Používame cookies. Viac informácií tu.
Zavri

4D ultrazvuk

4D ultrazvuk (resp. 4D ultrazvukové zobrazenie) je trojrozmerné zobrazenie plodu v reálnom čase. V jednoduchosti by sa dalo povedať, že je to 3D zobrazenie v pohybe. Teda uvidíte 3-rozmerný obraz vášho bábätka ako sa pohybuje vo vašom brušku.

Hľadáš miesta, kde robia 4D ultrazvuk? Pozri nižšie v tomto článku.

Väčšina pracovísk ponúka 3D/4D ultrazvuk. Prístroj, ktorý umožňuje 4D zobrazenie dieťatka, dokáže urobiť aj jeho statickú fotku v 3D. Po skončení vyšetrenia preto obdržíte fotky a aj video bábätka.

Výhody 4D ultrazvuku

Výhodou 4D zobrazenia oproti 3D je možnosť sledovať detailne plod v pohybe, pohyb končatín, jeho mimiku tváre, či srdcovú činnosť.

Kedy v tehotenstve?

Vyšetrenie je možné urobiť kedykoľvek. Pracoviská, poskytujúce 4D ultrazvukové vyšetrenia sa rozchádzajú v uvedených optimálnych časoch absolvovania vyšetrenia. Zvyčajne sa odporúča vyšetrenie medzi 12-16. týždňom a potom v 24. - 29. týždni tehotenstva. V tomto čase je dostatočné množstvo plodovej vody, ktorá je nevyhnutná pre optimálne zobrazenie dieťatka.

Od 16 týždňa je plod už príliš veľký na celkové zobrazenie jeho tela, teda po tomto týždni už nie je možné vyšetriť celé telo plodu. Horná hranica pre vyšetrenie je 36. týždeň. Pri viacplodovej gravidite je horná hranica vyšetrenia posunutá do 26 týždňa.

Priebeh vyšetrenia

Vyšetrenie sa realizuje vaginálnou alebo abdominálnou ultrazvukovou sondou. Vhodný typ sondy určí lekár. Na vyšetrenie nie je potrebné prísť nalačno. Treba pred ním vyprázdniť močový mechúr a neaplikovať si v deň vyšetrenia na bruško krém alebo telové mlieko.

Využitie 4D ultrazvuku

Väčšina 3D/4D ultrazvukových vyšetrení je vykonávaná komerčne - na získanie videa a fotiek bábätka v brušku do rodinného albumu. Ide o tzv. keepsake alebo baby-facing. Tento typ vyšetrenia neslúži na diagnostické účely, ale len na prezentáciu vášho bábätka.

Ak sa 3D/4D ultrazvuk vykonáva aj ako diagnostické vyšetrenie, umožňuje lekárovi detaillnejšie zobrazenie ako 2D. 3D ultrazvuk napríklad umožňuje presnejší výpočet objemov rôznych orgánov a patologických útvarov plodu. Dokáže veľmi detailne zobraziť skelet plodu, posúdiť niektoré povrchové anomálie plodu: rázštep pery, nádory plodu, defekty neurálnej trubice a pod. (tieto anomálie sa samozrejme dajú odhaliť aj pri klasickom 2D zobrazení). Niektoré špeciálne 3D/4D zobrazovacie techniky, napríklad STIC (Spatio Temporal Image Correlation) umožňujú detailnejšie zobrazenie srdcových anomálií a pod.

Treba však zdôrazniť, že neexistuje anomália plodu, ktorá na svoje odhalenie vyžaduje výlučne 3D/4D ultrazvuk a hlavným diagnostickým nástrojom pri ultrazvukovom vyšetrení je klasické 2D zobrazenie.

Platba za vyšetrenie

Vyšetrenie nie je hradené z verejného zdravotného poistenia. Je potrebné zaplatiť si ho.

Kam na 4D ultrazvuk (A-Z)

Súvisiace články

Viac o 4D ultrazvuku na modrykonik.sk

  • Skupina užívateľov: 3D/4D

Použité zdroje

  1. http://www.usg.sk/
  2. https://web.archive.org/web/20160326054857/http://www.3dultrazvuk.sk/www/index.php/3d-a-4d-ultrazvuk
  3. http://en.wikipedia.org/wiki/3D_ultrasound
  4. http://www.femicare.org/3d-4d-ultrazvuk
Pomohol ti tento článok?
 / Nie

Hodnotenia a skúsenosti so 4D ultrazvukom

Máš skúsenosť so 4D ultrazvukom?
Podeľ sa o ňu a pomôž tak ostatným mamičkám.
Napíš svoju skúsenosť
kathy7337  3. feb 2015

