Používame cookies. Viac informácií tu.
Zavri

Detské jedálenské stoličky

Detskými jedálenskými stoličkami sa rodičia začínajú zaoberať pred zavádzaním prvých príkrmov1. Aké bezpečnostné normy a čo všetko by mala jedálenská stolička spĺňať? Na čo si dať pozor pri nákupe? A v neposlednom rade aj z akého materiálu by mala byť vyrobená?

Výberu jedálenskej stoličky je vhodné venovať patričnú pozornosť. Prioritou by mala byť predovšetkým bezpečnosť. Jedálenská stolička musí byť stabilná. Použitý materiál na výrobu stoličky by mal byť zdravotne nezávadný a netoxický. Pre väčšie pohodlie kŕmeného dieťatka je vhodné, aby stolička bola vybavená mäkkým a umývateľným polstrovaním. Umývateľnú stoličku ocenia najmä rodičia, pretože deti vedia s jedlom urobiť pekný neporiadok.

Dieťa v jedálenskej stoličke

Načo sa zamerať pri výbere detskej jedálenskej stoličky

Bezpečnosť

Jedálenská stolička musí byť hlavne stabilná. Musí stáť na všetkých oporných bodoch na to určených. Ďalej nesmie obsahovať žiadne škáry, medzery alebo otvory, ktoré by boli hlbšie ako 10 mm a mali veľkosť 7 - 12 mm. V opačnom prípade hrozí veľmi jednoduché privretie prstíkov dieťatka. Vybraná jedálenská stolička nesmie obsahovať žiadne ostré hrany, rohy. Plochy, ktoré končia hranou, musia byť patrične zaoblené, alebo inak opatrené proti úrazu dieťatka.

Drevené jedálenské stoličky nesmú mať poškodené drevo. To nesmie vykazovať stopy hniloby či napadnutia hmyzom. Ak stolička obsahuje i kovové časti, mali by byť odolné voči korózii. Na skrutkách a teda aj na celej stoličke by nemali byť žiadne ľahko oddeliteľné časti. Hrozí tu, že by ich dieťatko mohlo v nestráženej chvíli prehltnúť.

Detská jedálenská stolička musí byť vybavená bočnými opierkami či iným zadržiavacím systémom tak, aby dieťatko bolo chránené proti bočnému vypadnutiu. Jedálenská stolička musí byť vybavená aj operadlom, ktoré by nemalo byť nižšie ako 250 mm (vzdialenosť od povrchu sedadla po najvyšší bod chrbtovej opierky).

Bezpečnostné popruhy

Jedálenská stolička by mala byť vybavená pásom, ktorý vedie medzi nožičkami dieťatka a je uchytený medzi sedadlom a pevným držadlom, prípadne stolčekom. Tento pás má za úlohu udržať dieťatko bezpečne v stoličke. Mal by byť široký minimálne 20 mm. Ďalšie bezpečnostné pásy, ktoré vedú väčšinou cez ramienka dieťatka, sú ukotvené v zapínacím systéme jedálenskej stoličky. Miesto ukotvenia tohto pásu by malo mať najviac 75 mm nad povrchom sedadla. Uzávery všetkých bezpečnostných pásov musia byť odolné voči detskej snahe o odopnutie.

Európska norma

Bezpečná detská jedálenská stolička by mala mať označenie EN 14988. Ide o normu, ktorou výrobca deklaruje, že stolička je vyhovujúca a spĺňa všetky bezpečnostné prvky.

Komfort

Detská jedálenská stolička by mala byť vybavená polohovateľnou opierkou chrbta a mäkkým polstrovaním.

Priestorová nenáročnosť

Výhodou skladacích jedálenských stoličiek je predovšetkým ich skladnosť. Tú ocení najmä rodina, ktorá býva v menšom byte.

Hmotnosť jedálenskej stoličky

Nie vždy je stolička umiestnená len na jednom mieste. Zvlášť po jedle, kedy sa dieťatko snažilo najesť samo, bude potrebné stoličku odsunúť. Preto rodičia uvítajú menšiu hmotnosť jedálenskej stoličky, ktorá však nebude mať vplyv na jej stabilitu.

Plastová verzus drevená jedálenská stolička

Plastová jedálenská stolička

Tieto druhy jedálenských stoličiek sú veľmi obľúbené z dôvodu praktickosti, ľahkej umývateľnosti, skladnosti, atraktívneho vzhľadu a veľkej škály použitých farieb.

Výrobcovia plastových stoličiek svoje technológie neustále zdokonaľujú. V súčasnosti je možné na trhu nájsť aj stoličky, ktoré sú rozložiteľné iba jednou rukou. Môžu byť vybavené polohovateľnou opierkou nožičiek, poprípade aj bočným odnímateľným pultíkom, na ktorý dieťatko nedosiahne.

 • Výhody - ľahká údržba, nízka hmotnosť, skladnosť a pestrosť ponuky.

Drevená jedálenská stolička

Táto jedálenská stolička patrí k najstarším, napriek tomu však stále obľúbeným modelom. Je dostupná v celodrevenom prevedení alebo v kombinácii s inými materiálmi (textil, plast).

Na trhu sú k dispozícii aj tzv. rastúce drevené stoličky. Je tu možné nastavenie sedadla, opierky nožičiek a výšky bočníc presne podľa vzrastu dieťaťa. V priebehu rokov je potom možné nožnú opierku úplne odstrániť, čím vznikne originálna stolička vhodná pre dieťa školou povinné. Tieto stoličky však nie sú vybavené bočnicami a bezpečnostnými pásmi, preto sú vhodné skôr pre deti predškolského veku ako pre batoliatka.

