Tretí trimester

Tretí trimester tehotenstva sa začína 27. týždňom a končí sa pôrodom. V priebehu tohto obdobia sa ti ešte o poznanie zväčší bruško a bábätko sa vyvinie v malého človiečika. Poď sa pozrieť, čo ťa čaká, aké vyšetrenia ti lekár môže odporučiť a podľa čoho spoznáš, že sa pôrod blíži.
Tretí trimester informácie.

Tretí trimester tehotenstva ťa posúva bližšie k veľkému finále.

Čo sa deje v poslednom trimestri tehotenstva?

 • Môžu sa vrátiť únava a striedanie nálad, aké si poznala na začiatku tehotenstva. Tvoje telo teraz dostáva dosť zabrať – veď aby aj nie, keď sa v ňom vyvíja bábätko a búria sa hormóny.
 • Bruško rastie a telu sa mení ťažisko, takže si môžeš pripadať nemotorná. Je to úplne normálne, no treba si dávať pozor, aby si sa napríklad pri páde nezranila.
 • Tvoje telo zadržuje viac vody, a preto je možné, že sa niektorých miestach vytvoria opuchy. Najčastejšie ich ženy pozorujú na členkoch a v prípade, že by opuch nastal náhle a bol rozsiahly, je nutné vyhľadať lekára. Mohlo by totiž ísť o príznak preeklampsie.3
 • Prsia začnú produkovať mledzivo a oproti stavu pred tehotenstvom sa zväčšia až dvojnásobne. Môžu ťa tiež potrápiť mokré škvrny na oblečení, ktorým poľahky predídeš používaním vložiek do podprsenky.
 • Na toalete teraz budeš každú chvíľku. Bábätko stále viac tlačí na močový mechúr, pretože pomaličky zostupuje nižšie do panvy k pôrodným cestám.
 • V priebehu tretieho trimestra sa objavujú tzv. poslíčkovia. 👇👇👇

Čo sú to poslíčkovia?

Niektoré ženy poslíčkov zaznamenávajú často, u iných sú veľmi slabučké, preto ich de facto vôbec necítia. Ide o falošné kontrakcie, ktoré sa najčastejšie objavujú po cvičení, po sexe, pri námahe, zvýšenej únave alebo aj vtedy, keď prijímaš málo tekutín. Akonáhle poslíčkov pocítiš, posaď sa alebo si ľahni na ľavý bok, snaž sa upokojiť a poriadne sa napi vody. Poslíčkovia by mali začať ustupovať.

Ak sa sťahy maternice nezmierňujú, ich intenzita sa stupňuje a interval medzi nimi sa skracuje, pravdepodobne ide o začiatok pôrodu.

Poslíčkovia v tehotenstve

Poslíčkovia v tehotenstve (tiež nepravé kontrakcie, falošné kontrakcie alebo Braxton-Hicksove kontrakcie) sa prejavujú ako občasné tuhnutie bruška. To sa však nevracia v pravidelných intervaloch a nepriberá na intenzite ako kontrakcie pravé - pôrodné. Tieto cvičné kontrakcie nie sú určené k tomu, aby bábätko vypudili z tela. Jedná sa o prípravu maternice k pôrodu.Ako sa pripraviť na pôrod?

Je jasné, že čím bližšie máš k pôrodu, tým viac nad ním budeš premýšľať. Obzvlášť ak si prvorodička, môžu sa objaviť rôzne pocity, vrátane strachu. Skús sa preto na pôrod pripraviť, aby si nešla úplne do neznáma.

1. Absolvovanie predpôrodného kurzu
S prípravou na pôrod ti pomôže kurz, ktorý je k tomu určený. Pripravujú ho buď rôzne organizácie, alebo pôrodnice. V druhom prípade okrem prípravy na pôrod budeš môcť spoznať aj personál a prostredie pôrodnice, ak kurz absolvuješ v nemocnici, v ktorej sa chystáš aj rodiť.

2. Používanie pomôcok Aniball a Epi-no
Aniball a Epi-no sú zdravotnícke pomôcky, ktoré pozostávajú z nafukovacieho balóniku a ručnej pumpičky. Balónik sa v nenafúknutom stave zavádza do pošvy a nafukovaním sa zväčšuje jeho priemer. Slúži ako prevencia proti poraneniam pri vaginálnom pôrode (natrhnutie, nástrih), no rovnako zmierňuje aj riziko vzniku inkontinencie. Môžeš sa dopočuť, že ich úlohou je roztiahnuť pôrodné cesty a napnúť hrádzu, avšak k tomuto nie sú určené.

