Vyšetrenia počas tehotenstva

Screeningové, diagnostické, odporúčané a doplnkové – vyšetrení v tehotenstve je veľké množstvo a pre nastávajúcu mamičku nie je také ľahké sa v nich zorientovať. Práve preto sme pripravili kalendár tehotenských vyšetrení, v ktorom ti vysvetlíme, aké vyšetrenie na čo slúži, ktoré je preplatené zdravotnou poisťovňou a ktoré môžeš podstúpiť na vlastnú žiadosť, aby si sa o trošku viac ubezpečila, že tehotenstvo prebieha v poriadku.
Kalendár vyšetrení v tehotenstve

Ultrazvukové screeningy sú len jednou časťou z odporúčanej skladby vyšetrení v tehotenstve.

Pravidelné kontrolné vyšetrenia na tehotenskej poradni

  • Počas tehotenstva budeš do tehotenskej alebo prenatálnej poradne chodiť pomerne často. Interval návštev môže ovplyvňovať množstvo faktorov – aktuálny týždeň tehotenstva, prípadné zdravotné komplikácie na tvojej strane i na strane bábätka.
  • Ak tehotenstvo prebieha bez problémov, do tehotenskej poradne budeš chodiť:
    • Do ukončeného 34. týždňa tehotenstva – raz za 4 – 6 týždňov.
    • Po ukončenom 34. týždni tehotenstva – raz za 1 – 2 týždne.
    • Po ukončenom 40. týždni tehotenstva – aspoň 2x týždenne, najčastejšie však každé dva dni.
  • Na tehotenskej poradni prebieha:
    • meranie krvného tlaku a váženie hmotnosti,
    • pravidelné odbery krvi, ktoré korešpondujú s aktuálnym kalendárom vyšetrení,
    • kontrola opuchov,
    • kontrola bábätka a podmienok, ktoré v brušku má (množstvo plodovej vody, uloženie placenty, atď.)
    • poskytnutie informácií o vyšetreniach, ktoré ťa čakajú, otázky ohľadom tvojho zdravotného stavu.
  • Prečítaj si viac o priebehu tehotenskej poradne v našom samostatnom článku.

Tehotenská poradňa

Akonáhle ti lekár potvrdí tehotenstvo, stanú sa pre teba aktuálnymi návštevy tehotenskej poradne. Čo ťa v tehotenskej alebo prenatálnej poradni čaká, ako často do nej budeš chodiť a s čím všetkým sa môžeš lekárovi zdôveriť? Aj to sa okrem iného dozvieš v našom článku.


Ultrazvukové vyšetrenia alebo ultrazvukové screeningy

Ultrazvukov absolvuješ v tehotenstve hneď niekoľko. V rámci zdravotného poistenia máš nárok na 3 až 4 bežné ultrazvukové vyšetrenia (v závisí, akú zdravotnú poisťovňu máš), pričom je zvážení tvojho gynekológa, ako ich postupne naprieč celým tehotenstvom rozplánuje a či vykoná aj ultrazvuky mimo tento rámec. Jednoducho povedané – môže sa pozrieť na bábätko aj na každej poradni, no rovnako to urobiť nemusí a bude sa držať predpísaného rozloženia ultrazvukov.

Nižšie sa venujeme tým ultrazvukom, ktorých význam je v prenatálnom screeningu nenahraditeľný. Väčšinu z nich však môže vykonať len gynekológ s potrebnou certifikáciou, preto sa priprav na to, že niektoré ultrazvuky absolvuješ v inej, možno aj špecializovanej ambulancii.

1. Prvá kontrola s cieľom potvrdiť tehotenstvo

  • Do 10. týždňa tehotenstva by si mala stihnúť prvú kontrolu u gynekológa. Okrem odberu krvi ťa tu čaká aj vaginálny ultrazvuk, pričom od 6. týždňa by už mala ultrazvuková sonda zachytiť aj srdcovú akciu dieťatka. Cieľom tohto vyšetrenia je potvrdiť graviditu, vylúčiť mimomaternicové tehotenstvo a poučiť budúcu mamičku o všetkom, čo ju v nasledujúcich mesiacoch čaká.

2. Prvotrimestrálny screening (kombinovaný test)

  • Screening prvého trimestra sa vykonáva od 10. do 14. týždňa tehotenstva a môžeš ho poznať aj pod názvom kombinovaný test. Spája sa tu vyšetrenie tvojej krvi, podrobný ultrazvuk, ktoré súčasťou je aj NT test (meranie šijového prejasnenia), a preberanie rodinnej anamnézy. Všetky informácie získané vďaka týmto vyšetreniam potom dovedna vyhodnocuje špeciálny softwér a výsledkom je udanie pravdepodobnosti rizika niektorých vývojových vád plodu.
  • Prvotrimestrálny screening môžu vykonávať len lekári, ktorí majú certifikát FMF, pričom na Slovensku je ich len 36. Nepriaznivou správou je aj fakt, že vyšetrenie je spoplatnené a neprepláca ho zdravotná poisťovňa.
  • Pozri si viac detailnejších informácií o prvotrimestrálnom screeningu v našom samostatnom článku.

Kombinovaný test

Kombinovaný test alebo prvotrimestrálny screening je prvým „veľkým“ vyšetrením v tehotenstve, ktoré posudzuje zdravotný stav bábätka. Nastávajúca mamička vďaka tomuto vyšetreniu môže dostať prvé aké-také ubezpečenie, že je s dieťatkom všetko v poriadku. Poď sa s nami pozrieť, čo to kombinovaný test vlastne je, z čoho pozostáva, kde ho môžeš absolvovať a prečo by si ho rozhodne nemala vynechať.

3. Morfologický či genetický ultrazvuk (druhotrimestrálny screening)

  • Morfologický ultrazvuk sa vykonáva okolo 20. týždňa tehotenstva a lekár počas neho podrobne skúma bábätko s cieľom všimnúť si znaky, ktoré by mohli byť indíciou k podozreniu na nejakú vývojovú vadu.
  • Rozšírenej verzii morfologického ultrazvuku sa hovorí genetický ultrazvuk, ktorý však opäť nie je preplácaný zdravotnou poisťovňou. Oba varianty môže vykonávať len lekár s FMF certifikátom, pričom na Slovensku je týchto odborníkov iba 11.
  • Pozri si viac detailnejších informácií o morfologickom ultrazvuku v našom samostatnom článku.

Morfologický ultrazvuk

Morfologický alebo „veľký“ ultrazvuk je pre nastávajúcu maminku mimoriadnou udalosťou. Lekár totiž počas neho podrobne skúma bábätko doslova kostičku za kostičkou a poslednýkrát predtým, ako sa dá tehotenstvo ukončiť zo zdravotných dôvodov, kontroluje, či je všetko v poriadku. Poď sa spolu s nami pozrieť, ako morfologický ultrazvuk prebieha a či sa ti oplatí doplatiť si jeho rozšírený variant.

4. Podrobný ultrazvuk v treťom trimestri (súčasťou je aj flowmetria)

  • Posledný detailný ultrazvuk sa vykonáva okolo 30. týždňa tehotenstva a jeho súčasťou je aj flowmetria – meranie prietokov krvi v dôležitých cievach.
  • Ide o veľkú kontrolu stavu placenty a podmienok, ktoré bábätko v brušku má. Na vyšetrenie je potrebné mať kvalitný ultrazvuk, preto ťa takisto tvoj gynekológ môže odoslať na iné pracovisko. V prípade, že sa na ultrazvuk v 3. trimestri objednáš do ambulancie, ktorá má zmluvu s tvojou zdravotnou poisťovňou, nebudeš za toto vyšetrenie nič platiť.
  • Pozri si viac informácií o prietokoch v tehotenstve – flowmetrii.

Flowmetria - prietoky v tehotenstve

Ultrazvukových vyšetrení v tehotenstve absolvuješ hneď niekoľko, pričom najmä počas prvého tehotenstva je náročné rozlíšiť, ktorý ultrazvuk má aký význam a na čo sa zameriava. Dnes si povieme viac o flowmetrii alebo prietokoch v tehotenstve. Poď sa pozrieť, prečo je flowmetria dôležitá a čo všetko lekár počas nej skúma.

5. Komerčný ultrazvuk – 3D alebo 4D

  • 3D alebo 4D ultrazvuk sa nevykonáva s cieľom preveriť zdravotný stav bábätka, no ide skôr o akýsi zážitok pre budúcich rodičov. Vďaka fotografii alebo video nahrávke budú mať peknú spomienku na tehotenstvo.
  • Keďže ide o komerčný ultrazvuk, nie je preplácaný zdravotnou poisťovňou, a ideálny čas na jeho podstúpenie je na rozhraní druhého a tretieho trimestra.
  • Pozri si viac o 3D a 4D ultrazvuku v našich samostatných článkoch.

3D ultrazvuk

Kto by nechcel mať na tehotenstvo peknú spomienku? Hoci ide o obdobie, ktoré nastávajúcu maminku dokáže aj celkom potrápiť, na ten pocit, keď pod srdcom nosila vytúženého drobčeka, nechce zabudnúť nikdy. Jednou z možností, ako si pamiatku na obdobie s bruškom zvečniť, je aj absolvovanie 3D ultrazvuku. Ako 3D ultrazvuk prebieha, koľko stojí a kam sa naň objednať, sa dozvieš v našom článku.

