Používame cookies. Viac informácií tu. OK

Novorodenecká žltačka

Novorodenecká žltačka sa prejavuje žltým sfarbením kože. Objavuje sa 2. - 3. deň po narodení. Ustupuje asi po týždni. Spôsobená je zvýšeným rozpadom erytrocytov po začatí dýchania pľúcami a zlepšení oxidácie po narodení – fyziologická žltačka novorodenca1.
Novorodenecká žltačka


Snažíte sa zotaviť po pôrode a do toho sa naučiť všetko okolo vášho malého pokladu. Prebaliť, prezliecť, porozumieť jeho plaču a potrebám, kedy ho dojčiť, ako na to, všetko je pre vás nové a vy sa snažíte s tým popasovať. Aby toho nebolo málo, na vizite príde lekár k vašej posteli so slovami: “Mamička, vaše bábätko má vyššie hodnoty bilirubínu, takže si budete musieť pobyt u nás predĺžiť.” Čo sa deje, je to vážne? Behá vám hlavou jedna myšlienka za druhou. Novorodenecká žltačka nie je dôvodom na paniku, netreba ju však ani podceniť.

Bábätká1 absolvujú po pôrode rôzne vyšetrenia a na 2. až 3. deň prichádza na rad aj novorodenecká žltačka. U novorodencov nie je ničím ojedinelým, máva ju 45 až 65 % zdravých detí narodených v termíne a až 80 % predčasne narodených1. Častejšie sa tiež vyskytuje:

Ako taká žltačka vyzerá?

Bábätku s novorodeneckou žltačkou sa sfarbí pokožka a očné bielka do žlta. Najskôr sa objaví na tváričke a postupne sa presunie až dolu na hrudník, bruško, nohy. Najlepšie ju odhalíte na prirodzenom svetle a u drobčekov so svetlou pleťou. U niektorých bábätiek môže byť navyše toto sfarbenie výraznejšie, u iných len mierne.

Môže za to bilirubín

Začnime pekne od začiatku. Červené krvinky, tak ako všetko v našom tele, majú svoju životnosť. Vznikajú, zanikajú a nahrádzajú ich krvinky nové. Pri rozpade červených krviniek vzniká odpadový produkt,  tzv. bilirubín. Je to žlté farbivo, preto aj to žlté sfarbenie pokožky. Za normálnych okolností sa bilirubín dostane do pečene, ktorá ho upraví a spolu so žlčou vylúči z tela von. Pri ochoreniach pečene sa tak nedeje a dochádza k nahromadeniu bilirubínu v krvi. U novorodencov však spravidla za takéto nahromadenie žltého farbiva nemôže porucha pečene, ale to, že:
Meranie hladiny bilirubínu dotykom prístroja

 • pečeň bábätka nedokáže dostatočne spracovať a vylúčiť z tela bilirubín, inak povedané nezvláda ešte ten nápor.
 • červené krvinky v pupočníkovej krvi majú nižšiu životnosť, zanikajú teda skôr ako ostatné, v dôsledku čoho sa zvyšuje aj množstvo bilirubínu a už sme opäť pri nadmernom nápore na pečeň bábätka.
 • sa črevá bábätka v prvých dňoch po pôrode pomalšie vyprázdňujú, v dôsledku čoho dochádza k vstrebávaniu bilirubínu z čriev späť do krvi.

Dojčené versus nedojčené deti

Novorodenecká žltačka sa objavuje prevažne u dojčených detí. Nastupuje na 2. až 3. deň po pôrode, vrcholí v priebehu prvého týždňa a potom postupne ustupuje až do 3. mesiaca života bábätka. U čiastočne dojčených detí alebo kŕmených umelým mliekom 5 sa novorodenecká žltačka objavuje len zriedkavo, alebo sa prejaví len veľmi slabo. Asi sa nejedna mamička poteší, keď sa kvôli tejto “nepríjemnosti” nebude musieť zdržať v pôrodnici dlhšie, no je to skôr na škodu veci. Bilirubín je totiž pre bábätko prospešný vďaka jeho antioxidačným vlastnostiam, ktoré podporujú imunitu a správne fungovanie hrubého čreva, a tiež znižujú riziko vzniku závažných ochorení, ako napríklad rakoviny či srdcovo-cievnych chorôb. Pokiaľ teda začne pokožka vášho bábätka chytať žltý nádych, vôbec nezúfajte. Je to určite lepšie, akoby novorodeneckú žltačku vôbec nemalo.
Novorodenecká žltačka

Novorodenecká žltačka alebo vážnejšie ochorenie?

Bežná novorodenecká žltačka ustúpi asi po týždni. Častejšie ju mávajú novorodenci, u ktorých sa nechal dotepať pupočník. Na základe vyšetrenia bilirubínu z krvi bábätka bude už lekár vedieť, či je jeho hladina v poriadku, alebo sa jedná o čosi závažnejšie. Do úvahy pritom musí brať aj to, či nestúpa bilirubín rýchlejšie ako by mal a tiež to, či sa žltačka neobjavila do 24 hodín od pôrodu. To by mohlo byť totiž signálom, že sa nejedná len o bežnú a neškodnú novorodeneckú žltačku.

Bábätko však môže mať z bilirubínu aj prospech. Okrem antioxidačných účinkov, ktoré sme už vyššie spomenuli, získava vďaka nemu aj vyššie zásoby železa, čím sa znižuje riziko vzniku anémie (chudokrvnosti či zníženému počtu červených krviniek) v nasledujúcich mesiacoch. Novorodenecká žltačka je akýmsi prejavom adaptácie bábätka na vonkajšie prostredie po pôrode32 a väčšinou nie je nutná žiadna špeciálna liečba.

Ak je novorodenecká žltačka intenzívna a pretrváva dlhšie než 3 mesiace, treba o tom informovať detského lekára a hľadať iné príčiny. Môže ísť totiž aj o závažné ochorenie či poruchu, napríklad:

 • Inkompatibilitu Rh faktorov mamičky a bábätka, ktorá je už dnes vďaka pokrokom vo vyšetrovacích metódach u tehotných žien pomerne vzácnym javom. O čo vlastne ide? Asi každý pozná 4 základné delenia krvných skupín na A, B, AB a 0. Každý z nás je však k tomu aj Rh pozitívny alebo Rh negatívny. Rh faktor je akási látka, ktorú človek buď má, teda je Rh pozitívny alebo ju nemá a je Rh negatívny. Problém nastane vtedy, keď Rh negatívna mamička, čaká bábätko Rh pozitívne. Pýtate sa prečo? Telo mamičky nepozná látku Rh, nakoľko ju v krvi nemá a keďže ju bábätko má, je to pre jej telo neznáma látka. Začína proti nej tvoriť protilátky a dochádza k potratu. Dnešná medicína už vie ale našťastie takúto inkompatibilitu riešiť.
 • Hemolytické ochorenia
 • Zvýšenú funkciu štítnej žľazy8
 • Zúženie tráviacej trubice
 • Metabolické poruchy, ktoré vznikajú, keď v našom tele nefunguje všetko správne. Každú látku, ktorá sa do nášho tela dostane alebo sa v ňom priamo vytvorí, musí telo vedieť spracovať a to nepotrebné vylúčiť z tela von. Milióny pomocníkov v našom tele majú svoju úlohu a ich vzájomnou spoluprácou funguje všetko tak, ako má. To sa ale nedeje vždy a vtedy treba hľadať, kde nastala chyba.
 • Syndróm Crigler-Najjar, dedičné ochorenie, pri ktorom spracovanie bilirubínu nefunguje ako má. Telu na jeho spracovanie chýba potrebný enzým alebo nepracuje na 100 %, a tak sa bilirubín hromadí v tele.
 • Obštrukcie žlčových ciest, inak povedané prekážky v žlčových cestách, ako napríklad cysty, žlčové kamene, zápaly, zúženie žlčových ciest, …
 • Vírusovú hepatitídu
 • Sepsu
 • Infekcie močových ciest2

Ako liečiť novorodeneckú žltačku?

I keď je zvýšená hladina bilirubínu pre bábätko prospešná, netreba čakať, až sa s ňou drobček popasuje sám. Novorodeneckú žltačku treba určite sledovať a liečiť. Ako na to?

Dojčiť, dojčiť, dojčiť

Najlepšie je nechať si bábätko pri sebe, spoločne spávať4, čo najčastejšie sa spolu túliť koža na kožu. Zabudnite na postieľku, zavinovačky a radšej si užívajte svoju vzájomnú blízkosť. Dojčite 11 často, na požiadanie a kontrolujte, či je maličké správne prisaté. Zvýšená hladina bilirubínu môže spôsobiť, že bábätko bude ospalé. Nebojte sa ho preto na dojčenie budiť. Bilirubín sa totiž vylučuje ako pokožkou, tak stolicou. Čím viac teda bude papať a kakať, tým skôr sa novorodeneckej žltačky zbaví.

Slniečko alebo modrá postieľka

Pokiaľ budete mať to šťastie a drobčeka privediete na svet počas slnečných dní, určite vás v pôrodnici upozornia na to, aby ste bábätko dávali počas dňa nahé na slniečko. Nie však kvôli opaľovaniu, postieľka s drobčekom musí byť za sklom, teda za zavretým oknom či balkónovými dverami. Prirodzené denné svetlo, presnejšie modrá zložka z celého spektra, totiž urýchľuje svojim pôsobením na pokožku dieťatka rozpad bilirubínu priamo v krvi.

Ak bude pod mrakom, nezúfajte. Ste predsa v nemocnici, takže riešenie sa isto nájde. So žltačkou si poradí fototerapia, čo v praxi znamená, že bábätko bude umiestnené pod modré svetlo. Ak sú hodnoty bilirubínu príliš vysoké, obvykle vezmú dieťatko od mamičky na iné oddelenie. Pokiaľ je však žltačka zvládnuteľná, nemocnica môže byť vybavená postieľkami s takýmto svetlom a drobčeka vám nechajú na izbe. Stále však platí, že je potrebné bábätko často dojčiť.

Lieky

Netreba sa hneď plašiť, no sú prípady, kedy novorodenecká žltačka prerastie do štádia, v ktorom už ani fototerapia nie je dostatočná. Pokiaľ je hladina bilirubínu v krvi veľmi vysoká alebo sa neupravuje, je potrebné pristúpiť k podaniu liekov. V pôrodnici sa zvyčajne bábätkám zavedie infúzia do hlavičky, cez ktorú bábätko dostáva liek na odbúravanie bilirubínu. Pokiaľ sa však aj po návrate z pôrodnice trápite niekoľko týždňov s nemeniacou hladinou bilirubínu, môže vám lieky na jej zníženie predpísať aj detský lekár. Nezúfajte, je to pre dobro vášho dieťatka. Príliš vysoké či pretrvávajúce zvýšenie bilirubínu v krvi môže poškodiť zdravie vášho bábätka, a to nielen pečeň ale aj napríklad mozog.

Výmena krvi

Ide už o naozaj krajnú možnosť, kedy je nutné pristúpiť k výmennej transfúzii, teda k náhrade krvi bábätka za “zdravú” krv bez obsahu bilirubínu. Tento zákrok prebieha v cykloch, pričom každý z nich trvá niekoľko minút. Pomocou katétrov (trubičiek) zavedených do ciev sa odčerpáva krv bábätka a zároveň dopĺňa krv od darcu.

Video (CZ): Bábätko pri fototerapii

Čo sa môže stať pri neliečenej žltačke?

Novorodenecká žltačka nemusí byť pre bábätko nijako škodlivá. Bábätko môže byť ospalé a dožadovať sa dojčenia menej často. Na druhej strane ju však netreba podceňovať, pretože môže byť aj príznakom iného ochorenia. Ak sa nelieči, u bábätka sa môže vyvinúť detská mozgová obrna, hluchota alebo poškodenie mozgu.

Súvisiace články

Viac o novorodeneckej žltačke na modrykonik.sk

Použité zdroje

 1. http://www.wikiskripta.eu/index.php/Hyperbilirubinemie_novorozenců_a_kojenců
 2. MUDr. Adriana Nogeová, CSc.: Novorozenec, Katedra pediatrie SZU
 3. https://sites.google.com/site/problemysdojcenim/novorodenecka-zltacka
 4. http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/23158510
 5. http://www.poradkyneprikojeni.cz/kojeni-v-prvnich-dnech-po-porodu/novorozenecka-zloutenka/
 6. http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC1948089/
 7. http://cosleeping.nd.edu/assets/31969/mckenna_et_al_2007.pdf
Pomohol ti tento článok?
 / Nie

Skúsenosti s novorodeneckou žltačkou

Máš skúsenosť s novorodeneckou žltačkou?
Podeľ sa o ňu a pomôž tak ostatným mamičkám.
Napíš svoju skúsenosť