 • Výhody - u niektorých typov prevedení je možnosť rozloženia na samostatný stolček a stoličku. Cena je závislá najmä od druhu použitého dreva a čalúnenia. Najlacnejšie modely sú vyrábané z borovicového masívu, najdrahšie väčšinou z dubu alebo buku.

Druhy jedálenských stoličiek

Samostatne stojaca jedálenská stolička

Tieto stoličky možno ešte rozdeliť na rozložiteľné a polohovacie.

Polohovateľná jedálenská stolička

Tieto stoličky umožňujú flexibilné nastavenie výšky i polohy chrbtovej opierky.

Všeobecne je lepšie uprednostniť jedálenskú stoličku, ktorá nie je skladacia, prípadne veľmi ľahko rozložiteľná. Hrozí tu totiž veľké riziko privretia prstíkov dieťatka. V prípade vlastníctva skladacej stoličky by mala manipulácia s ňou prebiehať vždy za neprítomnosti dieťaťa.

Cestovné jedálenské stoličky

Stolička s jedálenským pultíkom

Táto tzv. cestovná stolička skvele poslúži všade tam, kde nie je možné využiť klasickú jedálenskú stoličku (dovolenka, chalupa, predĺžený víkend a pod.). Sedadlo možno jednoducho pripevniť pomocou úchytných pásov k akejkoľvek stoličke.
Cestovná stolička s pultíkom

Samonafukovacia jedálenská stolička

Táto stolička nie je vybavená jedálenským pultíkom, ale jej obsluha je veľmi rýchla a nenáročná. Stoličku stačí nafúknuť a dieťatko do nej posadiť.
Nafukovacia jedálenská stolička

Jedálenská stolička k stolu

Je vybavená úchytným madlom, vďaka ktorému ho možno veľmi ľahko pripevniť k stolu. Potom už stačí len dieťatko do stoličky posadiť.
Jedálenská stolička k stolu

Textilná stolička

Látkové sedadlo stačí navliecť na akúkoľvek stoličku.

Vybavenie jedálenských stoličiek

 • odnímateľný päťbodový bezpečnostný pás,
 • nastaviteľnosť výšky sedadla,
 • nastaviteľnosť sklonu sedadla,
 • kolieska sú vybavené brzdami,
 • zadné kolieska sú vybavené aretáciou umožňujúcou jednoduchší pohyb so stoličkou,
 • nastaviteľnosť jedálneho pultu do niekoľkých pozícií,
 • odnímateľnosť jedálneho pultu,
 • odnímateľný a prateľný poťah sedadla,
 • umývateľnosť polstrovania,
 • odnímateľná podpora pre nožičky.

Dostupné príslušenstvo jedálenských stoličiek

 • polstrovanie a poťahy určené pre drevené stoličky,
 • zmenšovacia prídavná vložka,
 • prídavný plastový podnos,
 • jedálenský detský príbor,
 • jedálenský set (hrnček, miska, príbor).

Hneď ako rodič posadí dieťatko do jedálenskej stoličky, musí ho mať neustále na očiach. Aj cez všetky možné zabezpečenia sa môže stať, že sa dieťatko svojou vlastnou váhou prevráti.

Značky detských jedálenských stoličiek

 • Brevi
 • Cam
 • Caretero
 • Geuther
 • Hauck
 • Chicco
 • Ikea
 • Jitro
 • Klupš
 • Peg Perego
 • Stokke
 • Wood partner

Viac o detských jedálenských stoličkách na modrykonik.sk

Použité zdroje

 1. http://www.novakuchyne.cz/2008/09/16/detska-jidelni-zidlicka/
 2. http://www.jidelni-zidlicka.eu/
 3. http://www.rodina-finance.cz/deti.205/jidelni-zidlicky-vyber.21726.html
 4. http://znacky.heureka.cz/jidelni-zidlicky/
 5. http://www.hauck.de/
 6. http://www.inglesina.com/
 7. http://global.pegperego.com/
Pomohol ti tento článok?
 / Nie

Hodnotenia a skúsenosti s detskými jedálenskými stoličkami

Máš skúsenosť s detskými jedálenskými stoličkami?
Podeľ sa o ňu a pomôž tak ostatným mamičkám.
Napíš svoju skúsenosť
dobromila  15. jan 2015

Ikea ANTILOP

Najviac sa nám osvedčila táto jednoduchá, lacná a ľahká detská stolička. Nezaberie veľa miesta, je celá umývateľná, bez ťažko prístupných miest. Dieťa z nej nevylezie tak skoro, pretože nemá opierku nôh - obrovské plus 8-)
Jediné mínus - tvrdé a nie veľmi pohodlné sedenie. To sa však ľahko vyrieši vankúšom za chrbátik, prípadne dekou pod zadoček, ak treba.
0 ľudí považuje za užitočné
janula7250  13. jan 2015

Careteto Magnum

Používala so túto stoličku, bola som veľmi spokojná. Má polohovacie stupne, výškovo nastaviteľné sedenie, s dvojitým pultíkom, ktorý sa dá dať dolu a dieťa môže sedieť zarovno stola, košík na hračky, brzdu na nožičkách, stabilita nožičiek, proste všetko čo som hľadala a potrebovala pre dieťa. A aby som nezabudla má bezpečnostné popruhy, a pre väčšie dieťa medzi nožičkami zábranu aby sa nezošmyklo dolu.

Z mojej strany spokojnosť ;-)
2 ľudia považujú za užitočné