Používame cookies. Viac informácií tu.
Zavri

Spontánny potrat

Spontánny potrat (tiež prirodzený potrat, prirodzený abort, samovoľný potrat) je predčasné ukončenie tehotenstva z prirodzených príčin pred dosiahnutím životaschopnosti plodu:

 • plod neprejavuje znaky života (dýchanie, tlkot srdca, pulzácia pupočnej šnúry) a jeho pôrodná hmotnosť je nižšia ako 1000g alebo ak hmotnosť nemožno zistiť a ide o tehotenstvo kratšie ako 28 týždňov,
 • plod prejavuje niektorý znak života a jeho pôrodná hmotnosť je nižšia ako 500g, ale neprežije 24 hodín po pôrode32.

Typy spontánnych potratov

Potrat podľa dĺžky gravidity

 • včasný (do 12. týždňa tehotenstva)
 • neskorý (po 12. týždni tehotenstva)

Potrat podľa klinickej symptomatiky

 • Abortus imminens – hroziaci potrat
 • Abortus incipiens - začínajúci potrat
 • Abortus completus - totálny potrat (potratené celé plodové vajce teda obal plodu, amniový vak a embryo)
 • Abortus incompletus - neúplný potrat

Missed abortion

Osobitnou formou potratu je missed abortion3 (zamĺknutý potrat), kedy plod odumrie, ostáva v maternice, ale matke nespôsobuje žiadne komplikácie (ani krvácanie, bolesti).

Príčiny spontánnych potratov

Materské príčiny

 • nádory maternice,
 • anomálie pohlavných orgánov a ich vývojové chyby,
 • poruchy výstelky maternice.

Extragenitálne príčiny

 • horúčkovité stavy,
 • anémia – chudokrvnosť,
  • trauma,
 • cukrovka,
 • zvýšená funkcia štítnej žľazy,
 • celkové vírusové a bakteriálne infekcie,
 • vysiľujúce ochorenia.

Fetoplacentárne príčiny

 • nedostatočné cievne zásobenie v placente,
 • anomálie uloženia placenty a poruchy jej funkcie,
 • chromozomálne zmeny,
 • porucha imunitolerancie.

Poruchy spermií

 • genetické defekty,
 • enzýmové poruchy,
 • anomálie chromozómov.

Iné príčiny

Rozlúčka s nenarodeným dieťaťom

Slovenská legislatíva umožňuje rodičom pochovať dieťatko po potrate. Táto skutočnosť však často nie známa ani rodičom a ani v zdravotníckych zariadeniach. Podľa zákona 131/2010 Z. z. § 3, odst. 8: Rodič potrateného alebo predčasne odňatého ľudského plodu môže písomne požiadať poskytovateľa zdravotnej starostlivosti o jeho vydanie na pochovanie. Ďalej podľa § 5, odst.2:
Poskytovateľ zdravotnej starostlivosti je ďalej povinný vydať bezodkladne na požiadanie potratený alebo predčasne odňatý ľudský plod rodičovi, ktorý o jeho vydanie požiada, alebo ním poverenej pohrebnej službe na pochovanie.

Existuje veľa spôsobov ako sa rozlúčiť s dieťatkom. Načasovanie rozlúčky môže byť pre každého iné. Nikdy však nie je neskoro na takúto rozlúčku. S dieťatkom sa rozlúčte tak, ako vám vyhovuje. Tu je niekoľko návrhov:

 • pohreb s kňazom, rodinou alebo blízkymi
 • stretnutie na vami vybranom mieste, kde môžte zapáliť sviečky a prečítať si úryvok, ktorý sa vám páči (napr. z Biblie, báseň alebo niečo, čo ste napísali)
 • pripomienka pri výročí alebo 15.10., kedy je World Baby Loss Day
 • napísať a zakopať správu pre dieťatko a miesto ozdobiť kvetinami
 • napísať správu pre dieťatko a poslať ju balónom
 • rozptýliť semienka vo vetre

