Používame cookies. Viac informácií tu. OK

Opaľovacie krémy

1 skúsenosť

Opaľovacie krémy sú v súčasnosti na trhu v ponuke vo veľkom množstve. Veľa informácií na obaloch je len obyčajným reklamným trikom, ktorý má za úlohu nalákať spotrebiteľa. Ako je to teda s opaľovacími krémami naozaj a v čom je ich podstata ochrany?

Opaľovací krém v akejkoľvek forme (gél, mlieko, krém, olej) má za úlohu filtrovať škodlivé zložky slnečného UVA i UVB žiarenia a zároveň pôsobiť ako odrazová plocha pre nevhodné slnečné lúče. V jeho obsahu možno nájsť aj zložky, ktoré pôsobia a prispievajú k regenerácii kože - vitamín E alebo beta karotén.

Avšak žiadny z prípravkov na opaľovanie nechráni pokožku 100%. Je dôležité pri pobyte na slnku (alebo aj v tieni) aplikovať ochranný krém niekoľkokrát za deň, pričom dĺžka pobytu na slnku závisí na danom faktore opaľovacieho prípravku a tiež na fototype jedinca.

Delenie podľa fototypov

Opálením sa pokožka chráni proti slnečnému žiareniu. Horná vrstva kože obsahuje bunky s pigmentom, ktorý sa vplyvom UVA žiarenia zafarbuje. UVB žiarenie tieto pigmentové bunky delí a čím je toto delenie silnejšie, tým viac pigmentu vzniká. Tento potom putuje do horných vrstiev kože, ktorá následne reaguje zhnednutím. UVB lúče navyše kožu zosilňujú, čo je ďalší ochranný mechanizmus.

Ľudia sa delia celkovo do štyroch základných skupín fototypov:

Typizácia Reakcia pokožky na slnečné lúče Pobyt na slnku v min. bez ochranného faktora
Fototyp I. (veľmi citlivá) - ľudia s veľmi svetlou pleťou, početnými pehami, často hrdzavej farby vlasov a svetlé farby očí vždy sčervenie, nikdy nezhnedne 5-10 minút
Fototyp II. (citlivá) - ľudia so svetlou pokožkou a sklonom k tvorbe pieh, vlasy svetlejšieho odtieňa a rovnako tak oči (modré, sivé, zelené) vždy sčervenie, hnedne len málo 10-20 minút
Fototyp III. (normálny) - ľudia so svetlou hnedou pleťou, tmavými vlasmi a hnedými očami občas sčervenie, ale vždy dobre hnedne 15-25 minút
Fototyp IV. (odolná) - ľudia s tmavšou pleťou, tmavými očami a tmavými vlasmi nečervená, vždy ľahko zhnedne 25-35 minút

Z tohto teda vyplýva, že ak má jedinec opaľovací krém s ochranným faktorom 25 a je citlivý typ (fototyp II.), Teda že je tu šanca na spálenie sa slniečkom do desiatich minút. Faktor vynásobíme minútami a vyjde nám, že krém jedinca ochráni celkom 250 minút.

Súvisiace články

Viac o opaľovacích krémoch na modrykonik.sk

Pomohol ti tento článok?
 / Nie

Skúsenosti s opaľovacími krémami

Máš skúsenosť s opaľovacími krémami?
Podeľ sa o ňu a pomôž tak ostatným mamičkám.
Napíš svoju skúsenosť
andreah25
7. jún 2016

Vždy zostanem komplet vyhádzaná

Opaľovacie krémy mi nerobia dobre a nech som skúsila akýkoľvek, po každom jednom som ostala komplet s červenými, šupinatými a svrbiacimi fľakmi a opaľovák som zo seba musela ihneď zmyť. To isté aj môj synátor - tak ani ja a ani moje deti opaľováky absolútne nepoužívame, jediné čím sa ako tak natriem a to aj na dovolenke pri mori - je obyčajná nechtíková indulona.
0 poďakovaní