Používame cookies. Viac informácií tu.
Zavri

Hračky pre chlapcov

Chlapci sa hrajú s čímkoľvek, aj s bábikami. Medzi typické hračky pre chlapcov patria autíčka, vláčiky, rôzne stavebnice alebo roboti. Hračky1 slúžia deťom nielen na hranie, ale hlavne k rozvíjaniu osobnosti. Môžu si hrať samé, s kamarátmi alebo s rodičmi. Tí sa hraním radi vracajú do svojich detských rokov.

S čím sa chlapci hrajú

Autíčka

Autíčka patria medzi najobľúbenejšie chlapčenské hračky. Autá a autíčka sú rôznych veľkostí, farieb a hlavne funkcií. Jedno z obľúbených a veľmi známych áut je plastová tatrovka, v ktorej sa chlapci môžu voziť navzájom, alebo prevážať z miesta A do miesta B rôzny náklad. Ďalšími obľúbenými autíčkami sú autá na diaľkové ovládanie z kovu či plastu, alebo plastové autá poháňané batériami, do ktorého si môžu sadnúť a samostatne ho riadiť.

Tatrovka

Autodráhy

S autíčkami sú tiež spojené autodráhy rozdelené do dvoch kategórií:

 • Analógové autodráhy

\\Analógové autodráhy sú charakteristické tým, že jeden ovládač patrí jednému autíčku a jednému autíčku náleží jedna jazdiaci dráha. Ak má autodráha 2 dráhy, môžu súťažiť iba dve autíčka.

 • Digitálne autodráhy

\\Naopak u digitálnej autodráhy náleží síce jednému autíčku jeden ovládač, ale jedno autíčko môže jazdiť po ľubovoľných dráhach. Pri jedných pretekoch na dvoch dráhach môže súťažiť napríklad aj 5 autíčok. Autodráhy fungujú prevažne na elektrický pohon. Novinkou je phullback pohon, kedy sa autíčko pritlačí k podložke a krátkym potiahnutím dozadu natiahne. Týmto získa autíčko energiu, ktorú môže využiť pri prekonávaní aj tých najťažších prekážok.

Vláčiky a vláčikodráhy

Vláčiky a vláčikodráhy zaujmú milovníkov železníc. Drevené vláčiky sú vhodnejšie aj pre menšie deti. Elektrické vláčiky a vláčikodráhy sú pre staršie deti a hlavne pre zberateľov. Cena elektrických vláčikov je podstatne vyššia než vláčikov drevených. K vláčikom možno neskôr deťom zaobstarať vláčikodráhy, výhybky, stanice, depá, krajinu a pod.

Video: Hra s vláčikom

Stavebnice

Stavebnica nie je len chlapčenskou záležitosťou, ale je s chlapcami spojená. V súčasnej dobe je veľké množstvo druhov stavebníc. Pred ich obstaraním je dobré si zodpovedať dve otázky. A to pre ako staré dieťa chceme stavebnicu zaobstarať, a z akého materiálu by stavebnica mala byť.

 • plastové stavebnice, napríklad Megablocks sú určené pre deti už od 1 roku. Väčších a zručnejších chlapcov zaujme Lego alebo Seva.
 • kovové stavebnice sú vhodné pre chlapcov od 5 rokov. Najznámejší kovovou stavebnicou je značka Merkúr.

Roboti

Roboti sú čoraz obľúbenejšie hrdinu napodobňujúce hračky. Ich obľúbenosť začína u chalanov v predškolskom veku, kedy chcú napodobňovať svojich hrdinov, ako sú Spiderman, Transformers a pod. Tieto robotické hračky sú vyrobené prevažne z plastu. Sú aj plyšový roboti, napríklad Furby. Najnovší model komunikuje aj s chytrými telefónmi.

Čo hračky rozvíjajú

 • Motorické zručnosti - rozvíjajú detskú obratnosť a zručnosť. Napríklad jazda na bicykli, zatĺkanie kolíkov kladivkom, alebo navliekanie krúžku na tyč.
 • Zmysly - najčastejšie využívaným zmyslom dieťaťa je zrak a hmat v spojení oko - ruka. V neskorších mesiacoch svojho vývoja používajú aj spojenia oko - pusa ( strkanie si hračiek do pusy k vyskúšaniu materiálu hračky a pod ). Hraním sa rozvíja aj sluch pomocou zvukových hračiek, akými sú hracie knižky alebo xylofóny.
 • Fantáziu - deti si pomocou hračiek vytvárajú príbehy a v ich fantázii rodí veľa nápadov
 • Technické zručnosti - stavaním autodráhy, železnice alebo hraním si so stavebnicou si chlapci osvojujú základy geometrie a fyziky.

Pozitíva a negatíva hračiek

Každá hračka má svoje klady a zápory. Môže byť nebezpečná, niekedy dokonca až návyková ( online hry ). Ale hračky môžu byť tiež zábavné a poučné. Záleží len na rodičoch, čo chcú svojmu dieťaťu dopriať.

Viac o hračkách pre chlapcov na modrykonik.sk

Použité zdroje

 1. http://www.maxikovy-hracky.cz/katalog/auta-a-auticka
 2. http://ona.idnes.cz/vliv-hracek-na-vyvoj-deti-0hn-/deti.aspx?c=A130928_000722_deti_haa
 3. http://www.solidworks.cz/novinky-a-udalosti/novinky/hracky-a-hry-pomahaji-rozvijet-technicke-dove...
Pomohol ti tento článok?
 / Nie

Hodnotenia a skúsenosti s hračkami pre chlapcov

Máš skúsenosť s hračkami pre chlapcov?
Podeľ sa o ňu a pomôž tak ostatným mamičkám.
Napíš svoju skúsenosť
zabka788  20. apr 2017

Autá!

U nás jednoznačn vyhrávajú autá - malé autíčka, s ktorými jazdia po koberci, veľké autá na záhradu, elektrické autíčko na jazdenie, bagre na piesok, hasičské, policajné auto a záchranka na spoločné hranie s príbehmi :-)
0 ľudí považuje za užitočné
magda15  18. apr 2017

Stavebnice

Môj syn milujem stavebnice. Neustále niečo buduje - garáže pre autá, hrad pre rytierov a draka či bunker pre seba. Na tieto (veľké stavebnice je výborná stavebnica tehličky pre detičky. Z nich si deti možu postaviť bunker aj pre seba, na menšie stavby nám potom stačí lego, či farebné malé kocky.
0 ľudí považuje za užitočné
eliska4  5. apr 2017

Vláčiky

Moji chlapci milovali vláčkodráhu. Mohli si ju stavať, každý mal svoj vláčik a najlepšie na nej bolo, že sme im na sviatky mohli dokupovať ďalšie časti - mosty, tunely, vláčik na baterky a nebolo to toľko peňazí. Postupne sme dokupovali aj ďalšie koľajničky, takže napokon sme mali vláčkodráku cez celú izbičku. Vačšia investícia bola len na začiatku, keď sme kupovali prvú sadu.
0 ľudí považuje za užitočné