4D ultrazvuk

4D ultrazvuk predstavuje krásny zážitok pre nastávajúcich rodičov. Konečne tak majú možnosť uvidieť človiečika, ktorému sa doposiaľ len prihovárali cez bruško. Ako 4D ultrazvuk prebieha, kedy sa najčastejšie vykonáva a na čo si dať pozor, ak sa naň budeš objednávať?


Screeningy z krvi matky

Vyšetrenie tvojej krvi môže poskytnúť pomerne spoľahlivý obraz o niektorých vývojových vadách dieťaťa. Vedela si, že už okolo 7. týždňa tehotenstva v tvojom krvnom obehu cirkuluje DNA bábätka? Práve vďaka tomu môže byť bábätko vyšetrené len za pomoci odberu tvojej krvi.

1. NIPT test/NIFT test

  • NIPT alebo NIFT testy môžeš poznať pod ich najznámejším komerčným názvom Trisomy test. Zameriavajú sa na vyhľadávanie tzv. trizómií – chybných chromozómových dvojíc, ktoré značia konkrétnu vývojovú vadu, napríklad aj Downov syndróm. Plusom je, že sa dozvieš aj pohlavie dieťaťa v pomerne skorom štádiu tehotenstva.
  • NIPT testy sú pomerne spoľahlivé, no neprepláca ich zdravotná poisťovňa. Vykonávajú sa od 11. do 14. týždňa tehotenstva a ich cena je dosť vysoká – pohybuje sa od 350€ až po 600€, v závislosti od konkrétneho balíčka skúmaných vývojových vád. Často ich preto volia len tie maminky, ktoré majú odôvodnenú obavu o zdravie svojho dieťaťa, prípadne ak majú vyšší vek, ktorý pravdepodobnosť vzniku chromozomálnej vady zvyšuje.
  • Prečítaj si viac o NIPT teste v našom samostatnom článku.

NIPT test

Strach, či je s bábätkom všetko v poriadku, je v tehotenstve úplne prirodzený a môže pretrvávať po celý čas, čo dieťatko nosíš pod srdcom. Či už ťa strašia skúsenosti tvojich známych, vývojové vady plodu vyskytujúce sa v rodine alebo nedostatočná miera komunikácie medzi tebou a gynekológom, existujú doplnkové vyšetrenia v tehotenstve, ktoré vedia niektoré prípadné komplikácie na strane dieťaťa spoľahlivo odhaliť. Jedným z týchto vyšetrení je aj NIPT alebo Trisomy test. Poď sa pozrieť, ako prebieha a aké sú jeho výhody.

2. Triple test

  • Triple test takisto pozostáva len z odberu tvojej krvi a zameriava sa na detekciu vývojových vád plodu, medzi ktorými je aj Downov syndróm. Pomerne často ho však nahrádza prvotrimestrálny screening, ktorý je omnoho presnejší a vykonáva sa o pár týždňov skôr.
  • Triple test sa totiž vyznačuje nižšou spoľahlivosťou a jeho falošne pozitívne výsledky už vystrašili nejednu budúcu maminku. Preto ho dnes lekári volia skôr ako doplnok k iným vyšetreniam, prípadne ho zo skladby vyšetrení v tehotenstve pomaly vyraďujú.
  • Prečítaj si viac informácií o triple teste v našom samostatnom článku.

Triple test

Čo si budeme vravieť, vyšetrení v tehotenstve nie je práve najmenej. K jednoduchému zorientovaniu, aké testy, ultrazvuky a screeningy ťa v nasledujúcich mesiacoch čakajú, neprispieva ani fakt, že väčšina vyšetrení nesie odborný názov. Jedným z nich je napríklad aj triple test. Poď si prečítať, čo to triple test vlastne je, ako prebieha a prečo je pre niektoré ženy zbytočným strašiakom.


Vyšetrenia v tehotenstve so špeciálnym zameraním

V tejto sekcii nájdeš tehotenské vyšetrenia, ktoré sa zameriavajú buď na monitoring konkrétneho orgánu a jeho funkcií, alebo detekciu prítomnosti bakteriálnej infekcie.

1. Cervikometria

  • Cervikometria je ultrazvukové meranie krčka maternice, ktorého výsledky dokážu predpovedať blížiaci sa predčasný pôrod ešte skôr, ako žena začína vnímať prvé príznaky. Vykonáva sa prostredníctvom vaginálnej ultrazvukovej sondy.
  • Vykonanie cervikometrie je na uvážení lekára – môže krčok maternice skontrolovať na každej tehotenskej poradni, no rovnako môže cervikometriu považovať za indikované vyšetrenie, teda ho žene navrhne až vtedy, keď je naň nejaký pádny dôvod. Väčšina lekárov sa však na krčok maternice a zmeny na ňom zameriava od 22. či 24. týždňa tehotenstva a je len na nich, akú metódu zvolia – či vyšetrenie hmatom, alebo vaginálnou ultrazvukovou sondou, ktorá poskytne omnoho presnejší obraz.
  • Prečítaj si viac o cervikometrii v našom samostatnom článku.

