Používame cookies. Viac informácií tu.
Zavri

Druhý trimester

Druhý trimester začína koncom 13. týždňa1 a končí v 26. týždni. Pre väčšinu žien býva zo všetkých troch trimestrov vôbec najpríjemnejší. Tehotenské nevoľnosti a počiatočná únava spravidla ustúpia a bruško ešte nie je tak veľké, aby ženu obmedzovalo. V sexuálnej oblasti časť žien pociťuje väčšie libido.

Môžu sa objaviť bolesti chrbta a nutkanie k častému močeniu, pretože maternica tlačí na močový mechúr. Zväčšujúca sa maternica spôsobuje aj kŕče v nohách, takže je žene často doporučované odpočívať s nohami hore. Žena trpí zápchou, pretože maternica tlačí na črevá a tie pracujú pomalšie. Častým problémom sú hemoroidy1. Maternica ďalej zodpovedá aj za opuchy dolných končatín, pretože tlačí na cievy v panvovej oblasti a spôsobuje aj kŕčové žily.

Druhý trimester - veľkosť bruškaPrsia sa stále vyvíjajú, tmavne okolie bradaviek. Vytvára sa tzv. druhotný prsný dvorec, ktorý do niekoľkých mesiacov po pôrode zmizne a prsia dostanú v oblasti bradaviek svoj ​​pôvodný vzhľad. Koža tehotnej ženy sa stále viac a viac naťahuje, preto môže častejšie svrbieť, až štípať, či páliť. Odporúča sa preto používať napr. krémy na bruško v tehotenstve a alebo iné tehotenské prípravky.

Plod rastie veľmi rýchlo. Na začiatku druhého trimestra váži plod asi 100g a na konci asi 600g, meria asi 30 cm. Vyvíjajú sa orgány ako pľúca, pečeň, obličky, pohlavné orgány. Dochádza k vývoju očí, očných viečok, nosa, uší a pier. Tiež končatiny zaznamenávajú ďalší vývin a v tomto trimestri sa ich dĺžkové proporcie vyrovnávajú. Koža bábätka sa v priebehu druhého trimestra vyvíja z veľmi tenkej vrstvy pokrytej jemným páperím na silnejšiu pokožku, ktorá je obvykle do doby pôrodnej pokrytá mazom.

Druhý trimester - ultrazvuky

Dieťatko má v brušku dostatok miesta a intenzívne sa pohybuje. Spočiatku jeho pohyb žena nevníma. Medzi 18. a 20. týždňom tehotenstva žena začína cítiť pohyby, ktoré sa budú zintenzívňovať a budú silnejšie, pretože miesta v maternici má bábätko toľko, že môže byť veľmi aktívne. Najčastejšie teda v noci, keď žena spí, nehýbe sa a preto nie je dieťa v brušku kolísanie a uspávanie.

V tomto trimestri čakajú tiež tehotnú ženu dve screeningové vyšetrenia na odhalenie vývojových vád:

Jednotlivé týždne druhého trimestra

Video: Čo čaká ženu v druhom trimestri?

<< Prvý trimester1 a Tretí trimester >>

Súvisiace články

Viac o druhom trimestri na modrykonik.sk

Použité zdroje

  1. http://www.pampers.cz/
  2. http://www.gynprenatal.cz/
  3. Martin Gregora, Miloš Velemínský ml.: Nová kniha o těhotenství a mateřství. Grada 2011
Pomohol ti tento článok?
 / Nie

Hodnotenia a skúsenosti s druhým trimesrom

Máš skúsenosť s druhým trimesrom?
Podeľ sa o ňu a pomôž tak ostatným mamičkám.
Napíš svoju skúsenosť