Fajčenie v tehotenstve

Fajčenie v tehotenstve sa považuje za jednu z hlavných príčin ohrozenia plodu počas tehotenstva. Mnoho štúdií dokázalo, že fajčenie v tehotenstve je významným faktorom pri potratoch a predčasných pôrodoch.

Cigaretový dym obsahuje viac ako 4000 chemických látok. Medzi tieto škodlivé látky patrí olovo, kyanid a najmenej 60 rakovinotvorných zlúčenín. Najviac škodlivé látky pre dieťa sú nikotín a oxid uhoľnatý. Nikotín a oxid uhoľnatý znižujú dodávky kyslíka pre plod.

Nikotín znižuje prívod kyslíka tým, že zužuje cievy v celom tele, vrátane pupočnej šnúry (ako keby ste dieťa prinútili dýchať cez úzku slamku). Úlohou červených krviniek je naviazať molekuly kyslíka a dodať ich k jednotlivým orgánom. Pri fajčení sa v tele nachádza oxid uhoľnatý. Červené krvinky uprednostnia naviazanie oxidu uhoľnatého pred kyslíkom. To spôsobí ďalšie zníženie prísunu kyslíka pre plod.

Každá cigareta je škodlivá. Telo fajčiara je zvlášť citlivé na prvú dávku nikotínu každé ráno, takže aj malé množstvo cigariet ohrozuje plod.

Dôsledky fajčenia v tehotenstve a vplyv na dieťa

Fajčenie v tehotenstve vedie k mnohým zdravotným rizikám, ktoré ohrozujú matku aj plod. U žien, ktoré fajčia v tehotenstve, sa približne dvakrát častejšie objavia tieto komplikácie:

  • predčasný odtok plodovej vody
  • abrupcia placenty- predčasné odlúčenie placenty, hrozí veľká strata krvi pre matku a ohrozenie života plodu
  • placenta praevia- placenta rastie v dolnej časti maternice
  • predčasný pôrod

Vplyv fajčenia v tehotenstve na dieťa

  • nízka pôrodná hmotnosť- deti narodené ženám, ktoré fajčia, sú o 200 g ľahšie ako deti narodené ženám, ktoré nefajčia.Jedna cigareta denne znižuje hmotnosť novorodenca v priemere o 12 gramov. Z tohto pohľadu je fajčenie najškodlivejšie v druhom a treťom trimestri.
  • syndróm náhleho úmrtia dojčiat- deti vystavené cigaretovému dymu majú až 3x vyššiu pravdepodobnosť, že zomrú na tento syndróm.
  • dýchacie problémy- deti majú niekedy po narodení problémy s dýchaním a sú viac náchylnejšie k astme, majú väčší sklon k ochoreniam priedušiek a pľúc, bronchitíde a pneumónie.
  • srdcové vady- podľa štúdie, ktorú publikovalo Centers for Disease Control and Prevention (CDC) vo februári 2011 sa zistilo, že riziko vzniku srdcových vád je až o 20-70% vyššie u detí, ktorých matky fajčili v tehotenstve.
  • deti majú problémy s učením a správaním a majú nižšie IQ.

Pasívne fajčenie po pôrode


Deti vystavené pasívnemu fajčeniu sú vystavené mnohým rizikám:

  • syndróm náhleho úmrtia dojčiat
  • astma
  • pľúcna infekcia
  • zvýšené riziko vzniku infekcií stredného ucha, zubného kazu

Americký časopis Obstetrics and Gynecology zverejnil v auguste 2009 štúdiu o tom, ako vplýva na plod, keď matka prestane fajčiť počas tehotenstva. U matiek, ktoré prestali fajčiť v prvom trimestri sa zvyšujú šance na donosenie zdravého dieťaťa. Plod na konci druhého trimestra začína viditeľne priberať na váhe. Ak žena fajčí v tomto štádiu, plod začne zaostávať v raste. Ak žena prestane fajčiť, plod začne priberať na váhe.

Najvyššie riziko srdcových vád hrozí deťom, ktorých matky fajčia počas prvého trimestra.

Tehotná žena by sa mala snažiť prestať fajčiť. V priemere štvrtina fajčiarok prestane fajčiť, keď zistí, že je tehotná. Veľmi dôležitá je pomoc a podpora lekára, s ktorým konzultuje tehotná žena spôsoby odvykania si od fajčenia.

Viac o fajčení v tehotenstve na modrykonik.sk

Použité zdroje

  1. http://www.babycenter.com/0_how-smoking-during-pregnancy-affects-you-and-your-baby_1405720.bc?sho...
  2. http://primar.sme.sk/c/3730187/v-tehotenstve-je-fajcenie-problemom.html
  3. http://en.wikipedia.org/wiki/Smoking_and_pregnancy
  4. Foto: ©Depositphotos.com/[OtnaYdur] 🙂
  5. Foto: ©Depositphotos.com/[lucidwaters] 🙂

Hodnotenia a skúsenosti s fajčením v tehotenstve

Máš skúsenosť s fajčením v tehotenstve?
Podeľ sa o ňu a pomôž tak ostatným mamičkám.
Napíš svoju skúsenosť

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke