Používame cookies. Viac informácií tu. OK

Čo môžem v tehotenstve

Tehotenstvo býva často nazývané "druhým stavom" a ako už názov napovedá, niektoré veci vo vašom živote sa budú musieť trochu zmeniť.

Každý určite vie, že by žena počas tehotenstva nemala piť alkohol a fajčiť, ale vedela ste, že existuje veľa ďalších potravín a nápojov, ktorým by ste sa radšej mali vyhnúť? Zdravá a vyvážená strava a vitamíny sú pre vás a vaše bábätko veľmi dôležité. Ak ste doteraz stravovanie odbavili šalátom na večeru a v pracovnom zhone zabudli ísť na obed, je načase to zmeniť.

Ak vás počas tehotenstva potrápi nejaká choroba (hoci bežná chrípka), radšej si starostlivo prečítajte príbalový leták a opýtajte sa, či je liek vhodný aj pre tehotné. V niektorých prípadoch vám uľavia bylinky, ale aj s tými sa to neodporúča preháňať a niektoré sú dokonca pre tehotné ženy nebezpečné. Určite vás na ne upozorní aj váš lekár.

Aj cestovanie bude pre vás, ako tehotnú trochu iný zážitok. V zásade platí, že ak ste zdravá a tehotenstvo prebieha bez komplikácií, môžete cestovať bez obmedzenia, ale je nutné počítať s tým, že existujú riziká pre vás i bábätko. Väčšina leteckých spoločností od vás môže vyžadovať od 28. týždňa tehotenstva, aby ste dodali potvrdenie gynekológa, inak majú právo nepustiť vás do lietadla.

Vykonávate fyzicky náročnú prácu? Musíte byť v práci často po pracovnej dobe? Máte strach, že budete musieť obmedziť nejaké vaše pracovné činnost? Nestrachujte sa, zákonník práce na to pamätá a váš zamestnávateľ vám musí vyjsť v ústrety. Ako tehotná máte svoje práva, určite sa nebojte a požiadajte o ich aplikáciu.

Šport1 a fyzický pohyb je aj v tehotenstve dôležitý a niektoré športy sú dokonca pre ženu veľmi prospešnou prípravou na pôrod. Pokiaľ, ale holdujete kickboxu alebo ste vášnivá lyžiarka, budete musieť pár mesiacov svoj koníček oželieť a nahradiť ho iným, napríklad plávaním alebo jogou.

<<Späť do kategórie Som tehotná

Súvisiace články

Pomohol ti tento článok?
 / Nie