Separačné plienky

Separačné plienky rozlišujeme podľa použitého materiálu na celulózové, viskózové, bambusové, PLA a flísové. Separačné plienky sa môžu používať do všetkých typov látkových plienok. Ich úlohou je udržať zadoček dieťaťa v relatívnom suchu odvedením vlhkosti do savej vrstvy plienky a chrániť ju pred väčším znečistením od stolice dieťatka.

Jednorazové separačné plienky

Celulózové separačné plienky sú vlastne celulózová netkaná textília. Najviac sa hodia pre malé bábätká s riedkou stolicou. Viskózové separačné plienky majú menšiu hrúbku než celulózové. Najvhodnejšie sú pre už prikrmované1 deti. Zvyčajne sa viskózové vlákna získavajú chemickou cestou z celulózy z dreva. Bambusové separačné plienky sú veľmi jemné (preto ale nemusi vydržať viac pracích cyklov) a sú príjemné. PLA separačné plienky sú v prírode relatívne rýchlo odbúrateľné. Surovinou pre ich výrobu je zvyčajne kukuričný škrob, z ktorého sa vyrába kyselina mliečna, ktorá sa nechá polymerizovať.

Po použití treba pokakanú celulózovú, viskózovú, bambusovú alebo PLA separačnú plienku vyhodiť do WC (pokiaľ je dobre priechodné odpadové potrubie) alebo do komunálneho odpadu. Pocikanú plienku tiež vyhodiť, alebo pridať do koša k ostatným špinavým plienkam a potom ju s nimi vyprať. Obvykle tieto druhy separačných plienok znesú až niekoľko pracích cyklov, než sa rozpadnú.

Jednorázové celulózové separačné plienky

Opakovane použiteľné separačné plienky

Flisové separačné plienky sú určené pre dlhodobé opakované používanie a pranie. Pokakanú plienku je nutné najprv osprchovať od stolice, Pocikanú plienku možno pridať ihneď do koša k ostatným špinavým plienkam a potom ju s nimi vyprať. Keďže je ale polyesterový flís syntetický materiál, citlivejším deťom môže priamo na pokožke vadiť. Môžu sa z neho zaparovať a mať z neho zapareniny. Potom volíme separačné plienky z prírodných materiálov, alebo ich nepoužívame vôbec. Na pranie flísových separačných plienok nie je najvhodnejší mydlový sliz2, lebo môže materiál "zalepiť" a separačná plienka potom neplní svoju funkciu.

Flívosé separačné plienky

Viac o separačných plienkach na modrykonik.sk

Použité zdroje

  1. http://www.pediatriepropraxi.cz/pdfs/ped/2007/05/14.pdf
  2. http://www.pediatriepropraxi.cz/pdfs/ped/2007/06/17.pdf
  3. http://www.branakdetem.cz/clanky/latkove-pleny-a-bkm
  4. https://web.archive.org/web/20150609015449/http://petrol.natur.cuni.cz/~maky/final_letak_latkovky...
  5. http://www.latkovepleny.cz/slovnicek-latkove-pleny
  6. http://www.latkovky.info/
  7. http://jituli.blogspot.cz/p/o-latkovy.html

Hodnotenia a skúsenosti so separačnými plienkami

Máš skúsenosť so separačnými plienkami?
Podeľ sa o ňu a pomôž tak ostatným mamičkám.
Napíš svoju skúsenosť
etnihiladet  24. júl 2018

Separačné plienky PLA vs. celulózové a bambusové

Chcem sa podeliť o čerstvú skúsenosť so separačnými plienkami u novorodenca.
1.) CELULÓZOVÉ - osvedčili sa nám najlepšie, pekne oddelia tekutú a tuhú časť stolice a ušetria tak prácu s prepieraním látkovej plienky/savého jadra v rukách. Vydržia pomerne veľa praní (každá skončila v odpade kvôli zašpineniu nie zopraniu).
2.) BAMBUSOVÉ - tiež ok, príjemnejšie na dotyk, vydržia 2-3 priania (praním sa deravia)
3.) PLA - rozhodne nedoporučujem. Efekt separácie je nežiaduco dovedený do dokonalosti - stolica zostáva rozmazaná po pokožke bábätka (podobne ako pri jednorazových umelých plienkach) a obtečie vnútornú látkovú plienku, takže sa s väčšou pravdepodobnosťou zašpinia vrchné nohavičky/PUL plienka.

Veselé látkové plienkovanie prajem! :)
4 ľudia považujú za užitočné