Používame cookies. Viac informácií tu.
Zavri

Mola hydatidosa

Mola hydatidosa alebo zásneť hroznovitá je abnormálny vývoj tehotenstva. Prejavuje sa vznikom hroznovitých útvarov mieste v maternici, kde sa vytvára placenta. V maternici tak rastie hmota opuchnutých choriových klkov. Tieto klky rastú v trsoch, ktoré sa podobajú na strapce hrozna. Takáto gravidita sa označuje ako molárne tehotenstvo. Tehotenstvo nie je životaschopné a končí sa spontánnym potratom10.

Mola hydatidosa je pomerne vzácne ochorenie u tehotných žien, pri ktorom sa podporné tkanivo okolo oplodneného vajíčka nevyvíja tak, ako by sa malo. Za normálnych okolností sa z podporného tkaniva vytvorí placenta, pri mola hydatidosa to tak nie je. Namiesto placenty sa vytvorí zhluk buniek, ktorý pripomína strapec hrozna. Oplodnené vajíčko sa nevyvíja, tak ako by sa malo. Mola hydatidosa je nenádorové ochorenie, ktoré sa ale ojedinele môže zvrhnúť na malígne.

Mola hydatodosa patrí medzi gestačné trofoblastické choroby, ide o patologické tehotenstvo, pri ktorom sa oplodnené vajíčko, ktoré nie je životaschopné umiestni v maternici.U niektorých žien sa môže mola hydatidosa premeniť na nádor, vtedy hovoríme o choriokarcinóme.
Mola hydatidosa sa objavuje asi u 1 tehotnej ženy z 1500 tehotných. V niektorých častiach Ázie je výskyt u jednej z 200 tehotných žien. Tieto patologické tehotenstvá sa zvyčajne vyskytujú u mladších žien pod 20 rokov a u žien nad 40 rokov.

Príčiny

Molárne tehotenstvo je výsledkom nadmernej produkcie tkaniva, z ktorého sa mala vytvoriť placenta. Placenta je plodový koláč, ktorý spája plod a matku a zabezpečuje prísun živín pre vyvíjajúce sa bábätko. Mola hydatidosa je vlastne abnormálne vyvíjajúca sa placenta. Presná príčina vzniku však nie je známa, niektorí autori si myslia, že mola hydatidosa sa vyskytuje častejšie u žien, ktoré v minulosti viackrát potratili, iní autori toto popierajú. Predpokladá sa že svoj podiel na vzniku má genetická výbava ženy.

Existujú dva typy mola hydatidosa:

 • parciálny typ (čiastočná mola hydatidosa)- placenta sa vyvíja abnormálne, ale vyvíja sa aj plod. Ak tehotná žena porodí, dieťa hneď po pôrode umiera.
 • úplný typ (kompletná mola hydatidosa)- vývoj placenty je tiež abnormálny, rozdiel oproti parciálnemu typu je však ten, že v maternici sa nevyvíja plod, pretože sa v maternici ani nenachádza.

Prejavy

 • abnormálny rast maternice- maternica môže mať nadmerné alebo na druhej strane veľmi malé rozmery
 • úporné masívne zvracanie- tehotné ženy s mola hydatidosa majú niekoľkonásobne vyššie hodnoty hormónu choriogonadotropínu, ktorý je zodpovedný za zvracanie
 • vaginálne krvácanie počas prvých troch mesiacov- krvácanie vzniká pretože z patologicky vyvinutej placenty sa odlupujú jej časti, ktoré opúšťajú maternicu v podobe krvácania
 • príznaky zvýšenej činnosti štítnej žľazy (hypertyreózy)- strata hmotnosti, nechutenstvo, netolerovanie tepla, hnačky
 • zvýšený srdcový tep
 • nepokoj, nervozita
 • tras končatín
 • príznaky preeklampsie- vysoký krvný tlak, opuch nôh
 • chýbanie srdcových oziev

Diagnostika

 • ultrazvuk, pomocou tohto vyšetrenia sa odhalí abnormálny typ maternice, a chýbanie plodu
 • krvné testy na prítomnosť tehotenského hormónu- veľmi vysoké hodnoty

Liečba

Jediným možným terapeutickým výkonom je odstránenie placenty so zvyškami plodu. Lekári sa musia uistiť, že odstránia úplne všetko, pretože zabudnuté zvyšky mola hydatidosa sa môžu premeniť po určitej dobe na nádorové tkanivo.

Niektorým ženám sa podá hormón oxytocín, ktorý spustí pôrod a žena porodí molu hydatidosu. Ak ostanú zvyšky placenty v maternici robí sa kyretáž, kedy sa pomocou vákua odsajú zvyšky z maternice. Ak je žena staršia a nechce mať deti, tak sa robí hysterektómia, odstránenie celej maternice.

Vzhľadom na riziko vzniku rakoviny je pacientka pravidelne sledovaná gynekológom, gynekológ sleduje hladinu hormónu beta HCG v krvi. Ak sa mola hydatidosa zvrhne na nádor, tak pacientka musí podstúpiť chemoterapiu. Ženám po takomto tehotenstve sa odporúča počkať minimálne jeden rok, kým sa pokúsia znovu otehotnieť alebo pokiaľ im hlaidna betaHCG neklesne na normálne hodnoty.

Prognóza

Viac ako 80% prípadov sú benígne, teda nie sú nádorové. Liečba je zvyčaje úspešná. Dôležité je, aby žena neotehotnela 6-12 mesiacov, pretože je vysoká šanca, že pri ďalšom tehotenstve pôjde znova o molu hydatidosu ak sa nedodrží interval 1 rok.
Ak sa z moly vytvorí nádor, tak žena musí podstúpiť radu ďalších vyšetrení a často sa nevyhne úplnému odstráneniu maternice.

Viac o mole hydatidose na modrykonik.sk

Použité zdroje

 1. https://web.archive.org/web/20160602005241/http://atlases.muni.cz/atlases/feto/atl_cz/main+fetopa...
 2. http://medical-dictionary.thefreedictionary.com/Hydatiform+mola
 3. http://www.nlm.nih.gov/medlineplus/ency/article/000909.htm
 4. Hydatidiform Mole Treatment & Management
Pomohol ti tento článok?
 / Nie

Hodnotenia a skúsenosti s mola hydatidosa

Máš skúsenosť s mola hydatidosa?
Podeľ sa o ňu a pomôž tak ostatným mamičkám.
Napíš svoju skúsenosť