Cervikometria

Krčok maternice by mal byť dôsledne sledovaný počas celého produktívneho veku ženy a nesmierne dôležitý je jeho monitoring aj počas tehotenstva. Zmeny na krčku maternice môžu byť napríklad spoľahlivým ukazovateľom predčasného pôrodu. Poď sa spolu s nami pozrieť, kedy sa cervikometria v tehotenstve vykonáva a čo všetko vďaka nej lekár môže odhaliť.

2. Glukózový tolerančný test na tehotenskú cukrovku

  • Test na tehotenskú cukrovku sa podstupuje od 24. do 28. týždňa tehotenstva. Pozostáva z troch postupných odberov krvi a vypitia roztoku glukózy. Keďže sa krv odoberá v konkrétnych časových intervaloch, je potrebné vyhradiť si na toto vyšetrenie viac času – pokojne môžeš v čakárni stráviť aj prevažnú časť dopoludnia.
  • Hoci je glukózový tolerančný test pre niektoré maminky strašiakom, nejde o nič hrozné. Väčšinou sa ženy, ktoré ho absolvovali, sťažujú na nepríjemnú chuť glukózového nápoja, prípadne na samotný fakt, že musia prísť na vyšetrenia nalačno.
  • Prečítaj si viac o glukózovom tolerančnom teste v našom samostatnom článku.

OGTT (orálny glukózový tolerančný test)

Cieľom glukózového tolerančného testu (OGTT) je včas odhaliť prípadný vznik tehotenskej cukrovky. Hoci sa z neho stal medzi budúcimi maminkami nemalý strašiak a určite si si aj ty na internete prečítala, aký to bol pre niektoré ženy nepríjemný zážitok, neznamená to, že ty ho nezvládneš ľavou zadnou. 🙂 Prečítaj si, či je nutné sa naň nejako špeciálne pripraviť, prečo sa vlastne vykonáva a čo presne ťa počas testu čaká.

3. Test na streptokoka skupiny B

  • Test na streptokoka v tehotenstve môžeš poznať aj pod názvom GBS screening a vykonáva sa v rozpätí od 35. do 37. týždňa tehotenstva. Ide o ster z pošvy, vďaka ktorému sa odhalí alebo vylúči prítomnosť streptokoka skupiny B v tvojom organizme.
  • Ak test vyjde pozitívne a bábätko sa narodí vaginálnym pôrodom, budú ti pred pôrodom podávané antibiotiká do žily. Tie zabezpečia, že sa dieťatko pri prechode pôrodnými cestami touto baktériou nenakazí. Zatiaľ čo pre teba nebezpečná nie je, preň by predstavovala až smrteľné riziko.
  • Pozri si viac o GBS screeningu v našom samostatnom článku.

Streptokok v tehotenstve

Prečo sa v tehotenstve robí vyšetrenie na streptokoka skupiny B a čo sa stane, ak ti lekár zvestuje pozitívny výsledok? Poď sa s nami pozrieť, ako toto vyšetrenie prebieha, v čom spočíva jeho dôležitosť a ako sa pozitívny streptokok v tehotenstve lieči.

4. CTG alebo monitor

  • CTG vyšetrenie môžeš poznať pod mnohými názvami – kardiotokogram, monitor či pásy. Ide o vyšetrenie v tehotenstve, počas ktorého sa merajú ozvy bábätka a zaznamenáva sa činnosť maternice. Na tvoje bruško sú pripnuté elastické pásy s diódami a počas vyšetrenia ležíš v pohodlnej polohe.
  • Najčastejšie sa preto CTG vykonáva pred pôrodom, počas prenášania alebo je súčasťou ďalšieho vyšetrenia – oxytocínového záťažového testu.
  • Pozri si viac informácií o CTG vyšetrení.

CTG vyšetrenie

CTG, kardiotokografia, monitory, ozvy alebo pásy – zobrazovaciu metódu oziev dieťatka môžeš poznať pod mnohými názvami. Kedy sa CTG vyšetrenie vykonáva, ako prebieha a čo všetko na ňom lekár môže zistiť? To sa dozvieš v našom článku.