4D je hlavne pre prvorodičky

Keď som čakala prvé bábätko, nevedela som sa dočkať dňa D, keď budem môcť ísť na 4D a uvidím svoje bábätko. Bola som dokonca 2x, veď tie peniaze za to stoja! Mám fotky v počítači, dokonca video.
Prvorodičky všetko prežívajú akosi intenzívnejšie. Všetko musí byť tip top. Či už prichystaná výbavička alebo mať milión fotiek z ultrazvuku. Nevadí, tiež som to tak prežívala....
Ale len do druhého pôrodu :-)
Pri druhom som nebola na žiadnom 4D ani nemám žiadne video. Nedala som si urobiť ani profi fotky s bruškom, proste nič. Nemala som tú potrebu ako pri prvom. Dôležité bolo len to, aby som bábätko držala v náručí.
1 človek považuje za užitočné
verca2222  3. apr 2014

Odporúčam

My sme boli na 4D ultrazvuku v 30. týždni. Bolo to fakt super. Až na to, že malý sa nám celý čas nechcel ukázať. Mal totiž rúčku pri tvári. Takže sme nič nevideli. Až ku koncu ho doktor pošťuchal a na kus si dal preč rúčku, tak sme ho krásne mohli videli :) Síce sa tváril akoby sme mu zobrali hračku (mračil sa), ale bol to krásny zážitok.

Odporúčam, ale skôr ako v 30 tt. Vtedy už je dosť ,,narvaný/á,, a nemusí sa ukázať ;-)
1 človek považuje za užitočné
michaela0305  26. mar 2014

4D ultrazvuk

Pri prvom synovi som tento ultrazvuk nemala a teraz, ako čakáme druhé, tak to ľutujem. Minulý týždeň mi ho robil prvýkrát. Bolo to niečo úžasné, až mi slza vyšla. A keďže som menila po synovi lekára, som rada že som urobila toto rozhodnutie a vybrala som si práve tohto lekára. Môj lekár je v Poprade. A istotne keby ma môj predošlý lekár informoval o tejto možnosti, išla by som. Za tie peniaze to aj v tejto dobe stojí. Vrelo odporúčam.
2 ľudia považujú za užitočné
annajusko  18. mar 2014

4D Bardejov a Stará Ľubovňa

My sme čakali dcérku Lauru pred 4 rokmi a na 4D ultrazvuk som bola v Bardejovskej nemocnici. Bol to nádherný zážitok, vidieť ju tak skoro v brušku, ako rastie a je v poriadku.

Teraz čakáme ďalšie dievčatko a na 4D som bola v Starej Ľubovni a som rada, že som aj tu išla na 4D. Je to ozaj zážitok, lebo aj tá prvá dcérka bola so mnou a sa na sestričku veľmi teší, už sa priam nemôže dočkať.

Takže odporúčam každému kto váha a rozmýšľa ,či ísť alebo nie. Určite ÁNO
2 ľudia považujú za užitočné
shati14  8. okt 2013

4D ultrazvuk

My sme boli na 4D morfologickom ultrazvuku v 20 tt. Veľmi chcem pochváliť centrum Femme v Petržalke. Objednali ma do 5 dní, čo popri iných lekároch vykonávajúcich takýto ultrazvuk bol luxusný termín. Nehovoriac o lekárovi, ktorý nám to vykonával. MUDr. Slezák bol neskutočný profesionál, s ľudským prístupom. Podotýkam, že sme uňho boli o pol 8 večer. Ani náhodou nás neodbavil zrýchlene, ani nám nedal pocítiť, že má za sebou celý deň plnej čakárne. Trpezlivo nám odpovedal na všetky banálne otázky budúcich rodičov, a tiež sa veľmi precízne venoval každému orgánu, či je všetko na bábätku v poriadku.

Tých 30 Eur bolo použitých na správnu vec. Nehovoriac o zážitku, že už v polovici tehotenstva sme videli, na koho sa malá podobá :)

Vrelo odporúčam toto vyšetrenie absolvovať.
3 ľudia považujú za užitočné
danielita18  23. sep 2013

4D ultrazvuk

So 4D sme boli veľmi spokojní. Môj lekár má 4D ultrazvuk. Tak to bola výhoda, že mi mohol vždy dobre skontrolovať nášho miláčika. Bol to krásny zážitok a inak aj veľa záleží od doktora, ako vie s týmto ultrazvukom narábať. A môj doktor je veľmi zhovorčivý. A aj to je dôležité, že na všetko odpovie a všetko dobre vysvetlí. A neľutujeme ani tie peniaze a keby čakáme druhé bábo tak ideme znova. Môžem len odporučiť.
2 ľudia považujú za užitočné