Používame cookies. Viac informácií tu. OK

Mydlový sliz

2 skúsenosti

Mydlový sliz je tekutý, gélový prací prostriedok domácej výroby. Je lacný, ľahko biologicky odbúrateľný a teda ekologický. Mydlový sliz2 neobsahuje optické zjasňovače, bielidlá ani enzýmy. Má nižšiu pracie schopnosti než niektoré priemyselne vyrábané pracie prostriedky. Avšak na väčšinu bežne zašpinenej bielizne postačuje. Podľa potreby je možné na odstránenie škvŕn použiť žlčové mydlo, mydlo na škvrny či perkarbonát sodný.
Mydlový slíz

Mydlový sliz je charakteristický pomerne jednoduchou a rýchlou výrobou. Stačí vhodné mydlo, sóda na pranie a voda. Ak nie je príliš tvrdá voda, je možné použiť aj sypkú, na výrobu ešte jednoduchšiu variantu mydlového slizu - mydlové vločky (nastrúhané mydlo) len zmiešané so sódou na pranie.

Použitie mydlového slizu

Mydlový sliz sa dávkuje nasledovne: na jednu dávku bielizne v práčke sa používa približne 200 až 300 ml tohto slizu. Mydlový sliz je vhodný na pranie bieleho, farebného prádla i jemnej bielizne z prírodných materiálov (vrátane pevných šatiek na nosenie detí) pri akejkoľvek teplote, od ručného prania až po vyvárku. Ak sa na výrobu mydlového slizu použije mydlo bez parfumácie (a to aj bez éterických olejov, aj tie môžu pôsobiť dráždivo), potom je to prací prostriedok hypoalergénny a vhodný aj pre pranie oblečenia, posteľnej bielizne aj látkových plienok4 pre malé bábätka a ekzematikov23. V týchto prípadoch je vhodné navyše použiť kyslý plákací prostriedok a prípadne i plákanie navyše. Vlákna tkanín tak zostanú naozaj čisté, bez dráždivých častíc.

Mydlový sliz je nevhodný na funkčné prádlo a zvyčajne sa nehodí ani na pranie polyesterového flísu. Flis sa pôsobením mydlového slizu "zalepuje," žmolkatie a stáva sa nepriepustným pre vodu. Mydlový sliz sa tak neodporúča používať na pranie napr. flísovej mikiny, rukavíc či flísových separačných plienok1. Naopak je vhodný na pranie flísových vrchných nohavičiek (pri tých je zvýšenie nepriepustnosti pre vodu skôr plusom a žmolkovaniu nevadí). Z dôvodu zníženia nasiakavosti sa mydlový sliz nehodí ani na pranie mikrovláknových vkladacích plienok.

Miesto aviváže je možné do plákania pridať ocot, 10% roztok kyseliny citrónovej alebo máčadlo na báze organických kyselín. Medzi vhodné máčadla patrí napr. Yellow & Blue L'vandu love (obsahuje kyselinu citrónovú a éterický olej levanduľa) alebo Sonett máčadlo na bielizeň (obsahuje kyselinu citrónovú a etanol, v SR sa predáva pod názvom Sonett tekutá aviváž). Tieto kyslé plákacie prostriedky neutralizujú zvyšky mydla a pomáhajú tieto zvyšky a tiež vápenaté a horečnaté soli odstrániť z tkaniny. Zmäkčujú tak bielizeň a zabraňujú jeho šednutiu. Pre vôňu možno ešte k máčaciemu prostriedku pridať niekoľko kvapiek éterického oleja, napr. levanduľa, tea tree, litsea cubeba, mandarínka.

Video (CZ): Mydlo a pranie bielizne

Výroba mydlového slizu

1. Nastrúhame 175 g mydla na pranie alebo použijeme už hotové mydlové vločky.

Nastrúhané mydlo

2. Pripravené mydlo rozpustíme v jednom litri vriacej vody.

Mydlo rozpustené vo vode

3. Potom v mydlovom roztoku rozpustíme 150 g kryštalickej sódy na pranie a zmes doplníme teplou vodou na objem desiatich litrov. Množstvo sódy treba upraviť podľa tvrdosti vody. Do tvrdej vody je potreba sódy pridať viac. Približne do jedného dňa mydlový roztok zhustne na sliz - mydlový sliz. Na pranie je ale možné použiť ho ihneď. Ak sliz zostane riedky, bolo použitej príliš veľa vody. Ak mydlový sliz tuhne, bolo použitej vody málo a je potrebné ho nariediť horúcou vodou.

Hotový slíz

Čo robiť, ak sa zdá, že mydlový sliz neperie dostatočne?

Je potrebné skontrolovať a prípadne upraviť množstvo sódy na pranie pridané do slizu. Ak je voda tvrdá a sódy málo, mydlo sa vo vode zráža, flokuluje a zle perie. Ak je sódy naopak moc, účinnosť prania sa znižuje a bielizeň navyše sivie. Ak sa mydlový sliz, resp. jeho dávkovanie v práčke zvýši, môže to niekedy pomôcť. Rovnako môže pomôcť predĺžiť dobu prania, zvýšiť teplotu prania, znížiť množstvo bielizne v práčke, pridať plákanie navyše, či použiť kyslý plákací prostriedok.
Mydlo a sóda na pranie

Problematické sú tiež zaschnuté a niektoré čerstvé škvrny. Tie je lepšie pred praním v práčke ručne zaprať pomocou žlčového mydla. U bieleho prádla možno použiť aj perkarbonát sodný, a to priamo na škvrny, do namáčacej vody alebo rovno do práčky.

Niekedy môže byť pocit nedokonalého prania spôsobený aj zvykom, pretože mydlový sliz neobsahuje bielidlá a optické rozjasňovače prítomné v priemyselne vyrábaných prostriedkoch na biele prádlo. V ich prípade vlastne biela farba nie je biela, ale tento jav je spôsobený fluorescenciou - optickým zjasňovačom. Ten pohlcuje ultrafialové žiarenie a vyžaruje svetlo v modrej oblasti spektra.

Žlčové mydlo

Používa sa na predpieranie škvŕn od potravín, stolice a iných mastných, organických látok. Najlacnejšie žlčové mydlo predáva DM drogéria pod svojou značkou Denk Mit. Škvrny, ideálne ešte čerstvé, sa namočia do vlažnej vody (horúca voda žlč rozkladá a žlčové mydlo potom nefunguje), potrú sa žlčovým mydlom a dôkladne premasírujú. Žlčové mydlo je možné potom nechať pôsobiť aj niekoľko hodín, hlavne ak škvrny už boli zaschnuté. Potom nie je potrebné žlčové mydlo vypláchať. Bielizeň sa vloží rovno do práčky.

 Žlčové mydlo

Mydlo na škvrny

Používa sa na pranie škvŕn v studenej vode. Obsahuje určitý druh ílu alebo iné zložky, ktoré pomáhajú uvoľňovať častice nečistôt z tkaniny.

Perkarbonát sodný

Na bielenie bielizne a odstraňovanie škvŕn z bieleho prádla možno použiť perkarbonát sodný (PUER). Predáva sa aj ako soľ na škvrny, prací prostriedok Haipa daipa Eko2. Je tiež súčasťou dezinfekcie MioFresh. Perkarbonát je možné nasypať do horúcej vody a do nej namočiť špinavé prádlo, alebo ho ide pridať priamo do bubna práčky. Do práčky sa dávkuje 1 lyžica perkarbonátu na jeden plný bubon bielizne. Pôsobením tepla sa perkarbonát rozkladá a uvoľňuje kyslík, ktorý bielizeň vybieli. Pri praní pri nižších teplotách (pod 50 až 60 ° C) je potrebné k perkarbonátu pridať aktivátor tetraacetylethylendiamin (TAED) v koncentaci 5%, teda 5 g TAED na 95 g PUER.

Sóda na pranie

Jedná sa o ľahko rozpustné hydráty uhličitanu sodného. Predáva sa vo forme bieleho prášku alebo bezfarebných kryštálov. Sódu na pranie je potrebné si nepliesť s jedlou sódou (zažívacie, na pečenie), to je hydrogeuhličitan sodný. Sóda na pranie je zásaditejšia a vodu zmäkčuje výrazne lepšie. Sóda reaguje s vápenatými a horečnatými iónmi, ktoré spôsobujú tvrdosť vody za vzniku nerozpustných uhličitanov vápenatých a horečnatých, ktoré potom odtečú s odpadovou vodou preč. Takto vyzrážaný vápnik a horčík nemôžu reagovať s molekulami mydla a vyvločkovať ich počas prania. Sóda na pranie tiež napomáha odstraňovanie mastných škvŕn a škvŕn od vína.
Pozri hlavný článok: Pracie prostriedky2

Sóda na pranie

Sóda na pranie sa vyrába Solvayovým procesom, kedy sa do roztoku chloridu sodného (soli) zavádza amoniak a oxid uhličitý. Produkty reakcie sú chlorid amónny a hydrogénuhličitan sodný. Z hydrogénuhličitanu sodného pôsobením tepla vzniká uhličitan sodný (sóda na pranie) a oxid uhličitý, ten sa navracia do výroby. Chlorid amónny sa nechá reagovať s hydroxidom vápenatým (vápeným mliekom) za vzniku amoniaku. Ten sa znova použije v prvom stupni výroby sódy, a odpadové zrazeniny chloridu vápenatého.

Mydlo

Mydlo je už od staroveku používaný anionaktívny tenzid - prací, umývací a čistiaci prostriedok. Látky podobné mydlu sú doložené už z doby okolo roku 2800 pred naším letopočtom v Babylone. Ako mydlá označujeme alkalické soli mastných kyselín. Jeden koniec molekuly je nepolárny a hydrofóbny (vodu odpudzujúci) a druhý koniec je hydrofilný a záporne nabitý. Molekuly mydla preto vo vode tvoria nepravý roztok. Zhlukujú sa svojimi nepolárnymi koncu k sebe do micel, do ktorých vnútra pohlcujú nečistoty. Mydlá sú lacné, ľahko biologicky odbúrateľné a vyrábajú sa z ľahko dostupných surovín. Sú menej účinné ako syntetické tenzidy.

Mydlá sa vyrábajú saponifikáciou tukov - ich reakciou s hydroxidom sodným (lúhom) alebo inou alkálií za vzniku mydla a glycerolu. Glycerol sa buď v mydle ponechá (studený proces výroby mydla), odstráni sa (horúci proces) a potom sa podľa typu mydla do neho pridá, alebo sa využije na výrobu iných kozmetických produktov. Draselné mydlá bývajú mäkké až tekuté. Bežnejšie sú ale tuhé sodná mydla. V priemysle sa využívajú rôzne technické mydla (lítiové a iné), napr. ako súčasť mazadiel. Mydla je možné vyrábať z živočíšnych i rastlinných tukov. Na pranie sa ale najviac hodia mydla z olivového, kokosového alebo palmového oleja. Ako kastílske mydla sa označujú svetlá olivové mydlá. Ako marseillské potom mydla tmavé olivové alebo svetlé kokosové a palmové.

Mydlá na pranie

Pri procese výroby mydla za horúca je zmydelňovanie urýchlené zahrievaním zmesi hydroxidu sodného a tuku na 80 až 100 ° C. Pretože sa mydlo potom čistí, nie je potrebné dodržiavať presný pomer surovín. Po zmydelnení sa mydlo z roztoku vyzráža pomocou chloridu sodného (tzv. Sa vysolí). Tekutina sa odstráni a mydlo sa potom ešte čistí. K mäkkej mydlovej hmote sa pridá glycerol a ďalšie prísady a mydlo sa lisuje do foriem.

Marseillské mýdlo

Jadrové mydlo slúži na pranie, umývanie podláh a iných povrchov. Lepšie druhy neobsahujú žiadne iné zložky. Toaletné mydlo sa používa na umývanie tela i vlasov, holenie, zvyčajne sú menej zásaditá, obsahuje väčší podiel nezmydelnených mastných kyselín ako jadrové mydlo a tiež spravidla obsahuje ďalšie prídavné látky. Môžu nimi byť zmäkčovač vody EDTA, farbivá, parfumy, glycerol a iné zvláčňujúce prísady, lanolín, mlieko, vločky, výťažky z bylín a iných rastlín, éterické oleje, atď. Vyrába sa aj medicinálne mydlo s obsahom dechtu, síry, bóraxu či morskej soli.

Druhy mydlá na pranie

 • Durance marseillské mydlo olivové
 • Chante Clair marseillské mydlo
 • Jelen jadrové mydlo
 • Klar prírodné jadrové mydlo
 • Lanza marsiglia mydlo
 • Laundry Soap jadrové mydlo na pranie
 • Marius Fabre marseillské mydlo olivové
 • Marius Fabre marseillské mydlo palmovej
 • Marius Fabre marseillské mydlo Sainte Famille (Palmo-kokosové)
 • Miléne jadrové mydlo na pranie
 • Milo jadrové mydlo jemné
 • Naturinka mydlo na pranie
 • Palma Kokos mydlo na pranie
 • Savonneire Bleu Jaune marseillské mydlo levanduľovej
 • Savonneire Bleu Jaune marseillské mydlo olivové
 • Savonneire Bleu Jaune marseillské mydlo palmovej
 • Zenit jadrové mydlo

Mydlo na pranie

Druhy mydlových vločiek na pranie

 • Auroville mydlové vločky s neem olejom
 • Bupi mydlové vločky na pranie
 • Marius Fabre marseillské mydlové vločky
 • Milo mydlové vločky
 • Mýdlárna Leontýnla prác hobliny
 • Mýdlárna Rubens prác bylinkovej mydlovej rezančeky na farebné prádlo
 • Mýdlárna Rubens prác bylinkovej mydlovej rezančeky na biele prádlo
 • Yellow & Blue mydlové vločky

Súvisiace články

Viac o mydlovom slíze na modrykonik.sk

Použité zdroje

 1. http://cs.wikipedia.org/wiki/Mýdlo
 2. http://en.wikipedia.org/wiki/Soap
 3. http://en.wikipedia.org/wiki/Laundry_detergent
 4. http://cs.wikipedia.org/wiki/Uhličitan_sodný
 5. http://en.wikipedia.org/wiki/Sodium_carbonate
 6. http://jituli.blogspot.cz/2012/09/mydlovy-sliz.html
 7. http://www.ekozivot.cz/ekodomacnost/navod-na-vyrobu-mydloveho-slizu/
 8. http://www.jaknamiminka.cz/praci-prostredky-pro-kojence-a-novorozence-a1.html
 9. http://www.ekozivot.cz/rodina-2/prani-kojeneckeho-pradla/
 10. http://www.proalergiky.cz/magazin/specialy/clanek/zaklady-pece-o-dite-s-atopickym-ekzemem
 11. http://www.latkovky.info/machadlo-nebo-avivaz-na-latkove-pleny-v-cem-je-rozdil/
 12. http://www.fichema.cz/perkarbont-sodn/399-perkarbonat-sodny-belic-1-kg-cas-15630-89-4-85928610170...
 13. https://web.archive.org/web/20180430071528/http://littlehouseinthesuburbs.com/10-things-homemade-...
Pomohol ti tento článok?
 / Nie

Skúsenosti s mydlovým slizom

Máš skúsenosť s mydlovým slizom?
Podeľ sa o ňu a pomôž tak ostatným mamičkám.
Napíš svoju skúsenosť
robin30
17. jan 2019

Sliz

Ja periem len v ňom. Všetko krásne vyperie. Mám štyri deti, takže škvrny od trávy, džúsov, jedla sú bežné a nepotrebujem nič viac k tomu pridávať. Periem na 60 stupňov.
3 poďakovania
petka_37
12. jan 2019

Mydlový sliz

Mydlový sliz si neviem vynachváliť, perfektne vyperie. Na bielenie používam perkarbonát v kombinácii s TAEDom. Môžem len odporučiť.
11 poďakovaní