5. Oxytocínový záťažový test

  • Oxytocínový záťažový test sa najčastejšie robí vtedy, ak budúca maminka prenáša 10 dní, teda ak sa nespustila pôrodná činnosť do 10tich dní od stanoveného termínu pôrodu. Existujú však výnimočné prípady, kedy ho lekári zvolia aj skôr, pričom častou indikáciou je komplikácia v tehotenstve – nedostatočné vyživovanie dieťaťa placentou, apod. Cieľom oxytocínového záťažového testu je odpozorovať, či je bábätko schopné zvládnuť pôrodnú záťaž a či je maternica schopná spustiť pôrodnú činnosť.
  • Vyšetrenie pozostáva z monitorovania bábätka a činnosti maternice kardiotokografom (pásy alebo CTG) a z infúzneho podávania oxytocínu. Práve tento hormón dokáže zahájiť sťahy maternice. Výnimkou nie je ani to, ak oxytocínový záťažový test spustí pôrod.

Pozri si viac o OZT v našom článku.

Oxytocínový záťažový test – OZT

Oxytocínový záťažový test nemusí v tehotenstve podstúpiť každá nastávajúca mamička. Čo to vlastne je, ako toto vyšetrenie prebieha a kedy k nemu lekári pristupujú? To sa dozvieš v našom článku.


Diagnostické vyšetrenia plodu

Špeciálne diagnostické vyšetrenia v podobe invazívnych zákrokov nepodstupuje v tehotenstve každá žena. Lekár ich odporučí vykonať vtedy, ak sa naskytne isté podozrenie, pričom väčšinou ide o pochybnosť o správnom vývine dieťaťa. Keďže však ide o invazívne metódy, prinášajú so sebou istú mieru rizika a ich absolvovanie je teda na rozhodnutí ženy.

1. Amniocentéza (odber plodovej vody)

  • Odber plodovej vody zvyčajne podstupujú tie budúce maminky, u ktorých predchádzajúce vyšetrenia poukázali na vyššiu pravdepodobnosť vývojovej vady bábätka.
  • Zákrok sa vykonáva vpichom cez brušnú stenu, pričom ihla, ktorá odoberie vzorku plodovej vody, je pod neustálou kontrolou ultrazvuku. Výsledky vyšetrenia sú definitívne a nie je ich potrebné overovať žiadnym iným testom.
  • Keďže ide o invazívny zákrok, nesie so sebou aj istú mieru rizika. Môže nastať infekcia plodového obalu a takisto sa riziko spontánneho potratu zvyšuje o 1 %. Definitívne rozhodnutie, či sa odber plodovej vody vykoná, je na zvážení ženy.
  • Prečítaj si viac o amniocentéze v našom samostatnom článku.

Amniocentéza

Snáď neexistuje žiadna nastávajúca mamička, ktorú by neprepadol strach, ak jej lekár odporučí podstúpiť amniocentézu alebo inak povedané odber plodovej vody. Nejde o rutinné vyšetrenie v tehotenstve, preto si poď prečítať, ako amniocentéza prebieha, či so sebou nesie nejaké riziká a kedy sa zvykne vykonávať.

2. Odber choriových klkov (biopsia choria)

  • Choriové klky sú základom pre vývoj placenty a zároveň je v nich uložená aj genetická informácia dieťaťa. Z toho dôvodu sú dobrým materiálom pre získanie cenných informácií o zdravotnom stave plodu.
  • Ide o invazívny zákrok, ktorý sa vykonáva buď vpichom cez brušnú stenu, alebo cez vagínu – spôsob, akým sa ihla vedie, závisí od uloženia placenty. Takisto so sebou prináša istú mieru rizika, konkrétne zvyšuje možnosť spontánneho potratu o 1 – 2 %. Indikáciou k tomuto vyšetreniu je pochybnosť o správnom vývoji dieťaťa, ktorá je získaná na niektorom z predošlých vyšetrení v tehotenstve.
  • Prečítaj si viac o odbere vzorky z placenty v našom samostatnom článku.

Odber choriových klkov

Odber choriových klkov nie je tak známy ako napríklad amniocentéza a práve preto môže nejednu nastávajúcu mamičku vystrašiť, ak jej lekár toto vyšetrenie odporučí. Poď si prečítať, ako biopsia choria prebieha a prečo ti ju doktor môže navrhnúť.

3. Kordocentéza (diagnostický odber pupočníkovej krvi)

  • Kordocentéza alebo punkcia pupočníka je indikované diagnostické vyšetrenie, ktoré sa u nás vykonáva len zriedka. Ak k nemu lekári pristúpia, deje sa to až od 18. či 20. týždňa tehotenstva.
  • Vykonáva sa ambulantne, vpichom cez brušnú stenu, pričom ihla, ktorá odoberá vzorku krvi z pupočnej šnúry, je neustále monitorovaná ultrazvukom. Zákrok so sebou prináša istú mieru rizika, približne rovnakú ako aj amniocentéza, teda sa o 1 % zvyšuje riziko spontánneho potratu. Cieľom vyšetrenia je vylúčiť alebo potvrdiť geneticky podmienené choroby a chromozomálne vady plodu.
  • Prečítaj si viac o punkcii pupočníka v našom samostatnom článku.