Obe pomôcky ti takisto pomôžu posilniť panvové dno a zvyknúť si na tlak, ktorý bude v tvojich pôrodných cestách vyvíjať aj hlavička bábätka. Vďaka cvičeniu si môžeš odskúšať, ako sa pomocou dychu a správnej polohy uvoľniť. Aniball aj Epi-no navyše môžeš používať aj po pôrode, a to opäť pre posilnenie panvového dna a tiež aj ako prevenciu proti stresovej inkontinencii, teda samovoľnému úniku moču.

Použitie týchto pomôcok by malo byť vždy bezbolestné, pričom konkrétny postup nájdeš v priloženom manuáli. Pripravovať sa s nimi na pôrod môžeš od 37. týždňa tehotenstva.

3. Pravidelný pohyb
Počas celého tehotenstva by si nemala zabúdať na fakt, že vaginálny pôrod je pre telo veľkou záťažou. Venuj sa preto tehotenskej joge, choď si zaplávať alebo podnikaj časté prechádzky.

4. Rozhovor s odborníkom
Najmä ak sa pôrodu skutočne bojíš, neboj sa so svojimi pocitmi zdôveriť niekomu, kto ti pomôže. Zájsť môžeš ku psychológovi alebo vyhľadaj dulu, prípadne pôrodnú asistentku. Obe ti poradia, ako si pri pôrode môžeš uľaviť od bolesti, ako správne tlačiť, a poskytnú ti aj rady ohľadom dojčenia a starostlivosti o novonarodené bábätko.
Ako sa pripraviť na pôrod v treťom trimestri.

Najmä posledné týždne tretieho trimestra sú predovšetkým o príprave na pôrod.


Čo by mala obsahovať taška do pôrodnice?

Väčšina pôrodníc má na svojich webových stránkach zverejnený zoznam toho, čo budeš potrebovať k pôrodu a pri pobyte na šestonedelí. Informuj sa preto priamo tam, kde plánuješ rodiť, a nezabúdaj, že od 36. týždňa tehotenstva by si mala mať všetko potrebné zbalené.

Zvyčajne by v taške do pôrodnice mali byť: nočná košeľa, dojčiace podprsenky a vložky do nich, dostatok spodnej bielizne alebo jednorazové nohavičky, menštruačné či popôrodné vložky, hygienické potreby, uterák a osuška, nabíjačka na telefón, čaj na podporu laktácie a tiež i oblečenie a plienky pre bábätko.

Taška do pôrodnice

Pôrod sa blíži, a tak je čas zbaliť si tašku do pôrodnice? Vieš, bez čoho sa v pôrodnici nezaobídeš? Poď spolu s nami zistiť, aký typ batožiny bude na to najlepší, čo doň dať a aké veci môžeš nechať pokojne doma.


Ako sa v treťom trimestri vyvíja bábätko?

 • Mozog bábätka sa výrazne zväčšuje, dochádza k rozvoju šedej mozgovej kôry a povrch mozgu, ktorý bol doposiaľ hladký, je teraz zvrásnený. Vytvárajú sa tiež mozgové a nervové obaly, ktoré budú chrániť nervové bunky.
 • Lebka zostane mäkká, a to pre prechod pôrodnými cestami. Lebečné kosti sa totiž nezrastú ani v priebehu tretieho trimestra, ale až počas prvého roka bábätka.
 • Dochádza k zásadnému vývoju pľúc.
 • Koža je na začiatku tretieho trimestra stále dosť tenká a tuk, ktorý sa bude pod ňou nasledujúce týždne hromadiť, bude bábätku pomáhať v regulácii jeho telesnej teploty. Pokožku takisto pokrývajú jemné chĺpky – tzv. lanugo. Hoci ju teraz chránia pred pôsobením plodovej vody, začnú postupne do pôrodu vypadávať.
 • V kostnej dreni sa začína tvorba červených krviniek, ktorá bude pokračovať po zbytok života.
 • Bábätko pije plodovú vodu, a tak mu už pracujú obličky. S blížiacim sa pôrodom sa bude množstvo plodovej vody znižovať.
 • Celkovo sa v treťom trimestri rozvinú všetky zmysly bábätka: sluch, čuch, chuť, zrak aj hmat.

Dobré vedieť: V maternici je bábätku čoraz tesnejšie, a tak na záver tehotenstva môžeš jeho pohyby cítiť čoraz menej. Radšej však intenzitu pohybov stále pozoruj. Ak by sa bábätko prestalo na dlhšiu dobu hýbať, prípadne sa v brušku hmýrilo až moc, nepanikár, no rozhodne kontaktuj lekára, aby skontroloval, či je všetko v poriadku.


Čo ak sa bábätko nepretočí hlavičkou nadol?

