Používame cookies. Viac informácií tu.
Zavri

1. mesiac dieťaťa

V okamihu narodenia dieťatka sa začína jeho 1. mesiac, ktorý je náročný ako pre mamičku, tak i pre bábätko. Prvé dni a týždne sú pre matku a dieťa najdôležitejšie k odpočinku a nabratiu sily do novej etapy života, v ktorej sa budú navzájom spoznávať, objavovať nový svet, učiť sa a baviť.

Po príchode domov z pôrodnice by mala mamička kontaktovať pediatra, ktorý v priebehu 2 dní príde k mamičke a dieťaťu domov, kde dieťa prehliadne, prejde zaslanú dokumentáciu z pôrodnice, poradí s prípadnými otázkami a dohovorí sa s mamičkou na nasledujúcej návšteve u lekára v ordinácii (poradni).

Prvý mesiac dieťaťa

Výška a hmotnosť v 1. mesiaci

Hmotnosť

V prvých dvoch dňoch dieťa stratí zhruba 5 - 10% zo svojej pôrodnej hmotnosti. Od 3. dňa začína pomaly priberať a po 2 týždňoch je na svojej pôrodnej hmotnosti. V prvých 3 mesiacoch dieťa priberá okolo 700 g za mesiac.

Pohlavie Spodná hranica (kg) Optimálna hmotnosť (kg) Horná hranica (kg)
Chlapček 3,0 4,3 5,6
Dievčatko 2,9 4,0 5,0

Výška

Pohlavie Spodná hranica (cm) Optimálna výška (cm) Horná hranica (cm)
Chlapček 49,9 54,6 59,2
Dievčatko 49,2 53,5 57,9

Video (CZ): Ako správne držať a kúpať bábätko

2. mesiac dieťaťa>>

Fyzický vývin v 1. mesiaci

Pre úvodnú etapu života dieťaťa je typická prítomnosť určitých reflexov - hľadací, sací, uchopovací, či Moorov (tzv. reflex prekvapenia). Môžu slúžiť ako kontrola normálnej činnosti mozgu, po čase však niektoré z nich vymiznú.

Hrubá a jemná motorika

 • Na brušku - hlavičku dá na stranu, ale nezdvihne ju, zadoček je zdvihnutý do výšky.
 • Na chrbte - otáča hlavu a kope nožičkami. Paže a dolné končatiny sú ohnuté, dlane zovreté.
 • Priťahovanie, sedenie a stoj - v tomto veku sa nemá priťahovať dieťa za ruky do sedu, hlavička je príliš ťažká a padá dozadu.

Zmysly

 • Zrak: ak sa dieťa bude pozerať na predmet vzdialený približne 30 cm, na pár sekúnd ho zachytí pohľadom. Vidí iba čiernobielo a jeho zrak je veľmi citlivý na silné a ostré svetlo.
 • Sluch: od narodenia má dieťa výborný sluch. Zvuky ho začínajú zaujímať a otáča sa za nimi. Silné zvuky ho ale desia.
 • Čuch: dokáže rozoznávať vône.
 • Chuť: rozozná základné chute.
 • Hmat: dieťa má ručičky zaťaté v päsť.

Duševný vývin v 1. mesiaci

Dieťa si výborne pamätá hlas a vôňu matky. Pri ukázaní predmetu skúma jeho hrany a rohy. Pri prezeraní tváre sa bude pozerať na oči, obrysy vlasov a ak má pozorovaná osoba okuliare, bude ju dieťa vnímať intenzívnejšie. Na konci 1. mesiaca začínajú deti plakať so slzami.

Priemerná doba spánku sa pohybuje medzi 15 - 18 hodinami, v tejto dobe si mozog dieťaťa triedi skúsenosti a vydáva povely k rastu. Dieťa sa budí v noci zhruba každé 3 hodiny na dojčenie alebo prebaľovanie. Nočné dojčenie mamičke uľahčí spoločné spanie s dieťaťom, ktoré dieťatku navyše dodáva pocit bezpečia. Sú ale aj také deti, ktoré prespia celú noc.

Niektoré deti po 2 týždňoch života začínajú trpieť kolikami, ktoré trvajú približne 3 mesiace.

Video (ENG): Deň s novorodencom

Sociálny vývin v 1. mesiaci

Dieťa hľadá očný kontakt. Zväčša sa upokojí, keď sa mu niekto prihovára. Novorodenci majú najradšej slová obsahujúce veľké množstvo samohlások. Začínajú vydávať okrem plaču, aj iné zvuky. Niektoré deti na prihovorenie sa dospelého reagujú vrtením alebo úsmevom.

Dieťa a lekári

Potrebná výbavička pre dieťa v 1. mesiaci

Pre novorodenca1 je nutné zaobstarať nevyhnutnou výbavičku. Čo bábätko potrebuje na spanie, na kúpanie, do lekárničky? Vie sa dozviete v samostatnom článku: Výbavička pre bábätko3.

Mamičky by sa mali okrem povinnej výbavičky Poobzerajte tiež po nepovinné výbavičke, ktorá dieťa bude postupom času rozvíjať a motivovať k ďalším činnostiam. Takýmito pomocníkmi sú napr.:

Viac o 1. mesiaci dieťaťa na modrykonik.sk

Použité zdroje

 1. Markéta Behinová, Klára Kaiserová, odborná redakce MUDr. Petr Karger - Velká kniha o mateřství
 2. . http://www.mimina.cz/
 3. . http://www.jaknamiminka.cz/1-mesic-miminka-a16.html
Pomohol ti tento článok?
 / Nie

Hodnotenia a skúsenosti s 1. mesiacom dieťaťa

Máš skúsenosť s 1. mesiacom dieťaťa?
Podeľ sa o ňu a pomôž tak ostatným mamičkám.
Napíš svoju skúsenosť