Kordocentéza

Prenatálna diagnostika ponúka v dnešnej dobe viacero možností a akonáhle sa počas bežných vyšetrení v tehotenstve objavia známky toho, že bábätko v maternici neprospieva, lekári môžu žene odporučiť aj podstúpenie invazívneho diagnostického zákroku. Radí sa k nim aj kordocentéza, teda punkcia pupočníka. Prečo sa dnes využíva menej ako ostatné indikované tehotenské vyšetrenia a ako v praxi prebieha?


Preventívne prehliadky nastávajúcej maminky

V tehotenstve by si nemala zabúdať ani na prevenciu. Podcenenie aj malého problému môže teraz ohroziť nielen teba, ale predovšetkým vyvíjajúce sa bábätko.

1. Preventívna prehliadka u praktického lekára

Počas tehotenstva by si mala absolvovať jednu preventívnu prehliadku u všeobecného lekára. Odporúčaný termín, respektíve obdobie tehotenstva nie je, preto sa už na začiatku gravidity poraď so svojím gynekológom, ktorý ti povie, v ktorom mesiaci by si mala k svojmu obvodnému zájsť.

2. Preventívna prehliadka u zubára

Ako tehotná máš nárok až na dve preventívne prehliadky u zubára, preto tento benefit rozhodne využi. Aj zdanlivo neškodný zubný kaz môže v tehotenstve vyústiť do problému, ktorý dokáže v krajných, no žiaľ, nie výnimočných prípadoch ohroziť bábätko. Pokazený zub je totiž potenciálnym ložiskom zápalu. Ideálnym časom na preventívku u zubára je obdobie na začiatku druhého trimestra (14. až 16. týždeň tehotenstva) a prelom 7. a 8. mesiaca (30. až 32. týždeň tehotenstva).


Vyšetrenia v tehotenstve podľa trimestrov

Nech sa práve nachádzaš v akejkoľvek etape tehotenstva, pozri si náš kalendár vyšetrení rozdelený po trimestroch. Zahrnuli sme sem všetky vyšetrenia, ktoré ti budú odporučené na tehotenskej poradni, ak tvoje tehotenstvo prebieha bez komplikácií, no aj neinvazívne screeningy, ktoré môžeš podstúpiť na vlastnú žiadosť.

Sumár vyšetrení v prvom trimestri tehotenstva

Vyšetrenie Týždeň tehotenstva Priebeh
Potvrdenie tehotenstva do 10. tt Odber krvi a ultrazvuk, vylúčenie mimomaternicového tehotenstva, kontrola srdcovej aktivity plodu
Prvotrimestrálny screening od 10. do 14. tt Rodinná a osobná anamnéza, podrobný ultrazvuk, vyšetrenie krvi
NIPT test od 11. tt Doplnkové vyšetrenie krvi matky na vlastnú žiadosť s cieľom odhaliť VVCh

Prvý trimester

Tehotenstvo sa rozdeľuje do troch trimestrov, pričom na úplnom začiatku toho prvého vo skutočnosti ešte tehotná nie si. Ako je to možné? Čítaj ďalej a dozvieš sa to! 🙂 Okrem toho ti tiež prezradíme, čo ťa v prvom trimestri čaká, aké prejavy tehotenstva sa môžu objaviť a akým vývojom si prechádza bábätko.

Sumár vyšetrení v druhom trimestri tehotenstva

Vyšetrenie Týždeň tehotenstva Priebeh
Triple test od 16. tt Vyšetrenie krvi matky s cieľom odhaliť VVCh
Morfologický al. Genetický USG od 20. do 22. tt Podrobné ultrazvukové vyšetrenie dieťaťa
Cervikometria od 24. tt Kontrola krčka maternice ultrazvukovou vaginálnou sondou (doplnkové vyšetrenie, je na posúdení lekára)
Test na tehotenskú cukrovku od 24. do 28. tt Vypitie roztoku glukózy, odber krvi v troch etapách

Druhý trimester

Druhý trimester sa začína 14. a končí 26. týždňom tehotenstva, pričom spravidla býva zo všetkých troch trimestrov ten najpríjemnejší. Často už poľavujú tehotenské nevoľnosti a únava, ale bruško ešte nie je také veľké, aby budúcu maminku obmedzovalo. Pozri sa, čo ťa v druhom trimestri pravdepodobne čaká a neminie. 🙂

Sumár vyšetrení v treťom trimestri tehotenstva

Vyšetrenie Týždeň tehotenstva Priebeh
Podrobný USG (flowmetria) od 30. tt Podrobné vyšetrenie dieťaťa ultrazvukom, kontrola prietokov v dôležitých cievach
Test na streptokoka skupiny B od 35. do 37. tt Ster z pošvy s cieľom odhalenia streptokokovej infekcie skupiny B
CTG záver 3. trimestra Meranie oziev dieťaťa a sťahov maternice
Oxytocínový záťažový test najčastejšie 10 dní po termíne pôrodu, výnimočne skôr Podanie oxytocínu do žily + CTG

Tretí trimester

Tretí trimester tehotenstva sa začína 27. týždňom a končí sa pôrodom. V priebehu tohto obdobia sa ti ešte o poznanie zväčší bruško a bábätko sa vyvinie v malého človiečika. Poď sa pozrieť, čo ťa čaká, aké vyšetrenia ti lekár môže odporučiť a podľa čoho spoznáš, že sa pôrod blíži.