Alebo možno budete chcieť urobiť len niečo pre seba alebo spoločne s partnerom:

 • napísať báseň pre dieťatko
 • kúpiť si medailón alebo prívesok
 • napísať mu pamätníček

Video: Potat a podporná pomoc ostatným ženám


YouTube Modrý koník

Nevynechajte ďalšie vieá na Youtube kanáli Modrého koníka:


🎞️ Všetko o tehotenstve


Viac o prirodzenom potrate na modrykonik.sk

Použité zdroje

 1. http://www.jfmed.uniba.sk/
 2. http://sk.wikipedia.org/wiki/Prirodzený_potrat
 3. Zákon o pohrebníctve: http://www.zakonypreludi.sk/zz/2010-131
 4. http://www.miscarriagesupport.org.nz/goodbye.html
 5. http://www.naseporodnice.cz/zamlkly-potrat.php
Pomohol ti tento článok?
 / Nie

Hodnotenia a skúsenosti so spontánnym potratom

Máš skúsenosť so spontánnym potratom?
Podeľ sa o ňu a pomôž tak ostatným mamičkám.
Napíš svoju skúsenosť
chichi29  12. júl 2019

Tichý missed abortion

Otehotnela som polroka po svadbe a keď som našla 2 čiarky na teste strašne som sa vyľakala. Normálne som mala stavy úzkosti, ako to celé zvládnem, netušila som čo ma čaká, aj keď sme bábo chceli, nebola som naň pripravená.

Do 7. týždňa tehotenstva bolo všetko ukážkové, myseľ sa preprogramovala, bývalo mi zle, ale nič hrozné. V 8. týždni tehotenstva mi zrazu nevoľnosti prešli, ale povedala som si, že asi je to normálne a nič iné sa nedialo.

Ďalšiu poradňu som mala až v 11. týždni tehotenstva, ešte v roku 2012, teraz mám doma 3 zdravé deti - 6 ročného, 4 ročnú a 9 mesačného drobca.

Vždy keď som si našla 2 čiarky na teste, dávala som pozor, aby som napriek tomu šoku, čo som pri tom vždy zažila od začiatku vnútorne bábätko prijala a oni to všetci cítili od začiatku až do konca.

Každé tehotenstvo malo svoje špecifiká, posledné bolo neplánované a aj trošku komplikovanejšie, ale všetci traja sa narodili pred termínom spontánne, dokonca na jednom pôrodnom stole a sú zdraví a to je jediné na čom mi záleží 😘

Dievčatá nevzdávajte sa a bojujte o svoje poklady. Keď čosi má prísť, tak to príde a každá skúsenosť Vás čosi naučí.
1 človek považuje za užitočné
weja07  11. júl 2019

Máj 2019 - naše prvé tehotenstvo

Začiatkom tohto roka sme sa s manželom rozhodli, že našu túžbu po dieťatku chceme splniť 👼💝 Túžba je silná, láska tiež a tak sme navštívili naše centrum asistovanej reprodukcie. Sme tam registrovaní 6 rokov, týchto 6 rokov sa nám nepodarilo otehotnieť.

Máme za sebou veľa vyšetrení, zákrokov, prečo sa nám nedarí. Ak by niektorá chcela vedieť podrobnosti, kľudne napíšte 😘 A tak jediná možná možnosť, ísť na IVF (umelé oplodnenie). A tak to začalo.

Stimulácia vaječníkov injekciami, následne odber vajíčok v celkovej anestézii, odovzdané spermie, spojené metódami s mojimi vajkami. Do 5. dňa prežili 2 embryá pripravené. 💜💜Následne pripravená na vklad embrya, o 5 dní po odbere.

To bolo radosti, vkladali mi priamo do dutiny maternice 5 dňové embryo, nazvali sme ho Xena ❤ Druhé embryjko je Herkules 💜 a ten išiel do mraziačika. Čakal nás transfér. Manžel pri vklade nebol prítomný (musel čakať na chodbe), ale keď som vyšla z ordinácie, nedokázali sme sa odtrhnúť z objatia 💏 Informovali nás ohľadom liečby, testov, krvi a podobne. A išli sme domov.

Cesta z centra bola krásna. Mám v sebe vložené embryjko 🙏 naša Xena ❤ o 14 dní sa uvidí výsledok. Prvé dni doma boli krásne, bolo to krásne obdobie. No na 7. deň po vklade to začalo.

Začala som špiniť, pridala sa aj krv a tak mi bolo doporučené ísť na krv skôr a aj testy si robiť. A oddychovať. Ležať. Na 10 deň som teda išla na krv. Tehotenstvo sa potvrdilo. 💜🍀🙏 Hcg v krvi aj v moči je! Juchú šťastná prešťastná domov. O dva dní test na wc. 2 čiarky, to bolo radosti. 😍 Každý deň silneli. O 4 dní znovu na krv. Hodnota stúpala, ale nie tak ako by mala. Ale pre nás bolo dôležité že stúpala! No obdobie šťastia trvalo len chvíľu. Pre nás s manželom to bolo najkrajšie obdobie. 💜🙏👼💞 Na 14. deň po vklade sme išli prvý krát na sono do centra. Na tú reakciu pani doktorky nezabudneme. "Vyšlo to. Ste tehotná,gratulujem". 💜😍👼💕

Z ordinácie sme odchádzali so slzami v očiach, šťastní, to sa nedá opísať. Po 6 rokoch som TEHOTNÁ! 💜💕👼 Konečne sa nám to podarilo. Ja som tehotná. 💜 Wau.

Aj teraz mi stekajú slzy po tvári, teraz sú to ale slzy smútku 😭. Naše šťastie netrvalo dlho..😱 Po tomto spomínanom sone som začala ešte viac špiniť a pridalo sa aj viac krvi, miestami. A tak mi zvýšili dávky liekov, ktoré som užívala a len ležať. No čo čert nechcel na 18. deň po vklade som začala silno, veľmi silno krvácať. Samozrejme, v nemocnici si ma nechali a spravili potrebné vyšetrenia. Som tehotná. Musím byť v kľude 😍 o 2 dni mi spravili sono. Krásny pohľad 💜🙏 Gestačný vak v rozmere 4,6 mm a hodnota krvi od poslednej návštevy bola vyššia. Paráda. Nebojte sa, je to asi menzes. Nemal by chodiť, ale každé telo ženy je iné. Tak som si tam ležala v kľude a o 2 dní kontrolné sono a odber krvi.

Streda ráno. Poondiata streda. 😭 Najhorší deň v mojom živote. 😭😭 Naša hodnota klesla o vyše polovicu. 😥 Plač , krik, smútok, bolesť, vnútorná bolesť, to nieje možné! Ideme na sono. Na sone doktorka hovorí, že gravidita tam nie je, ten gestačný vak tam nebol. Proste sa stratil, normálne tam nie je. Veľmi veľká bolesť, po dvoch dňoch gestačný vak zmizol. Nechápem to doteraz.

Ostali mi tam len malé zrazeninky krvi. Lekári hovoria: Stáva sa to. Je to nízke štádium tehotenstva, nebojte sa, budete tehotná ešte. Ale ja chcem byť teraz. Nie potom. Každá čo toto zažila vie, o čom hovorím, resp. píšem. 😱😭

Ani neviem, ako sme sa naspäť vrátili na izbu. Prišli mi pichnúť ešte injekciu, kvôli mojej negatívnej krvi, vypísali prepúšťaciu správu, povedali ako im to je ľúto a pustili ma domov, ale poviem vám, že ani si nepamätám, ako som si balila veci na izbe. Čakala som muža už na chodbe a veľmi som plakala.Veľmi...