Vo väčšine prípadov sa dieťatko počas tretieho trimestra otočí hlavičkou dole, vďaka čomu je pripravené na prechod pôrodnými cestami. Ak by sa nachádzalo v inej polohe, môže sa lekár pokúsiť o jeho pretočenie. Tento pokus sa vykonáva z vonkajšej strany brucha, prípadne ti môžu byť odporučené špeciálne cviky. V prípade, že by sa bábätko ani do pôrodu neotočilo hlavičkou smerom k panve, dôjde buď k prirodzenému pôrodu koncom panvovým, alebo sa vykoná cisársky rez. Ak sa ťa táto situácia týka, lekár ju s tebou vopred preberie.

Pôrod koncom panvovým

Lekár indikuje pôrod koncom panvovým, ak je dieťa v polohe zadočkom dole. Približne 3 % pôrodov sú koncom panvovým. Pri tomto pôrode ide hlavička von ako posledná a mäkké časti detského telíčka prechádzajú ako prvé.


Prečítaj si viac o jednotlivých týždňoch a mesiacoch tehotenstva v treťom trimestri

Klikni na týždeň tehotenstva a dozvieš sa detailnejšie informácie.

27. týždeň tehotenstva 28. týždeň tehotenstva29. týždeň tehotenstva1
30. týždeň tehotenstva331. týždeň tehotenstva132. týždeň tehotenstva
33. týždeň tehotenstva 34. týždeň tehotenstva35. týždeň tehotenstva
36. týždeň tehotenstva 37. týždeň tehotenstva38. týždeň tehotenstva
39. týždeň tehotenstva 40. týždeň tehotenstva2

Siedmy mesiac tehotenstva

Siedmy mesiac tehotenstva otvára tretí trimester a ak si doteraz nepociťovala výraznú záťaž, je pravdepodobné, že sa fyzický diskomfort začne pomaličky objavovať teraz. Poď sa pozrieť, čo ťa čaká, ako sa vyvíja bábätko a na čo by si v priebehu 7. mesiaca mala myslieť.

Ôsmy mesiac tehotenstva

8. mesiac tehotenstva predstavuje v porovnaní s tým, čo už máš za sebou, len krôčik k vytúženému cieľu. No i napriek tomu sa ti čas môže vliecť nesmierne pomalým tempom – ak totiž každý deň bojuješ s narastajúcou váhou bruška, bolesťami chrbtice či tehotenskými príznakmi, o ktorých si si myslela, že navždy zostanú v prvom trimestri, nemožno sa čudovať, že rátaš dni do pôrodu. Čo ťa ešte v nasledujúcich dňoch čaká a budú tam i nejaké novinky? Poď sa pozrieť, čo si pre teba predposledný mesiac tehotenstva pripravil.

Deviaty mesiac tehotenstva

Deviaty mesiac ťa odprevadí k novej životnej etape – k narodeniu tvojho dieťatka. Ak je to tvoje prvé tehotenstvo, už navždy budeš mamou, a ak doma jedného drobca máš, stane sa z neho starší súrodenec. Čo ťa do tohto okamihu ešte čaká a na čo by si nemala zabudnúť? Poď sa pozrieť, ako prebieha finálny mesiac tehotenstva.


Video: Všetko, čo potrebuješ vedieť o fyziologickom pôrode

Rozhovor s odborníkom: MUDr. Petr Kolek

Čo vo videu zaznelo:


Tretí trimester tehotenstva v číslach

tretí trimester, týždne a mesiace

Tretí trimester tehotenstva sa začína 27. týždňom.


Často kladené otázky o treťom trimestri tehotenstva

 • Je dôležitá masáž hrádze a kedy s ňou začať?

Masáž hrádze môže pomôcť k tomu, aby bola pružnejšia, a tým pádom sa vedela viac roztiahnuť behom pôrodu. Vďaka tomu sa zmenšuje riziko natrhnutia alebo nutnosti jej nástrihu. S masážou hrádze môžeš začať šesť týždňov pred predpokladaným termínom pôrodu, pričom by sa mala vykonávať tak, aby ti bola príjemná a všetko prebiehalo bez bolesti. V obchodoch kúpiš špeciálne olejčeky určené priamo na masáž hrádze. Iné pre istotu pri masáži neskúšaj, aby nedošlo k nejakému zdravotnému problému.

Masáž hrádze

Na termín masáž hrádze narazíme pravdepodobne po prvýkrát až vo chvíli, keď sme tehotné a pripravujeme sa na čo najkrajší a bezproblémový pôrod. Ženské telo je dokonalý organizmus a rodenie je prirodzený proces. Masáž hrádze podporí prirodzené procesy v ženskom tele a možno tak dokážete zabrániť nástrihu či natrhnutiu počas pôrodu.

 • Dá sa začiatok pôrodu nejako urýchliť?