Vyšetrenia v tehotenstve a preplatenie zdravotnou poisťovňou

Preplácanie screeningov v tehotenstve je samostatnou kapitolou. Do hry totiž môže vstúpiť veľké množstvo faktorov – rizikové tehotenstvo, predošlé prekonanie spontánneho potratu, ale aj spolupráca s poisťovňami na klinike, do ktorej sa objednáš. Množstvo vyšetrení, ktoré sú preplácané poisťovňou, totiž môžeš absolvovať aj na špecializovanom pracovisku, ktoré zmluvy so zdravotnými poisťovňami nemá. Preto vždy jednotlivé vyšetrenia konzultuj so svojím gynekológom a preber s ním všetky možnosti.

Vyšetrenie Týždeň tehotenstva Priebeh Úhrada poisťovňou
1. kontrola tehotenstva do 10. tt Ultrazvuk + odber krvi áno
Teh. poradňa v priebehu celého tehotenstva monitoring rodičky, kontrola plodu áno
Screening 1. trimestra 10. tt – 14. tt ultrazvuk, anamnéza, odber krvi nie
NIPT test 11. tt – 14. tt odber krvi nie
Triple test od 16. tt odber krvi áno
Morfologický usg 20. tt – 22. tt podrobný ultrazvuk základná časť áno, rozšírený variant nie
Cervikometria od 22. tt ultrazvukové vyšetrenie krčka maternice áno
3D/4D ultrazvuk 24. – 30. tt zobrazenie tváričky alebo pohybov plodu nie
Test na teh. cukrovku 24. tt – 28. tt odber krvi áno
Screening 3. trimestra od 30. tt ultrazvukové vyšetrenie plodu áno
Test na streptokoka 35. tt – 38. tt ster z pošvy áno
CTG záver 3. trimestra monitoring oziev dieťaťa a sťahov maternice áno

Video: Ultrazvukové vyšetrenia v tehotenstve

Rozhovor s odborníkom: MUDr. Petr Kolek

Čo vo videu zaznelo:


Najčastejšie otázky o vyšetreniach v tehotenstve

  • Prečo je v tehotenstve dôležité poznať, aký mám Rh faktor krvi?

To, či máš negatívny alebo pozitívny Rh faktor krvi, lekár väčšinou zistí už pri prvých odberoch na poradni. Ak nastane situácia, že máš negatívny Rh faktor (teda jednu z týchto krvných skupín: A -, B -, AB -, 0 -) a otec dieťaťa má Rh faktor pozitívny (teda jednu z týchto skupín: A +, B +, AB +, 0 +), bude ti v 28. týždni tehotenstva podaná preventívna injekcia imunoglobulínu.

Ide o protilátku, ktorá zabráni tomu, aby tvoj organizmus vyhodnotil Rh pozitívnu krv bábätka ako cudzorodú.

Rh faktor

Rh faktor býva určovaný spolu s krvnou skupinou človeka. Rh faktor sa určuje podľa výskytu aglutinogénu D v červených krvinkách.

  • Ktoré vyšetrenia v tehotenstve sú povinné?

Povinným nie je žiadne vyšetrenie v tehotenstve. Na Slovensku existuje len odporúčaná skladba tehotenských vyšetrení, na ktorú máš ako poistenkyňa zdravotnej poisťovne nárok, no nik ťa do absolvovania konkrétneho ultrazvuku či iného vyšetrenia nemôže nútiť. Platí to aj v prípade doplnkových, tzv. indikovaných zákrokov, ktorých cieľom je upresniť , potvrdiť alebo vylúčiť nejakú diagnózu. Ak sa v priebehu tehotenstva naskytne nejaká pochybnosť o zdravotnom stave dieťaťa, je na tebe, či si zvolíš napríklad amniocentézu. Lekár však pravdepodobne do tvojej karty zapíše, že dané vyšetrenie odporučené bolo, no rozhodla si sa ho nepodstúpiť.

  • Aké sú vyšetrenia v tehotenstve, ak má rodička viac ako 35 rokov?

