Používame cookies. Viac informácií tu.
Zavri

9. mesiac dieťaťa

9. mesiac vývinu dieťaťa nazývajú odborníci termínom Univerzita detského veku. V tomto veku sa deti oveľa intenzívnejšie ako doteraz venujú hre s hračkami a prostredníctvom hry aj komunikácii s dospelými. Baví ich hádzanie hračiek na zem a ak im hračku mamička alebo niekto blízky podá, svoju neskrývanú radosť prejavujú opätovným hodením hračky na zem. Táto "hra" sa môže opakovať niekoľkokrát za sebou a dieťa bude zakaždým nadšené, že sa mu niekto venuje a hračku mu neustále podáva.

Pre mamičkin úsmev bude dieťa neustále opakovať hru Ťap ťap ťapušky alebo bude robiť papa či iná naučené gestá, ktorá jej urobia radosť. Dieťa už chápe to, čo vidí okolo seba a aj to, čo robí ono samo.

Pri učení nových vecí by dieťa malo cítiť radosť rodičov a ich nadšenie, že dokázalo niečo nové (napríklad zopakuje tááák som veľký). Do učenia nových vecí by ho rodičia nemali nútiť a ak novo nadobudnuté znalosti nebude chcieť predvádzať pred ostatnými deťmi alebo členmi rodiny, netreba ho nútiť. Samo nájde vhodný čas, kedy sa so svojimi novými znalosťami pochváli.

9. mesiac dieťaťa

Hmotnosť a výška 9-mesačného bábätka

Hmotnosť

pohlavie spodná hranica (kg) optimálna hmotnosť (kg) horná hranica (kg)
chlapček 7,4 9,2 11,1
dievčatko 6,7 8,6 10,4

Výška

pohlavie spodná hranica ( cm ) optimálna výška (cm) horná hranica (cm)
chlapček 67,4 72,3 77,3
dievčatko 65,3 70,4 75,6

Fyzický vývin v 9. mesiaci

Hrubá a jemná motorika:

 • na brušku - dieťa sa natoľko zdokonaľuje v lezení a plazení, že už v polohe na brušku dlho nevydrží. Z ležania na brušku sa dokáže posadiť.
 • lezenie po štyroch - väčšina detí zvláda lezenie po štyroch bez problémov.
 • sed a stoj - dieťa sa zvládne samo posadiť, sedieť s natiahnutými nožičkami a v tejto polohe sa hrať. Na samostatnú chôdzu je ešte skoro, ale ak sa chytí nábytku, zvládne chvíľku stáť na nožičkách a objavovať svet z väčšej výšky. Šikovnejší začínajú robiť prvé krôčiky okolo nábytku. V tom prípade je vhodné, ak rodičia nechajú dieťa chodiť samé a nevodia ho za ručičky. Niektoré deti sa dokážu v stoji zastaviť, pokrčiť kolienka a zdvihnúť si zo zeme hračku.

Video: Prvé krôčiky okolo nábytku

Zmysly:

 • Zrak a hmat: keď dieťa zbadá jedlo, chce sa samo kŕmiť. Tiež sa rado vrhá po fľaške s mliekom.
 • Hmat: hračky1 začína uchopovať medzi palec a ostatné prsty. Najobľúbenejšími hračkami sú tie, ktoré sú schované v skriniach, zásuvkách alebo boxoch na hračky1.

Sociálny vývin v 9. mesiaci

Krikom sa snaží privolať si spoločnosť, aby nebolo v miestnosti samé, pretože pri odlúčení sa od blízkej osoby prežíva separačnú úzkosť. Zvláda opakovať a napodobňovať zvuky (auto, rôzne zvieratká). Dôležitým zistením pre dieťa je, že ak sa chce s niekým rozprávať, je najjednoduchšie zakričať a dotyčný príde. Aj keď dieťa ešte nehovorí, rozumie významu veľkého množstva slov. Rodičia si niekedy ani neuvedomujú, čo všetko už dieťa dokáže z ich reči a iných prejavov vyrozumieť a pochopiť.

Hry v 9. mesiaci

 • hľadanie napoly schovaných hračiek,
 • tlieskanie, hra Ťap ťap ťapušky, či schovávanie sa za nábytok,
 • pohybovať sa na pohybové básničky2,
 • "čítanie" knižiek.

Čím obohatiť detskú hru?

 • dávať mu na hranie len také hračky a veci, ktoré sa nerozbijú a ktorými sa dieťa nezraní,
 • pri hádzaní hračiek z výšky ponúkať dieťaťu veci s rôznymi tvarmi a hmotnosťou, ktoré na zem dopadajú inou rýchlosťou (napr. pokrčený papier, pierko, lyžička, balónik),
 • nechať dieťa snažiť sa trafiť do cieľa (napr. hádzanie loptičkou do koša),
 • predmety, ktoré dieťa hádže z výšky, sa môžu pripevniť na špagát - mamička ich potom nemusí neustále zbierať, ale dieťa sa naučí pritiahnuť si ich samo.

Detský plač

Dieťatko začína používať rôzne druhy plaču. Inak plače, keď je u lekára, kde bolo minule očkované, inak keď je hladné, unavené, smutné, či vystrašené. Deti majú dobrú pamäť a pamätajú si aj zlé skúsenosti (napríklad očkovanie u lekára). Rodičia by mali mať dôveru v plač dieťaťa, dieťa pred vstupom do čakárne upokojiť a snažiť sa mu vysvetliť, že tentoraz ide napríklad len na kontrolu.

Výbava pre dieťa od 9. mesiaca

Ak začína dieťa chodiť je možné mu zaobstarať vhodný chodák.
Aké chodítko je pre detský vývin neškodný, a ktorý naopak detskému chrbátiku škodí sa môžete dočítať v samostatnom článku : Chodítka1.

K zlepšeniu detskej motoriky je vhodné dieťaťu kúpiť hračky, ktoré mu umožnia, napr. listovanie si v knižke5 (leporelo) alebo puzzle s úchytkou.


<< 8. mesiac dieťaťa1 / 10. mesiac dieťaťa >>

Viac o 9. mesiaci dieťaťa na modrykonik.sk

Použité zdroje

 1. Markéta Behinová, Klára Kaiserová, odborná redakce MUDr. Petr Karger - Velká kniha o mateřství
 2. http://www.mimina.cz/
 3. Pediatrie pro praxi
Pomohol ti tento článok?
 / Nie

Hodnotenia a skúsenosti s 9. mesiacom dieťaťa

Máš skúsenosť s 9. mesiacom dieťaťa?
Podeľ sa o ňu a pomôž tak ostatným mamičkám.
Napíš svoju skúsenosť