Bola som v obrovskom šoku, smútku, bolesti. Poslali ma domov sa vyčistiť, samočistenie trvalo týždeň. Potom som išla na kontrolu k svojmu doktorovi a vraj som sa vyčistila dobre. Všetko čisté.

Počkala som 6 týždňov a išla som na vyvolávačku, pretože mi menzes neprišiel. A tak teraz mám po vyvolávačke zatiaľ špinenie. Čakáme kým sa mi menzes poriadne spustí, chceme ísť na vklad nášho mraziačika Herkulesa, ktorý na nás čaká.

Veríme, že druhé tehotenstvo bude pre nás pokračovať do 9. mesiaca úspešne a zdravo až do pôrodu a splní sa nám nás sen, stať sa milujúcimi rodičmi. 🙏😍🙏🙏🙏

Všetkým nám, ktoré si týmto žiaľ museli prejsť prajem veľa zdravíčka, úspechov, šťastia, splnených prianí, túžob a snov a veľa pozitívnej energie. Nádej umiera posledná a preto sa netreba vzdávať.

Ps: Moje tehotenstvo trvalo veľmi krátko, ale verte, taká šťastná som ešte nebola. Ani taká zronená po tom všetkom. Dali sme sa psychicky dokopy a bojujeme ďalej.
12 ľudí považuje za užitočné
nat68  30. mar 2016

Missed Abortion

Ja som takto potratila v 16. týdžni, mesiac pred tým som bola v poradni a všetko bolo ok. Ešte som aj na vlastné oči videla, ako bije srdiečko a o mesiac na to som prišla do poradne, kedy sa riešili aj výsledky z triple testu.

Vyšlo zvýšené riziko na ten 18. chromozóm a vlastne lekárka mi odporučila amniocentézu, že tým sa to potvrdí alebo vylúči.

Potom mi urobila ultrazvuk a vtedy vlastne sa zistilo, že tam už nieje žiadna akcia srdiečka. Proste všetko bolo v poriadku a zrazu nečakane náhle to prišlo. Jeden deň som čakala bábo a na druhý deň už nie.

Ten pocit nikdy nikomu neprajem zažiť, to je proste niečo neopísateľne otrasné a to sa ani slovami nedá vyjadriť ako sa cítim a ani neviem či sa z toho niekedy dostanem. Všetkým ženám, ktoré si prešli tým istým alebo podobným želám veľa síl ísť ďalej a aby sa to už nezopkovalo.
4 ľudia považujú za užitočné
katka14  28. máj 2015

Samovoľný potrat

Po 4 rokoch snaženia sa nám podarilo opäť otehotnieť. Bol to veľký a nečakaný zázrak. Nebývalo mi vôbec zle, cítila som sa fajn, len trošku unavená. Normálne som chodila do práce. Na poslednej kontrole ma doktorka akosi pridlho kontrolovala zospodu, ale nakoniec zahlásila, že je všetko v poriadku a vidí aj akciu srdiečka - v 9 tt.

Za 10 dní som začala špiniť a začalo ma aj pobolievať v podbrušku. Keď to neprechádzalo, rozhodla som sa ísť k lekárke na kontrolu. Tá mi oznámila, že bábätko nerastie. Vôbec nenarástlo od poslednej kontroly a má veľmi slabú akciu srdiečka. Poslala ma domov, zdvojnásobila dávku duphastonu a za tri dni na kontrolu.

Mne to nedalo, išla som ešte pre istotu na kontrolu aj do nemocnice. Tam mi oznámili, že tam už žiadna akcia srdiečka nie je a mám si vybrať medzi spontánnym potratom, injekciou alebo kyretom. A ja som si nádejne myslela, že to ešte nejako prejde a bábo sa udrží a šla som domov. Ale do večera som začala krvácať, skončila som na pohotovosti so spontánnym potratom. Ani kyret nebol už treba.

