Používame cookies. Viac informácií tu. OK

Školská taška

Školská taška (alebo tiež školská aktovka, školský batoh) slúži dieťaťu pre nosenie školských potrieb, desiaty a fľaše s nápojom. Mladšie deti zvyčajne využívajú školské aktovky, staršie deti batohy. Povinná certifikácia školských aktoviek bola na Slovensku zrušená v roku 2001. Výrobok s označením školská aktovka, tak už nemusí spĺňať zrušenú technickú normu STN 79 6506
Školská taška pre chlapca

Ako vybrať školskú tašku

Hmotnosť

Hmotnosť tašky by nemala byť pre mladšie deti vyššia ako 1,2 kg, pre deti na druhom stupni nie vyššia ako 1,4 kg. Začínajú sa objavovať aj školské tašky na kolieskach, čo je pre chrbticu dieťaťa najzdravší variant. Nevhodné sú kvôli jednostrannej záťaži tašky cez rameno, s jedným popruhom. Taška by nemala byť preplňovaná, preťažovaná. Školák by mal nosiť nanajvýš 10 až 12% svojej hmotnosti. Prípadné nadmerné požiadavky na množstvo školských potrieb riešte s triednym učiteľom dieťaťa. Pre chrbát dieťaťa sú ideálnou voľbou dvoje učebnice - jedny doma a jedny v škole.

Tvar tašky

Dôležitý je celkový tvar školské tašky. Ak sa remence zle nastavia, dieťa má bolesti chrbta. Mala by rovnomerne roznášať záťaž. Taška by mala byť skôr vyššia ako širšia, aby umožňovala vyvážené rozmiestnenie vecí a dobrý pohyb dieťaťa v hromadnej doprave. Nesmie byť príliš vysoká, nemá siahať školákovi až po zadok, ideálne by mala siahať 10 cm pod rebrá. Aby bolo vhodne umiestnené ťažisko, sú lepšie užšie tašky a ťažšie predmety by sa mali v taške umiestňovať čo najbližšie k chrbtu.

Konštrukcia

Taška by mala mať pevnú a ergonomicky tvarovanú chrbtovú časť. Tým bude redukované zlé držanie tela, taška školáka nikde nebude tlačiť a nebude ho z nej bolieť chrbát. Okrem chrbtovej časti by taška mala mať aj vystužené, tvarovo stále dno. Nosenie je potom pohodlnejšie a nehrozí poškodenie vecí vnútri tašky.

Popruhy

Popruhy tašky sa nesmú dotýkať krku dieťaťa. Podstatný je aj tvar popruhov a správne nastavenie ich dĺžky. Nepolstrované popruhy musia byť pre pohodlné nosenie široké aspoň 4 cm. Ak sú polstrované, môže stačiť aj šírka 3 cm. Také popruhy potom netlačia a nezarezávajú sa. Je potrebné vyberať tašku s dostatočne dlhými popruhmi , aby ich bolo možné nastavovať s rastom dieťaťa aj podľa ročného obdobia (najdlhšie popruhy sú potrebné v zime). Dĺžka popruhov by sa mala ľahko nastaviť, ale zároveň aj pevne držať, aby pri zaťažení tašky popruhy nepreklzávali.

Bezpečnosť

Deti si školskú tašku obvykle vyberajú podľa farby a obrázkov. Kvôli bezpečnosti v cestnej premávke, napríklad pri prechádzaní cesty, by mala byť taška farebná. Mala by mať na dostatočnej ploche reflexné prvky - fóliové prúžky, nášivky a odrazky. Taška by nemala mať žiadne ostré hrany a rohy, aby sa školák nemohol poraniť. Použité materiály musia byť zdravotne nezávadné a bezpečné.

Predchádzajúca norma určovala, že minimálne 20 % plochy predného dielu aktovky musí byť z neónových (signálnych, či žiarivých)
farieb. 70cm² prednej plochy má byť pokrytých reflexným materiálom (reflexná páska, odrazové sklíčka), na bočných stranách by to malo byť minimálne po 15 cm².

Praktické vlastnosti

Do tašky by nemalo zatekať pri daždi alebo snežení. Zapínanie tašky sa nesmie samovoľne otvárať. Vnútro školskej tašky by malo byť rozložené na priehradky. Odporúča sa aspoň samostatné oddelenie na desiatu a fľašu s pitím. Vhodné sú aj menšie vrecká na zips na kľúče, peňaženku a iné drobnejšie predmety.

Školská taška pre deti na 1. stupni by mala mať menovku, ktorá nie je viditeľná, ak je taška zatvorená.
Školská taška pre dievča

Školská taška pre prváka

Pri výbere vhodnej školskej tašky pre prváka by sa mali rodičia zamerať na:

 • bezpečnostné prvky - ide hlavne o reflexné prvky, ktoré slúžia ako odrazky pre autá pri zníženej viditeľnosti. Reflexný pásik by mal mať minimálnu šírku 2,5 cm a mal by byť umiestnení na prednej časti a oboch bočných stranách tašky.
 • hmotnosť tašky - prázdna taška by mala mať maximálne 1,2 kg. Samozrejme záleží aj od konštrukcie tašky.
 • nepremokavosť tašky - školská taška by mala byť nepremokavá a mala by chrániť učebnice a zošity aj pred krátkodobým pobytom na daždi. Proti nepremokaniu sú lepšie vybavené tie tašky, ktoré sa nezatvárajú na zips, ale pomocou priliehavej príklopky. Pri postavení tašky na zem sú proti dažďu odolnejšie tie, ktoré majú na spodnej časti pripevnené nožičky.
 • pevnosť konštrukcie tašky- pevná konštrukcia tašky by mala taške zaistiť stabilitu pri postavení na zem, a nezáleží na tom, či je taška prázdna alebo plná školských potrieb. Stabilita uľahčuje prvákovi vkladanie a vykladanie obsahu tašky oboma rukami. V prípade, že je taška nestabilná a nemá pevný tvar, môže byť nosenie tašky pre dieťa nepríjemné. Tašku ho môže ťahať dozadu alebo do strán a dieťa bude mať nutkanie sa hrbiť, aby sa mi taška niesla dobre. Neskôr tak môže dojsť ku zlému vývinu a deformácií chrbtice. Pri výbere školskej tašky by sa rodičia mali radšej zamerať na pevnosť a stabilitu a nie na množstvo sťahovacích remienkov alebo vystuženie.
 • nadčastový design tašky - pri výbere tašky by sa rodičia nemali nechať zlákať obrázkom aktuálne obľúbenej rozprávkovej postavy, môže sa stať, že obrázok za pol roka alebo za rok dieťa omrzí a bude chcieť novú tašku. Rodičia by sa mali s deťmi dohodnúť na kompromise a vybrať takú, ktorá sa bude páčiť všetkým. Pokiaľ bude dieťa donútené k výberu školskej tašky, ktorú preferujú rodičia, môže sa stať, že dieťa nebude s výberom spokojné a bude tašku nosiť nerado alebo sa bude za ňu hanbiť.

Značky školských tašiek

 • Topgal (český výrobca)
 • Bagmaster (český výrobca)
 • Emipo (český výrobca)
 • Hama (nemecký výrobca)
 • Herlitz (nemecký výrobca)
 • Karton P+P (český výrobca)
 • ReyBag (slovenský výrobca)
 • Stil (český výrobca)

Súvisiace články

Viac o školskej taške na modrykonik.sk

Použité zdroje

 1. https://web.archive.org/web/20130902024145/http://udalosti.noviny.sk/ekonomika/31-08-2013/najleps...
 2. http://www.pluska.sk/izdravie/zdrave-dieta/2013/aku-aktovku-vybrat-nespravna-skolska-taska-vykriv...
 3. http://www.dtest.cz/clanek-951/jak-vybrat-skolni-aktovku-a-skolni-batoh
 4. http://ona.idnes.cz/nejlepsi-skolni-tasky-musi-byt-zpevnene-a-vazit-nejvys-kilo-a-pul-p9m-/deti.a...
 5. http://zena.centrum.cz/deti/skolaci-a-pubertaci/clanek.phtml?id=789367
 6. http://polopate.sk/taska-do-skoly-ako-vybrat-skolsku-tasku/
Pomohol ti tento článok?
 / Nie

Skúsenosti so školskou taškou

Máš skúsenosť so školskou taškou?
Podeľ sa o ňu a pomôž tak ostatným mamičkám.
Napíš svoju skúsenosť