lieky, ktoré ovuláciu spustia alebo ju naopak potláčajú. K indikovanej ovulácii dochádza obvykle pri asistovanej reprodukcii. Naopak sa ovulácia potláča vo chvíli, keď nie je žiaduca (napr. keď nechcete otehotnieť). Tento stav sa navodzuje antikoncepciou2.

videa: Ovulácia (ENG)

Súvisiace články

Viac o ovulácii na modrykonik.sk

Použité zdroje

 1. http://cs.wikipedia.org/wiki/Ovulace
 2. http://www.naseporodnice.cz/menstruacni-kalendar-a-plodne-dny.php
 3. https://www.repromeda.cz/
 4. http://priznaky.vitalion.cz/bolest-pri-ovulaci/
 5. http://www.stopneplodnosti.cz/
 6. Understanding Ovulation
 7. https://www.babycentre.co.uk/ovulation (ENG)
Pomohol ti tento článok?
 / Nie

Skúsenosti s ovuláciou

Máš skúsenosť s ovuláciou?
Podeľ sa o ňu a pomôž tak ostatným mamičkám.
Napíš svoju skúsenosť