Preplakala som celý víkend. Moc mi pomohli rodičia, nakoľko manžel bol odcestovaný. Snáď sa nám ešte niekedy zadarí a dcérke dáme súrodenca, na ktorého sa tak veľmi tešila.
2 ľudia považujú za užitočné
rebeka2511  22. feb 2015

Potrat

Aj ja to mám za sebou. Po svadbe sme si povedali, že tomu necháme voľný priebeh. Ani jeden z nás však nečakal, že sa nám to podarí na 1x. Mala som nepravidelný cyklus, čiže som si myslela, že kým otehotniem ubehne veľa času.

Krámy mi meškali 3 dni a neviem prečo som si šla kúpiť test. Manžel krútil hlavou, že šak tri dni to neznamená nič. Bolo bežné, že mi to meškalo 2 týždne. A test vyšiel pozitívne. Nechceli sme tomu veriť a bol to šok. Samozrejme, že pozitívny. Na druhý deň som si test urobila znovu a opäť bol pozitívny. Kým som si však zašla po potvrdenie k lekárovi, začala som krvácať.

Behom do nemocnice, kde si ma hneď nechali a po 4 dňoch vyšetrení, vitamínov, injekcií prišla správa, ktorú som akosi vnútri cítila .A samozrejme videla som, čo zo mňa ide, keď som šla na WC. Bola som v 6 týždni.

Cítila som sa hrozne. Rozmýšlala som, kde som urobila chybu...ale doktor mi vysvetlil, že vo mne chyba nebola.

Teraz ubehlo pol roka a my sme sa rozhodli to opäť skúsiť. Držím vám všetkým palce.
3 ľudia považujú za užitočné
dvp  10. feb 2015

Spontánny potrat

Ahojte, ja som taktiež spontánne potratila v 10tt..začala som náhle silno krvácať, v nemocnici sa na mňa pozerala lekárka ako na mimozemšťana, nemala som tehotenskú knižku ani ultrazvuk, ani odobratú krv, moja gynekologička potvrdenie tehotenstva urobila len "zospodu".....na ultrazvuku vraj už žiaden plod nevidí, našla už len vačok...a vraj či niečo zo mňa nevypadlo....no neuveriteľný prístup.
Bohužiaľ som do nemocnice bežala aj pri druhom tehotenstve, opäť silné krvácanie, ale už v 17tt....kde som strávila 4 týždne pre hroziaci potrat (veľký hematóm). Po 4 týždňoch pokusnej liečby (hop alebo trop) som podpísala reverz a šla sa liečiť domov sama...hematóm sa vstrebal a my už cielime k pôrodu.

Tak držím palce všetkým...Ja som prvé tehotenstvo Duphaston neužívala, teraz áno a odporúčam aj Ascorutin a pitie cviklovej šťavy (samozrejme s mierou+treba ju riediť).
3 ľudia považujú za užitočné
lenka07  5. feb 2015

Lenka07

Ja mám tri deti 19, 17 a 11 a moja strašná skúsenosť missed abortion v 10tt v máji 2013.

Mala som prvú poradňu, na ktorú som sa tešila. Vyšetrenie bolo v poriadku, no na usg prišla tá najhoršia správa :( žiadna akcia srdiečka. V tej chvíli sa zrútil celý moj svet. Nikdy v živote som si nepomyslela, že po troch tehotenstvách sa to môže stať :( Po všetkých predoperačných vyšetreniach som doma čakala na voľný termin na kyret. V bolestiach som čakala a na meniny 4.6 sa to celé ukončilo.

No, ja som celé dni preplakala, prečo práve ja. Viemm že nie som jediná s takou skúsenosťou. Ale to prázdno vo vás je veľké prázdno. Aj deti sa ma pýtali, prečo mami nebude bábätko :( Staršie deti to vedeli pochopiť, no najmladší syn ešte aj dnes sa pýta, či budeme mať bábätko.

