Pády bábätiek

Pády bábätiek a dojčiat z výšky patria medzi najčastejšie úrazy tohto veku. Hoci tieto pády pôsobia vo väčšine prípadov veľmi hrozivo, väčšina končí bez väčších zranení a následkov. V novorodeneckom1 telíčku sa nachádza cca 300 kostí, ktoré sú voľné alebo pevne spojené.

S vývinom a rastom človeka kosti zrastajú a ich počet sa znižuje na cca 206 - 214. Kosti dospelého človeka majú oproti kostiam detským znateľne menšiu pružnosť a sú viac lámavé. Kosti dieťaťa sú pružné, mäkké a rýchlo sa hoja. Z tohto dôvodu sú zlomeniny u detí, a tým aj u bábätiek veľmi ťažko rozpoznateľné. Podľa veku dieťaťa sa mení nielen lokalita častých zlomenín a spôsob liečby, ale tiež prevencia pádov.

Pád z výšky u novorodenca

Novorodeniatko nie je ešte samostatne pohyblivé a jeho okolité vnímanie sveta je zatiaľ veľmi obmedzené. Pád v tomto období býva väčšinou zapríčinený druhou osobou. Najčastejšie pády v tomto období sa odohrávajú pri prebaľovaní (pád z prebaľovacieho pultu), alebo pri manipulácii s novorodeniatkom2 - kúpanie, nosenie9, prechádzky s kočíkom (manipulácia s kočíkom alebo autosedačkou2). Pri kúpaní je veľmi dôležité mať na pamäti všetky zásady bezpečného kúpania, aby nedošlo k vyšmyknutiu bábätka z rúk. Samozrejme je vylúčené dieťatko nechať bez dozoru.

Pád z výšky u dojčaťa

Dojčenské obdobie je rýchla etapa v živote bábätka, kedy sa v priebehu pár mesiacov stane z takmer nemohúceho človiečika bábätko, ktoré sa už vie pretáčať, sedieť, liezť a hocikedy aj chodiť. Psychomotorický vývin dieťatka2 je teda veľmi rýchly a je potrebná veľká obozretnosť a predvídavosť. Dojčatá sa už často sami môžu dostať do väčších výšok a skúšať všeličo preliezať.

Pohyby takto malého dieťatka však zďaleka nie sú dokonalé, a preto aj v tomto období existuje veľké riziko pádu dieťatka z výšky. Ďalej je tiež dôležité nenechávať bábätko bez dozoru v jedálenskej stoličke, kočíku, chodítku alebo na posteli. Vhodné je tiež včasné zníženie roštu v detskej postieľke. Nikdy sa totiž presne nedá odhadnúť, kedy si bábätko osvojí novú zručnosť.

Každý pád novorodenca alebo dojčaťa je nutné konzultovať s lekárom. Len on môže potvrdiť, či vyvrátiť prípadné zranenia a zabezpečiť včasnú liečbu.

Varovné príznaky po úraze hlavy vyžadujúce lekárske ošetrenie

Najohrozenejšou časťou detského telíčka je bezpochyby hlavička, preto je po páde nutné dieťatko sledovať.

Ak sa objaví niektorý z nasledujúcich príznakov, je nevyhnutné okamžité vyhľadanie lekárskej pomoci:

  • ospalosť, apatia, podráždenosť, zmeny nálad,
  • zvracanie, nevoľnosť,
  • poruchy videnia,
  • poruchy vedomia.

Je nutné mať na pamäti, že pád z malej výšky môže mať tragickejšie následky ako pád z väčšej výšky. Preto aj pri najmenšom podozrení na zranenie je na mieste návšteva lekára.

Viac o páde bábätiek na modrykonik.sk

Použité zdroje

  1. http://www.zachranny-kruh.cz/pady-z-vysky-2.html
  2. http://urazy.zdrave.cz/urazy-deti/

Hodnotenia a skúsenosti s pádmi bábätiek

Máš skúsenosť s pádmi bábätiek?
Podeľ sa o ňu a pomôž tak ostatným mamičkám.
Napíš svoju skúsenosť

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke