Používame cookies. Viac informácií tu. OK

Adenomyóza

AdenomyózaAdenomyóza (tiež nazývaná vnútorná endometrióza) je prerastanie sliznice maternice do svalu maternice. Prvýkrát bola popísaná v roku 1860. Je bežnou benígnou maternicovou abnormalitou.

Výskyt adenomyózy

Vo väčšine štúdií sa vedci pokúšali odhadnúť incidenciu adenomyózy na základe histologických vyšetrení maternice získaných pri hysterektómii2 z rôznych príčin, takže skutočne presný odhad incidencie tohto ochorenia v bežnej populácii nemáme. Výskyt závisí aj na tom, ako starostlivo patológ po adenomyóze pátra. Incidencia uvádzaná v literatúre sa pohybuje medzi 8,8% až 61,5%.

Stanovenie diagnózy

Lekár diagnózu tradične stanovuje až retrospektívne alebo je táto diagnóza náhodným nálezom patológa vyšetrujúceho maternicu po hysterektómii.

V diagnostike adenomyózy sa uplatňuje transvaginálna ultrasonografia, biopsia ihlou a magnetická rezonancia. Problémom týchto metód je, že zďaleka nie sú perfektné. Ich senzitivita a špecificita sa v jednotlivých štúdiách významne líšia, pričom uvedené diagnostické metódy často nedokážu odlíšiť myómy od adenomyózy.

Príznaky

Väčšina (80%) prípadov adenomyózy sa vyskytuje u žien vo veku 40 až 50 rokov. Pevne definovaný súbor príznakov, podľa ktorých by sa jasne stanovila diagnóza, neexistuje.

V skutočnosti väčšina žien žiadne príznaky nemá. Klasické príznaky sú popisované nasledovnou triádou: zväčšením maternice, panvovou bolesťou a silným abnormálnym menštruakčným krvácaním. Závažnosť príznakov koreluje s rozsahom ochorenia. Prítomnosť triády príznakov však neznamená automaticky adenomyózu, môže ísť aj o iné ochorenia.

Ak sa takéto príznaky vyskytnú, vedú k predbežnému stanoveniu predoperačnej diagnózy a sú často indikáciou k hysterektómii.

Liečba

Definitívne liečbu adenomyózy predstavuje hysterektómia.

Súvisiace články

Viac o adenomyóze na modrykonik.sk

Použité zdroje

  1. http://www.tribune.cz/
Pomohol ti tento článok?
 / Nie

Skúsenosti s adenomyózou

Máš skúsenosť s adenomyózou?
Podeľ sa o ňu a pomôž tak ostatným mamičkám.
Napíš svoju skúsenosť