Používame cookies. Viac informácií tu.
Zavri

Tretí trimester

Tretí trimester trvá od 27. týždňa až do pôrodu. Plod prechádza v maternici rýchlym vývinom, ktorý sa týka hlavne mozgu. Ten sa bábätku v maternici výrazne zväčšuje a jeho vlnové spektrum ukazuje, že už reaguje na zvuky okolo seba. V treťom trimestri dochádza aj k vývinu šedej kôry mozgovej a povrchu mozgu. Ten bol doteraz hladký, odteraz je zvráskavený. Vytvárajú sa tiež mozgové a nervové obaly, ktoré budú chrániť nervové bunky dieťaťa.

Ďalej dochádza k zásadnému a rapídnemu vývinu pľúc a taktiež k tvorbe surfaktantu, ktorý dieťaťu pomôže prvýkrát sa po pôrode32 nadýchnuť. Koža bábätka je na začiatku tretieho trimestra ešte dosť tenká. Tuk, ktorý sa v tomto trimestri bude po celú dobu pod kožou hromadiť, mu bude pomáhať regulovať jeho telesnú teplotu. Na pohľad bude koža vďaka tuku vyzerať vyhladenejšia a svetlejšia. Kožu pokrývajú drobné jemné chĺpky, tzv. lanugo. Tie chránia dieťa pred pôsobením plodovej vody a v tomto trimestri budú postupne odpadávať. Lanugo je jednou zo súčastí smolky. Ide o prvú stolicu dieťaťa hneď po narodení. Smolka je znamením, že črevá fungujú tak, ako majú. V kostnej dreni začína tvorba červených krviniek. Tam sa budú tvoriť už po zvyšok života dieťaťa.

Tretí trimester - veľkosť bruškaNa množstvo naberá aj plodová voda, v ktorej dieťa v maternici pláva. Postupne sa obnovuje, dieťa ju pije a vďaka nej tak fungujú aj obličky. S blížiacim sa pôrodom7 bude jej množstvo ubúdať. Práve prehĺtaním plodovej vody trénuje a aktivuje bábätko1 jeden zo zmyslov, ktorým je chuť. Celkovo sa v tomto trimestri vyvinú všetky zmysly dieťaťa - sluch, čuch, zrak, či hmat.

Lebka dieťaťa bude v tomto trimestri a aj po jeho narodení stále mäkká. Je to z toho dôvodu, že sa týmto pripravuje na priechod veľmi úzkymi pôrodnými cestami32 ženských rodidiel. Lebečné kosti tak nezrastú ani v priebehu tretieho trimestra, ale až počas prvého roka života dieťaťa. V maternici je bábätku čoraz tesnejšie, pretože rastie až do svojej pôrodnej dĺžky a váhy49 a pohyby môžu byť na konci tohto obdobia už menej častejšie. Je preto vhodné ich pozorovať, sledovať aktivitu dieťaťa a v prípade veľmi ojedinelých pohybov1 kontaktovať lekára.

Vo väčšine prípadoch sa počas posledného trimestra dieťa v maternici pretočí hlavičkou dole a je tak pripravené na priechod pôrodnými cestami. Ak je otočené koncom panvovým, môže sa lekár pokúsiť o jeho pretočenie. V prípade neúspechu dôjde s najväčšou pravdepodobnosťou k pôrodu cisárskym rezom58. Lekár tehotnú ženu vopred vyšetrí - (ak sa teda nejedná o akútny cisársky rez v už rozbehnutom pôrode).

Tretí trimester

Tehotná žena sa začína fyzicky aj psychicky pripravovať na pôrod. Môže sa cítiť viac unavená, neohrabaná, môže byť náladová. Jej prsia začnú produkovať mledzivo a zväčšia sa oproti stavu pred tehotenstvom až dvojnásobne. Časté sú tiež dýchacie ťažkosti, resp. dýchavičnosť pri prechádzkach, chôdza do schodov, kopcov.

Telo ženy zadržiava tiež viac vody a je možné, že ju budú trápiť aj opuchy. Hlavne opuchy členkov. V prípade, že sú tieto veľké, je nutné vyhľadať lekára a informovať ho o tomto stave. Častejšie budú aj návštevy toalety, pretože bábätko stále viac a viac tlačí na močový mechúr tým, ako zostupuje hlavičkou nižšie k panve a rodidlám. Určite sa môžu objaviť aj bolesti chrbta, lebo so zväčšujúcou sa maternicou a bruškom sa mení aj ťažisko ženského tela.

Čím bližšie je tehotná žena k svojmu termínu pôrodu, tým častejšie môže pociťovať aj sťahy maternice, tzv. kontrakcie a teda prvých poslíčkov. Tie trvajú okolo 30 sekúnd. Nie sú ešte tie pravé pôrodné4 a nazývajú sa Braxtonové sťahy (poslíčkovia). Pokiaľ sa ale kontrakcie objavujú čoraz častejšie a ich intervaly sú pravidelné, môže to súvisieť so začínajúcim pôrodom - a to podľa termínu predčasným6 alebo donoseným.

Video: Čo čaká ženu v 3. trimestri?

Jednotlivé týždne tretieho trimestra

<< Druhý trimester

Viac o treťom trimestri na modrykonik.sk

Použité zdroje

  1. Martin Gregora, Miloš Velemínský ml.: Nová kniha o těhotenství a mateřství. Grada 2011
  2. http://www.pampers.cz
  3. https://web.archive.org/web/20110702004605/http://www.fit-porod.cz/tehotenstvi/tehotenstvi-tyden-...
  4. http://www.gynprenatal.cz/
Pomohol ti tento článok?
 / Nie

Hodnotenia a skúsenosti s tretím trimestrom

Máš skúsenosť s tretím trimestrom?
Podeľ sa o ňu a pomôž tak ostatným mamičkám.
Napíš svoju skúsenosť