Áno, existujú metódy, ktoré môžu nástup pôrodu trošku „popohnať“. Poraď sa ale radšej so svojím lekárom, či sú v konkrétne v tvojom prípade úplne bezpečné. Každopádne ide napríklad o sex, pretože spermie obsahujú látky, ktoré majú vplyv na prípravu pôrodných ciest, a navyše sa ti počas pohlavného styku vyplavuje do organizmu aj hormón oxytocín, ktorý vyvoláva kontrakcie. Rovnako však môže pomôcť aj šetrná fyzická námaha, napríklad dlhšia prechádzka.

Ako urýchliť pôrod

Ako urýchliť pôrod je otázka mnohých žien, ktoré pôrod ešte len čaká a majú strach z dlhých hodín plných sťahov a kontrakcií. Rýchlosť pôrodu býva ovplyvnená tým, či je žena prvorodička alebo viacrodička, v akej polohe sa rozhodne svoje dieťa priviesť na svet a v akom zdravotnom stave sa žena a dieťa nachádza.

 • Kedy mám vyraziť do pôrodnice?

V prvom rade by to malo byť potom, ako ti začne odtekať plodová voda. Avšak nemusí sa to stať na začiatku pôrodného procesu, pretože niektoré nastávajúce maminky najprv prekvapia kontrakcie. V takom prípade si meraj nebolestivé intervaly medzi kontrakciami a ak to bude cca 10 minút, nastal čas vyraziť do pôrodnice. Zohľadni však vzdialenosť, ktorá je medzi pôrodnicou a tvojím domovom – ak bývaš ďaleko, je potrebné vyraziť o niečo skôr.

Zavolať si môžeš aj rýchlu záchrannú službu, ktorá ťa odvezie do najbližšej pôrodnice, v ktorej je možné ťa práve prijať. Prípadne je posádka tiež pripravená na pôrod priamo v sanitke. Pretože aj to sa niekedy stáva. 🙂

 • Prečo sa pred pôrodom niekedy robí klystír?

Dôvody, prečo sa klystír robí, sú hlavne hygienické – počas tlačenia pri pôrode totiž môže dôjsť k úniku stolice. Väčšina maminiek sa ale dôsledkom bolestí a kontrakcií vyprázdni prirodzene, prípadne použijú glycerínový čapík, ktorý spôsobuje nutkanie ísť na stolicu. Predáva sa v lekárni a je bez predpisu.

Klystír

Názov klystír (klyzma) je odvodený z gréckeho slova klysterion - čistenie. Ide o rýchlu, jednoduchú procedúru, pri ktorej sa nálev použije k výplachu hrubého čreva. Klystír je vpravenie roztoku do konečníka, prípadne do vyšších častí hrubého čreva.


Mohlo by ťa zaujímať

Mesiace tehotenstva

Tehotenstvo dokáže byť plné prekvapení a obzvlášť ak si prvorodička, nemusíš mať presnú predstavu o tom, čo ťa čaká. Ako prebieha tehotenstvo pekne mesiac po mesiaci, ako sa bude postupne meniť tvoje telo a ako bude rásť bábätko? Kedy ťa čakajú dôležité vyšetrenia a na čo by si v jednotlivých mesiacoch nemala zabudnúť? To sa dozvieš v našom článku, v ktorom sme tehotenstvo rozdelili na trimestre a mesiace.

Pôrodné bolesti

Pôrodné bolesti sú jedinou bolesťou, ktorá nevzniká z dôvodu choroby, ale je súčasťou normálneho telesného procesu. Žena sa na ne môže pripraviť dopredu, počas tehotenstva. Končia sa narodením dieťaťa.


Cisársky rez

Cisársky rez vzbudzuje v spoločnosti skutočne rôznorodé emócie. Zatiaľ čo jedna žena ho vníma ako „jednoduchšiu formu“ pôrodu, iná sa ho zasa bojí a považovala by ho za vlastné zlyhanie. Ako cisársky rez vlastne prebieha a je pravda, že si tento spôsob pôrodu žena môže vybrať len na základe osobnej preferencie? Aj to sa, okrem iných informácií, dozvieš v našom článku.


Viac o tehotenstve na Modrom koníku

 • Poď do tematickej skupiny
  • Tematické skupiny zastrešujú užívateľky Modrého koníka, ktoré niečo spája. Môže to byť napríklad aj rovnaký termín pôrodu.
  • Tematické skupiny
 • Opýtaj sa odborníka – zadarmo a s možnosťou anonymity
  • V Poradniach sa môžeš spýtať na čokoľvek. Odpovedať ti bude profesionál, ktorý sa v danej oblasti pohybuje ako doma.

Hodnotenia a skúsenosti s tretím trimestrom

Máš skúsenosť s tretím trimestrom?
Podeľ sa o ňu a pomôž tak ostatným mamičkám.
Napíš svoju skúsenosť

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke