Používame cookies. Viac informácií tu.
Zavri

Mobil pre deti

Kedy zaobstarať prvý mobil pre deti? To je otázka, ktorou sa zaoberá veľa rodičov a ich názory sa veľmi líšia. Doba, kedy vlastnili mobil výhradne dospelí ľudia je už dávno preč. V súčasnosti má mobilný telefón takmer každé dieťa, niekedy dokonca ešte v predškolskom veku. V akom veku je teda vhodné zadovážiť dieťaťu mobilný telefón a na čo by mali rodičia predovšetkým dbať?

Dieťa s mobilom

Mobilný telefón u predškoláka

Odborníci sa zhodujú, že deti predškolského veku mobilný telefón nepotrebujú. Je zbytočné zaťažovať takto malé dieťa zodpovednosťou a starosťou, ktorú s vlastníctvom mobilu získajú. Ak rodičia potrebujú dieťatko v škôlke kontaktovať, malo by sa tak stať prostredníctvom školského telefónu. To isté platí aj v opačnom prípade. Vyučujúci v materskej škôlke sú tí, ktorí kontakt v prípade potreby zaistia.

Mobilný telefón u prvákov

Výskumy ukázali, že približne 15% rodičov zaobstará svojmu dieťaťu mobilný telefón zároveň s nákupom školskej tašky. Podľa odborníkov to však ani v tomto prípade nie je nutné. A to hlavne ak je dieťa do školy a zo školy sprevádzané rodičmi či starším súrodencom.

Existujú však situácie, kedy má kúpa telefónu dobré opodstatnenie. Napríklad v prípade, že po nejakej dobe bude šesť či sedem ročné dieťa chodiť do školy samé. Potom je pre rodičov jednoduché dieťatko skontaktovať a zistiť či je v poriadku. Aj dieťa sa môže v prípade potreby ľahko obrátiť na rodičov.

Mobil telefón a väčšie deti

Okolo desiatych narodenín už v triede vlastní telefón väčšina spolužiakov. Majú už svoje záujmy, krúžky, chcú po škole tráviť čas s kamarátmi a mobil im tak umožňuje kontakt s rodičmi. Tak môžu dostať súhlas od rodičov, môžu dať vedieť kde sú a kedy prídu.

Rodičia zase vedia, kde sa ich dieťa nachádza a možno tak ľahšie predchádzať zbytočným obavám. Dieťa je v tomto veku chránené aj pred možnou diskrimináciou či šikanou zo strany spolužiakov z dôvodu tzv. nespĺňajúcich požiadaviek doby.

Kedy teda mobilný telefón dieťaťu zakúpiť

Ideálna veková hranica pre obstaranie mobilu deťom neexistuje. Isté však je, že priemerná veková hranica pre obstaranie prvého mobilného telefónu z roka na rok klesá. U každého dieťaťa je to však individuálna záležitosť.
Záleží tiež na viacerých faktoroch ako sú:

 • vyspelosť dieťaťa,
 • uvedomenie si hodnoty peňazí,
 • prostredie, v ktorom sa dieťa pohybuje.

Podľa štatistík má dnes svoj ​​mobilný telefón 70% desaťročných detí. 93% detí ho rodičia zaobstará vo veku okolo 13 rokov. Ak je dieťa samostatné, ak chodí bez sprievodu do školy a navštevuje rôzne krúžky, potom je vhodné, aby mobil vlastnilo. Rodičia sa tak môžu ľahko uistiť o tom, že je dieťa v poriadku.

Aký mobilný telefón zaobstarať a na čo ešte nezabudnúť

 1. Ako prvý mobilný telefón dieťaťu postačí taký, ktorý má len základné funkcie. Ide totiž predovšetkým o vec, ktorá slúži pre bezpečnosť dieťaťa.
 2. Dieťa je potrebné riadne poučiť o tom, že svoje telefónne číslo nesmie dávať cudzím ľuďom.
 3. Tarifa by mala byť zvolená taká, ktorá umožňuje volanie rodičom zadarmo.
 4. Dôležité je tiež nastavenie maximálneho limitu, ktorý môže dieťa pretelefonovať.
 5. Rodičia by nemali zabúdať kontrolovať aj výpis (je vhodné mať prehľad o tom, kedy, kam a komu dieťa telefonuje, najmä kvôli bezpečnosti dieťaťa).
 6. Vhodné je tiež zabezpečiť cez operátora mobilnej siete špeciálny detský zámok, ktorý znemožní návštevu nevhodných a nebezpečných internetových stránok prostredníctvom mobilného telefónu.

Viac o mobile na modrykonik.sk

Použité zdroje

 1. http://woman-in.cz/dite-a-mobilni-telefon/
 2. http://zena.centrum.cz/deti/batolata-a-predskolaci/clanek.phtml?id=712314
Pomohol ti tento článok?
 / Nie

Hodnotenia a skúsenosti s mobilom pre deti

Máš skúsenosť s mobilom pre deti?
Podeľ sa o ňu a pomôž tak ostatným mamičkám.
Napíš svoju skúsenosť
6mia6  11. feb 2020

U nás nutnosť

Moje deti chodia busom zo školy, do školy aj na krúžky. Majú 11 a 8 rokov. Som na nich sama, chlap robí v zahraničí. Máme ešte jednu dcéru (3 roky). Chodím aj do práce. To len pre obraz. Väčšinou majú mobil doma - v podstate ako pevnú linku. Ak odchádzajú na krúžok, podotýkam z dediny do mesta berú telefón, lebo človek nikdy nevie. Mladšieho čaká stará mama na dohodnutom mieste. Ale aj ona môže meškať, atď. Majú v ňom aplikáciu ktorá je nastavená na 30 min. denne a potom sa z nich dá len volať. Starší to využíva hlavne na písanie s kamarátmi, mladší púšťa hudbu a pozerá videá, ktoré sú vekom obmedzené. Je to pre mňa jednoduchšie, keďže to doba ponúka.
Len tak von ich majú zakázané a aj to dôsledne kontrolujem, lebo keď idú von musí byť mobil v kuchyni. V duchu hesla: " Dôveruj, ale preveruj.".
2 ľudia považujú za užitočné
montemotherone  5. feb 2020

S mobilom je to ako s ohňom

Dobrý pomocník, ale zlý pán. Ale ak by som mala v zime zmrznúť, oheň neodmietnem. Takže my sme dcérke mobil zadovážili v 2. ročníku. Naučili sme ju prijať hovor, zavolať nám... A keďže to bolo v časoch, keď o dotykovom mobile sníval ešte aj Steve Jobs 😁 hry a internet sme neriešili. Mobil nám ako rodičom, ktorí sú na deti úplne sami (do ZUŠky mi dcérku vodila opatrovateľka, ktorú som si musela zaplatiť, ak som chcela aby sa dcérka bezpečne dostala tam aj späť), veľmi pomohol a doteraz som istejšia, keď viem, že tu tá možnosť je. Ak by som mala na občasné vybratie, odvoz dieťaťa babky, dedkov, tety, ochotné susedky... dá sa prežiť aj bez neho.
Na druhej strane, je fajn, ak sa dieťa naučí s týmto pomocníkom pracovať zodpovedne čím skôr a nevenuje mu 90% svojho voľného času.

PS: ten vysúvací mobil mám doteraz a funguje 😁
3 ľudia považujú za užitočné
jana_eyre_2  4. feb 2020

Moje deti mobil ešte nemaju

Ja mám tri deti - 8 rokov, 6 rokov a 3 roky - mobil nemá ani jedno dieťa, ani sa s ním nehrávajú. Iste, že sú situácie, ak práve ten najstarší sa s nami (alebo my s ním) potrebuje skontaktovať a práve preto sme mu s nástupom do prvej triedy kúpili gps hodinky. Dá sa na ne v prípade potreby dovolať alebo poslať hlasovú správu. Samozrejme môže kontaktovať aj on nás, navyše ako bonus je, že vidím kde sa práve nachádza, sledujem to v aplikácií. Nedovolá sa nikam inam iba na uložené čísla a nikto iný ako uložený v mobile sa mu ani dovolať nevie. Nemá tam hry, ani žiadne zaujímavosti a myslím, že s týmto vydrží minimálne do 10 rokov, kde potom už budem uvažovať aj nad kúpou mobilu. Tak isto dostane tieto hodinky aj stredná dcéra, keď pôjde do školy, v škôlke to ešte vôbec nie je potrebné. Ja si nemyslím, že mať mobil v nižšom veku ako je 10 -11 rokov je potrebné, hoci ak to niekto vidí inak, jeho vec a rešpektujem to, tak to netreba brať ako moje kritizovanie. Poznám však rovnako starého chlapca, ako môj najstarší - ten chlapec má neobmedzený prístup k mobilu a už nechce chodiť ani von a nebaví ho nič iné ako pozerať do mobilu. Vec jeho rodičov samozrejme, ja by som však nechcela, aby moje deti bavilo len toto a som rada, že je to u nás tak, ako je... (Nemáme ani tablet, hry majú dovolené, len keď ideme na dovolenku alebo na celodenný výlet alebo sú choré a nudia sa. Majú tie malé herne konzoly, ktoré inokedy nevyťahujem a oni si ich nepýtajú.)
17 ľudí považuje za užitočné