Po troch mesiacoch sme to skúsili znovu a skončilo v 7tt. Od tej doby skúšame a stále nič. Nedarí sa mi otehotnieť. Už neviem, či to má zmysel, dcéra je už dospelá, ale túžime s manželom ešte po ďalšom bábätku a nevzdávame sa .
4 ľudia považujú za užitočné
vierkaaa85  4. feb 2015

Missed abortion

Moje prvé tehotenstvo skončilo MA kyretom v 13 tt, bábätko zomrelo 10+4 tt. Bolo to moje prvé a veľmi vytúžené tehotenstvo. O to horšie nesiem všetko, čo sa udialo...

Nakoľko bol začiatok tehotenstva sprevádzaný nízkou hladinou HCG a špinením, užívala som Duphaston a pichala som si aj Clexane, bohužiaľ, ani to nepomohlo a o bábätko sme prišli. V nemocnici sa so mnou lúčili, že do roka sa vidíme a budem rodiť, ale momentálne som v takom stave, že neviem, čo bude ďalej. Všetkým ženám, ktoré prežili MA prajem veľa sily, ja viem, že všetko raz prebolí, ale nikdy sa nezabudne... Ale musíme veriť, že nám bude dopriate donosiť zdravé detičky a verím, že raz sa stretnem aj s našim anjelikom a poviem mu, že aj keď bol s nami len 10 týždňov v brušku, že ho neskutočne milujem a navždy budem...
5 ľudí považuje za užitočné
rybka009  27. jan 2015

Missed abortion

Moje prvé tehotenstvo skončilo v 12. tt....Bolo to pred 3 rokmi..

31.10. 2011 som zistila, že som tehotná...všetko prebiehalo v poriadku, až na ranné nevoľnosti, na ktoré som si už viacmenej zvykla...Po poslednej poradni bolo všetko v poriadku, v deň poslednej poradne som sa ešte stihla pochváliť gynekógovi, že som sa mohla konečne normálne najesť...

O tri dni nato mi začalo bývať opäť zle, ale neprikladala som tomu nejaký význam. Keď som, ale začala mať o pár dní nato krvavý výtok, vedela som, že je zle. Po príchode na pohotovosť a kontrolnom UTZ som vedela, že sa naplnili moje najhoršie sny.. Ešte v ten deň som podstúpila kyret a večer som šla domov.

Po kontrole bolo všetko v poriadku, samozrejme pocit prázdnoty netreba, ani opisovať. Na ďalšie dve čiarky sme čakali necelé 3 mesiace, tento krát sme to dokopali do úspešného konca. Musela som si preventívne pichať Fraxiparine, na riedenie krvi. Do nemocnice som sa vrátila presne po roku, akurát na pôrodnicu.. :)
3 ľudia považujú za užitočné
myrepose  13. jan 2015

Missed Abortion

..moje tehotenstvo sa skončilo kyretážou v 8. týždni. Napriek rýchlemu rastu HCG nemalo bábätko akciu srdiečka a bolo menšie, ako by v danom týždni malo byť. Napriek snahe doktora, ktorý tomu dával šancu od 5. týždña, kedy som mala jemné špinenie a opakovaným kontrolám, sa tehotenstvo prestalo vyvíjať. Užívala som duphaston na udržanie, ale jednoducho sme nemohli urobiť viac, aby sme tomu pomohli.

Následne vyšetrenia ukázali, že som zdravotne v poriadku, ale duša sa z takejto skúsenosti hojí omnoho dlhšie ako telo. Momentálne na ďalšie dieťatko čakáme. Je to 6 mesiacov od potratu.

Všetkým mamičkám, ktoré majú podobnú skúsenosť, želám veľa sily odpustiť samým sebe, pretože za stratu svojho dieťatka nemôžu a srdcia otvorené príchodu ďalšieho zázraku do svojho života.
9 ľudí považuje za užitočné