Pravdou je, že sa vyšším vekom budúcej maminky zvyšuje aj riziko postihnutia plodu vývojovými vadami. Častou praxou teda je, že lekár žene odporúča podstúpiť viac vyšetrení, pričom by jej mal dať na výber a oboznámiť ju so všetkými možnosťami. Keďže tu primárne ide o odhalenie pravdepodobnosti rizika vzniku chromozomálnych vád, môže rodičke odporučiť neinvazívny NIPT test, ktorý si však bude musieť uhradiť sama, alebo amniocentézu, ktorá však so sebou nesie istú mieru rizika.

  • Aké parametre sa skúmajú v krvi počas tehotenstva?

Okrem štandardného krvného obrazu sa v krvi v priebehu tehotenstva sledujú aj nasledujúce špecifické hodnoty. Je totiž preukázané, že ich abnormálne zníženie alebo zvýšenie prispieva k skorej diagnostike vybraných vývojových vád dieťaťa:

AFP – alfa-fetoproteín – túto bielkovinu produkuje pečeň dieťaťa a jej hladina kontinuálne stúpa až do 35. týždňa tehotenstva. Jej hodnoty bývajú výrazne znížené pri Downovom syndróme. Nadpriemerne vysoké hodnoty zasa možno pozorovať pri poruche uzatvárania neurálnej trubice, teda pri rázštepe.

t-hCG – celkový choriogonadotropín. Jeho znížená hladina je pri Downovom syndróme, znížená zasa býva pri Edwardsovom syndróme.

uE3 – voľný alebo nekonjugovaný estriol, je dôležitým ukazovateľom funkčnosti tzv. fetoplacentárnej jednotky, teda systému placenta – matka – dieťa. Výrazne znížená hladina býva pri trizómiách (Downov syndróm, Edwardsov syndróm) a takisto aj pri Smith–Lemli-Opitz syndróme (SLOS).

PAPP-A – pregnancy associated plasma protein A – teda s tehotenstvom asociovaný plazmatický proteín A. Pri postihnutí dieťaťa Downovým syndrómom bývajú jeho hodnoty nižšie.

free beta-hCG – voľná beta podjednotka choriogonadotropinu. V prvom trimestri býva hladina výrazne vyššia, ak má dieťa Downov syndróm. Nadpriemerne nízke hodnoty zasa zvyknú signalizovať Edwardsov syndróm.


Mohlo by ťa zaujímať

Ultrazvukové vyšetrenie v tehotenstve

Zatiaľ čo niektoré nastávajúce mamičky sa ultrazvuku v tehotenstve nevedia dočkať, iné sa tohto vyšetrenia trochu obávajú a zvažujú, či je pre bábätko bezpečné. Koľko ultrazvukov približne počas tehotenstva absolvuješ, ktoré sú dôležité a aké si budeš musieť zaplatiť sama? Aj to sa, okrem iného, dozvieš v našom článku.

Priebeh tehotenstva

Ako vyzerá priebeh tehotenstva po jednotlivých týždňoch a kedy sa odohrávajú dôležité míľniky? V ktorých týždňoch ťa čakajú vyšetrenia, akým vývojom si prechádza bábätko a na základe čoho sa vlastne počíta termín pôrodu? Poď sa spolu s nami pozrieť, ako tehotenstvo prebieha od počatia až po pôrod.

Mesiace tehotenstva

Tehotenstvo dokáže byť plné prekvapení a obzvlášť ak si prvorodička, nemusíš mať presnú predstavu o tom, čo ťa čaká. Ako prebieha tehotenstvo pekne mesiac po mesiaci, ako sa bude postupne meniť tvoje telo a ako bude rásť bábätko? Kedy ťa čakajú dôležité vyšetrenia a na čo by si v jednotlivých mesiacoch nemala zabudnúť? To sa dozvieš v našom článku, v ktorom sme tehotenstvo rozdelili na trimestre a mesiace.


Viac o vyšetreniach v tehotenstve na Modrom koníku

  • Spýtaj sa odborníka
    • Máš otázku, na ktorú potrebuješ zrozumiteľnú odpoveď od odborníka? Spýtaj sa v našej Poradni, ktorá je zadarmo a ponúka ti možnosť anonymity.
  • Pridaj sa do tematickej skupiny
    • V tematických skupinách nájdeš užívateľky Modrého koníka, ktoré niečo spája, napríklad aj približne rovnaký termín pôrodu. Vďaka tomu môžeš spoznať nastávajúce maminky, ktoré si práve prechádzajú jednotlivými vyšetreniami. Pridaj sa do svojej termínovky a spýtaj sa ich, aké majú skúsenosti.
    • Tematické skupiny

Hodnotenia a skúsenosti s vyšetreniami počas tehotenstva

Máš skúsenosť s vyšetreniami počas tehotenstva?
Podeľ sa o ňu a pomôž tak ostatným mamičkám.
Napíš svoju skúsenosť

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke