Mobil pre deti

Kedy zaobstarať prvý mobil pre deti? To je otázka, ktorou sa zaoberá veľa rodičov a ich názory sa veľmi líšia. Doba, kedy vlastnili mobil výhradne dospelí ľudia je už dávno preč. V súčasnosti má mobilný telefón takmer každé dieťa, niekedy dokonca ešte v predškolskom veku. V akom veku je teda vhodné zadovážiť dieťaťu mobilný telefón a na čo by mali rodičia predovšetkým dbať?

Dieťa s mobilom

Mobilný telefón u predškoláka

Odborníci sa zhodujú, že deti predškolského veku mobilný telefón nepotrebujú. Je zbytočné zaťažovať takto malé dieťa zodpovednosťou a starosťou, ktorú s vlastníctvom mobilu získajú. Ak rodičia potrebujú dieťatko v škôlke kontaktovať, malo by sa tak stať prostredníctvom školského telefónu. To isté platí aj v opačnom prípade. Vyučujúci v materskej škôlke sú tí, ktorí kontakt v prípade potreby zaistia.

Mobilný telefón u prvákov

Výskumy ukázali, že približne 15% rodičov zaobstará svojmu dieťaťu mobilný telefón zároveň s nákupom školskej tašky. Podľa odborníkov to však ani v tomto prípade nie je nutné. A to hlavne ak je dieťa do školy a zo školy sprevádzané rodičmi či starším súrodencom.

Existujú však situácie, kedy má kúpa telefónu dobré opodstatnenie. Napríklad v prípade, že po nejakej dobe bude šesť či sedem ročné dieťa chodiť do školy samé. Potom je pre rodičov jednoduché dieťatko skontaktovať a zistiť či je v poriadku. Aj dieťa sa môže v prípade potreby ľahko obrátiť na rodičov.

Mobil telefón a väčšie deti

Okolo desiatych narodenín už v triede vlastní telefón väčšina spolužiakov. Majú už svoje záujmy, krúžky, chcú po škole tráviť čas s kamarátmi a mobil im tak umožňuje kontakt s rodičmi. Tak môžu dostať súhlas od rodičov, môžu dať vedieť kde sú a kedy prídu.

Rodičia zase vedia, kde sa ich dieťa nachádza a možno tak ľahšie predchádzať zbytočným obavám. Dieťa je v tomto veku chránené aj pred možnou diskrimináciou či šikanou zo strany spolužiakov z dôvodu tzv. nespĺňajúcich požiadaviek doby.

Kedy teda mobilný telefón dieťaťu zakúpiť

Ideálna veková hranica pre obstaranie mobilu deťom neexistuje. Isté však je, že priemerná veková hranica pre obstaranie prvého mobilného telefónu z roka na rok klesá. U každého dieťaťa je to však individuálna záležitosť.
Záleží tiež na viacerých faktoroch ako sú:

 • vyspelosť dieťaťa,
 • uvedomenie si hodnoty peňazí,
 • prostredie, v ktorom sa dieťa pohybuje.

Podľa štatistík má dnes svoj ​​mobilný telefón 70% desaťročných detí. 93% detí ho rodičia zaobstará vo veku okolo 13 rokov. Ak je dieťa samostatné, ak chodí bez sprievodu do školy a navštevuje rôzne krúžky, potom je vhodné, aby mobil vlastnilo. Rodičia sa tak môžu ľahko uistiť o tom, že je dieťa v poriadku.

Aký mobilný telefón zaobstarať a na čo ešte nezabudnúť

 1. Ako prvý mobilný telefón dieťaťu postačí taký, ktorý má len základné funkcie. Ide totiž predovšetkým o vec, ktorá slúži pre bezpečnosť dieťaťa.
 2. Dieťa je potrebné riadne poučiť o tom, že svoje telefónne číslo nesmie dávať cudzím ľuďom.
 3. Tarifa by mala byť zvolená taká, ktorá umožňuje volanie rodičom zadarmo.
 4. Dôležité je tiež nastavenie maximálneho limitu, ktorý môže dieťa pretelefonovať.
 5. Rodičia by nemali zabúdať kontrolovať aj výpis (je vhodné mať prehľad o tom, kedy, kam a komu dieťa telefonuje, najmä kvôli bezpečnosti dieťaťa).
 6. Vhodné je tiež zabezpečiť cez operátora mobilnej siete špeciálny detský zámok, ktorý znemožní návštevu nevhodných a nebezpečných internetových stránok prostredníctvom mobilného telefónu.

Súvisiace články

Viac o mobile na modrykonik.sk

Použité zdroje

 1. http://woman-in.cz/dite-a-mobilni-telefon/
 2. http://zena.centrum.cz/deti/batolata-a-predskolaci/clanek.phtml?id=712314
Pomohol ti tento článok?
 / Nie

Skúsenosti s mobilom pre deti

Máš skúsenosť s mobilom pre deti?
Podeľ sa o ňu a pomôž tak ostatným mamičkám.
Napíš svoju skúsenosť