Používame cookies. Viac informácií tu. OK

Detské lehátko

Detské lehátko je výborná pomôcka pre rodičov. Svoje bábätko môžu na chvíľu bezpečne umiestniť do lehátka a pritom ho mať neustále na dohľad. Bábätko získa pobytom v lehátku oveľa širší rozhľad po okolí a získa možnosť pohodlného odpočinku. Ak je táto pomôcka vybavená napr: hrazdičkou s hračkami, stáva sa skvelým miestom pre chvíľku strávenú zábavou.
Detské lehátko

Ak je lehátko pre bábätko polohovateľné, môže byť aj prvou jedálenskou stoličkou. V lehátku by bábätko malo tráviť nanajvýš 10% času bdelosti, aby nedošlo k zablokovaniu motorického vývinu dieťaťa1. Ak sa dieťatko v lehátku otáča, alebo priťahuje do pasívneho sedu, nemalo by sa používať vôbec.

Výber lehátka pre bábätko

Pri výbere lehátka by sa mali rodičia najprv zamyslieť nad tým, akými funkciami by malo byť lehátko vybavené. Súčasný trh ponúka lehátka klasické, hojdacie, vibračné, hudobné, polohovacie, lehátka so zabudovaným časovým spínačom vypnutia, s hrazdičkou a hračkami. Funkcie lehátka môžu byť samozrejme aj kombinované.

Klasické lehátko pre bábätko

Tieto lehátka sú vyrobené z kovovej konštrukcie, ktorá je potiahnutá pevnou a prateľnou látkou. Chrbtová býva vystužená pre zabránenie prílišnému guľateniu chrbátika. Lehátka sú vybavené trojbodovým bezpečnostným pásom a popruhmi, ktoré uľahčujú prenášanie. Väčšina týchto lehátok býva hojdacia so zarážkou proti pohybu. Vybavenejšie klasické lehátka môžu byť obohatené o opierku hlavičky a slnečnú striešku. Váha klasických lehátok sa pohybuje okolo 4 kg. Sú vhodné pre bábätká od narodenia32 do približne 10 kg.

Interaktívne lehátko pre bábätko

Tieto lehátka je možné nazvať doslova hracím kútikom pre bábätko. Výrobcovia sa prebiehajú v nápadoch a vo vylepšeniach. Dnes je možné zakúpiť lehátko, ktoré ponúka repertoár napr. ôsmich melódií, jemné vibrácie, svetelné efekty. Samozrejmosťou vo výbave sú hrazdičky so závesnými hračkami, ktoré podporujú jemnú motoriku dieťatka. Existujú aj také lehátka, ktoré ponúkajú možnosť prestavby na hojdačku pre batoliatko, alebo polohovať chrbtovú a nožnú opierku tak, že z lehátka vznikne malá postieľka. Veľmi nároční rodičia si môžu vyberať aj z lehátok vyrobených z masívu, alebo alu konštrukcie (odľahčený hliníkový rám), ktoré sú polstrované kožou. Cena klasických lehátok sa odvíja najmä od použitého materiálu, vybavenia a v neposlednom rade aj výrobcu.
Lehátko pre bábätko

Polohovacie ležadlá

Hlavnou výhodou týchto lehátok je predovšetkým možnosť nastavenia chrbtovej opierky. Polstrovanie u týchto lehátok je väčšinou kompletne odnímateľné. Preto rodičia nemusia mať obavy napr: zo zašpinenia lehátka počas kŕmenia bábätka. Lehátka sú vybavené dvoma popruhmi na prenášanie, bočným kĺbom (či podobným systémom) na úpravu polohy lehátka (sed, ľah), trojbodovým bezpečnostným pásom, ktorý zaisťuje bábätko proti prípadnému pádu. Polohovacie lehátka možno zafixovať do pevnej polohy, alebo ich využiť ako kolísku. Sú tiež často ľahko prestaviteľné na kresielka pre staršie deti.

Pri nákupe lehátka je potrebné zohľadniť najmä tri veci:

 • Polohovateľnosť lehátka - malé bábätká by mali ležať predovšetkým na pokiaľ možno na čo najrovnejšom povrchu. Staršie bábätká už vyžadujú väčší rozhľad, preto je dobré, aby bolo ležadlo polohovateľné.
 • Pevná chrbtová opierka - by mala byť taká, aby nedochádzalo k prílišnému guľateniu chrbátika.
 • Nosnosť - je nutné venovať pozornosť údajmi o maximálnom možnom zaťažení ležadlá (do koľkých kg dieťaťa je možné lehátko využívať).

Hoci je lehátko pre bábätko výborným pomocníkom mamičke na materskej dovolenke, bábätko by v ňom nemalo tráviť príliš veľa času. Je vhodné pre krátkodobé odloženie bábätka v čase, keď mamička napr: potrebuje uvariť, osprchovať sa a pod. Dlhodobý a pravidelný pobyt dieťatka v lehátku môže brzdiť jeho motorický vývin1.

Dieťatko v lehátku musia byť vždy pod dozorom zodpovednej osoby!

Značky lehátok pre bábätká

 • Bright Starts
 • Cam
 • Delta diffusion
 • Fisher-Price
 • Chicco ... a iné.

Súvisiace články

Viac o detskom lehátku na modrykonik.sk

Použité zdroje

 1. http://www.maminka.cz/clanek/prakticke-rady/kupujete-detske-lehatko-existuje-spousta-variant
 2. http://www.babyweb.cz/polohovaci-lehatka
 3. http://www.babyonline.cz/potreby-pro-dite/lehatko
 4. http://www.rehacentrum-nika.cz/
Pomohol ti tento článok?
 / Nie

Skúsenosti s detským lehátkom

Máš skúsenosť s detským lehátkom?
Podeľ sa o ňu a pomôž tak ostatným mamičkám.
Napíš svoju skúsenosť