Používame cookies. Viac informácií tu.
Zavri

3D ultrazvuk

3D ultrazvuk (resp. 3D ultrazvukové zobrazenie) je trojrozmerné zobrazenie statického plodu. V bežnej reči by sa dalo povedať, že lekár vytvorí fotografiu bábätka v brušku.
3D ultrazvuk

3D ultrazvukové vyčetrenie je moderná diagnostická metóda. Umožňuje detailnejšiu vizualizáciu častí tela a orgánov dieťatka. Lekár vie vďaka nemu získať anatomické pohľady, ktoré sa nedajú získať pri 2D ultrazvuku.

Kedy v tehotenstve?

Pracoviská, poskytujúce 3D ultrazvukové vyšetrenia sa rozchádzajú v uvedených optimálnych časoch absolvovania vyšetrenia. Zvyčajne sa odporúča vyšetrenie medzi 12-16. týždňom a potom v 24. - 29. týždni tehotenstva. V tomto čase je dostatočné množstvo plodovej vody, ktorá je nevyhnutná pre optimálne zobrazenie dieťatka.

Od 16 týždňa je plod už príliš veľký na celkové zobrazenie jeho tela, teda po tomto týždni už nie je možné vyšetriť celé telo plodu. Horná hranica pre vyšetrenie je 36. týždeň. Pri viacplodovej gravidite je horná hranica vyšetrenia posunutá do 26 týždňa.

Priebeh vyšetrenia

Vyšetrenie sa realizuje vaginálnou alebo abdominálnou ultrazvukovou sondou. Vhodný typ sondy určí lekár. Na vyšetrenie nie je potrebné prísť nalačno. Treba pred ním vyprázdniť močový mechúr a neaplikovať si v deň vyšetrenia na bruško krém alebo telové mlieko.

Využitie 3D ultrazvuku

Väčšina 3D ultrazvukových vyšetrení je vykonávaná komerčne - na získanie fotiek bábätka v brušku do rodinného albumu. Ide o tzv. keepsake alebo baby-facing. Tento typ vyšetrenia neslúži na diagnostické účely, ale len na prezentáciu vášho bábätka.
3D ultrazvuk: tvár a ručička

Ak sa 3D ultrazvuk vykonáva aj ako diagnostické vyšetrenie, umožňuje lekárovi detaillnejšie zobrazenie ako 2D. 3D ultrazvuk napríklad umožňuje presnejší výpočet objemov rôznych orgánov a patologických útvarov plodu. Dokáže veľmi detailne zobraziť skelet plodu, posúdiť niektoré povrchové anomálie plodu: rázštep pery, nádory plodu, defekty neurálnej trubice a pod. (tieto anomálie sa samozrejme dajú odhaliť aj pri klasickom 2D zobrazení). Niektoré špeciálne 3D/4D zobrazovacie techniky, napríklad STIC (Spatio Temporal Image Correlation) umožňujú detailnejšie zobrazenie srdcových anomálií a pod.

Treba však zdôrazniť, že neexistuje anomália plodu, ktorá na svoje odhalenie vyžaduje výlučne 3D/4D ultrazvuk a hlavným diagnostickým nástrojom pri ultrazvukovom vyšetrení je klasické 2D zobrazenie.

Platba za vyšetrenie

Vyšetrenie nie je hradené z verejného zdravotného poistenia. Je potrebné zaplatiť si ho samostatne.

Kam na 3D ultrazvuk

Súvisiace články

Viac o 3D ultrazvuku na modrykonik.sk

Použité zdroje

  1. http://www.usg.sk/
  2. http://www.femicare.org/3d-4d-ultrazvuk
  3. https://web.archive.org/web/20160326054857/http://www.3dultrazvuk.sk/www/index.php/3d-a-4d-ultrazvuk
  4. https://web.archive.org/web/20120128140320/http://www.novedieta.sk/ambulancie/3d4d_ultrazvuk
  5. http://en.wikipedia.org/wiki/3D_ultrasound
  6. Foto: ©Depositphotos.com/[bartekwardziak]
Pomohol ti tento článok?
 / Nie

Hodnotenia a skúsenosti s 3D ultrazvukom

Máš skúsenosť s 3D ultrazvukom?
Podeľ sa o ňu a pomôž tak ostatným mamičkám.
Napíš svoju skúsenosť