Hysterektómia

2 skúsenosti

Hysterektómia je chirurgické odstránenie maternice. Pri hysterektómii sa často odstraňuje aj krčok maternice, vaječníky, vajíčkovody a okolité štruktúry. Žena po hysterektómii nemá menštruáciu a nemôže otehotnieť1.

Hysterektómia

Výsykt

Hysterektómia patrí k najčastejším gynekologickým operáciám. Odhaduje sa, že v USA sa ročne urobí 600 000 hysterektómii, čiže táto operácia sa robí približne u 5,1 žien z 1000.

Indikácie k hysterektómii

Hysterektómia je chirurgický zákrok, ktorý so sebou nesie prínosy, ale aj riziká. Má vplyv najmä na hormonálnu rovnováhu, preto sa tento zákrok indikuje ako posledná možnosť.

 • tvorba nezhubných nádorov - myómov, ktoré nemožno odstrániť jednotlivo. Myómy najčastejšie spôsobujú silné, nepravidelné krvácanie, ktoré nereaguje na liečbu.
 • ochorenia sliznice maternice - napr. polypy, prednádorové zmeny, počiatočné štádia rakoviny
 • zhubný nádor maternice alebo tela maternice
 • zmeny na krčku maternice (tzv. dysplázie) a skoré štádiá rakoviny krčku maternice
 • endometrióza3
 • adenomyóza- je to stav, kedy povrchová výstelka dutiny maternice rastie do svaloviny maternice
 • poranenie maternice
 • závažné komplikácie v pôrodníctve (napr. neutíšiteľné krvácanie po pôrode, prasknutie maternice, vrastená placenta)
 • chronická panvová bolesť- hysterektómia je posledná možnosť pri liečbe chronickej panvovej bolesti. Po operácii je však niekedy stále prítomná bolesť.
 • vaginálne krvácanie- pri krvácaní je dôležité zistiť príčinu vaginálneho krvácania. Jednou z príčin je rakovina.
 • zrasty v maternici
 • prolaps maternice- je to stav, kedy sa maternice prepadne do pošvy. Prolaps maternice vedie k močovým a črevným problémom.

Typy hysterektómie

 • radikálna hysterektómia- pri tejto operácii sa odstráni celá maternica, krčok maternice, pošva a závesný aparát maternice. Radikálna hysterektómia sa najčastejšie robí kvôli rakovine. Zvyčajne sa odstraňujú aj vaječníky a vajíčkovody
 • celková hysterektómia- úplné odstránenie maternice a krčka. Vaječníky nemusia byť odstránené.
 • subtotálna hysterektómia- odstráni sa maternica, ale krčok sa ponecháva.

Hysterektómia: Typy hysterektómie

Vyšetrenia pred hysterektómiou

 • kompletné gynekologické vyšetrenie
 • ster z krčka maternice
 • počítačová tomografia (CT)
 • sonografické vyšetrenie reprodukčných orgánov
 • krvný obraz

Riziká hysterektómie

 • poranenie okolitých orgánov- črevo, močový mechúr, konečník alebo krvné cievy
 • skorý nástup menopauzy pri odstránení vaječníkov
 • alergická reakcia na lieky
 • silné krvácanie
 • vznik zrazenín (trombov)

Operačné spôsoby hysterektómie

Hysterektómia sa robí viacerými spôsobmi. Najstaršou technikou je abdominálna (brušná) hysterektómia. K ďalším technikám patrí vaginálna alebo laparoskopická5 hysterektómia.
Operačné spôsoby hysterektómie

Abdominálna hysterektómia

Do brušnej dutiny sa pristupuje pomocou klasického (zvyčajne priečneho) rezu v podbrušku. Operácia je rutinná, kratšia a menej náročná na techniku. Nevýhodou je potom nápadná, niekoľko cm dlhá jazva, obvykle nešťastne umiestnená nad hranicou pubického ochlpenia. Taktiež doba hojenia je oproti vyššie uvedeným metódam dlhšia.
Táto technika umožňuje lekárom lepší prístup k reprodukčným orgánom a zvyčajne sa robí pri radikálnej hysterektómii. Doba zotavenia po operácii je približne 4-6 týždňov.

Vaginálna hysterektómia

Vaginálna hysterektómia používa prístup cez pošvu. Výhodou je úplná absencia viditeľných jaziev. Nevýhodou nutnosť dostatočne priestrannej pošvy (ideálne, ak mala pacientka deti). Operácia má menej komplikácií, žena po operácii strávi kratšiu dobu v nemocnici a rana sa hojí rýchlejšie ako pri abdominálnej hysterektómii. Operácia sa najčastejšie robí pri prolapse maternice, pri malých materniciach alebo pri zmenách na krčku maternice.

Laparoskopická hysterektómia

Do brušnej dutiny sa pristupuje iba malým rezom pri pupku a dvoma pomocnými na podbrušku. Výsledné jazvy sú pomerne nenápadné. Nevýhodou je náročnejšií a dlhší zákrok. Laparoskopia je vlastne pohľad do brušnej dutiny, kedy sa brušná dutina nafúkne oxidom uhličitým, aby sa oddialila brušná stena od brušných orgánov. Ďalším krokom je zavedenie laparoskopickej techniky do zväčšeného priestoru.

Laparoskopicky asistovaná vaginálna hysterektómia

Laparoskopicky asistovaná vaginálna hysterektómia patrí k moderným operačným postupom. Táto operácia je kombináciou laparoskopie a vaginálnej operácie. Operácia má dve časti:

 • prvá časť operácie- uvoľnenie maternice zo závesných aparátov. Táto časť sa robí laparoskopicky
 • druhá časť operácie- podviazanie ciev maternice a vybratie maternice. Táto časť sa robí cez pošvu.

Ooforektómia je chirurgické odstránenie vaječníkov a adnexektómia je odstránenie vaječníkov a vajcovodov.

Výhody a nevýhody operačných techník

operačná technika výhody nevýhody
abdominálna hysterektómia nezáleží na veľkosti maternice vyššie riziko komplikácii, dlhšie trvanie hospitalizácie
vaginálna hysterektómia krátky operačný čas, krátka doba zotavenia veľkosť maternice, vysoká strata krvi
laparoskopicky asistovaná vaginálna hysterektómia menšia strata krvi, menšie jazvy drahé prístroje, dlhý operačný čas
laparoskopická hysterektómia malá strata krvi, krátka doba zotavenia nie sú

Starostlivosť po operácii

 • žena po operácii má dočasne sťažený odchod moču, dočasne sa zhorší priechodnosť čriev, operačná rana môže opuchnúť, v prípade väčších krvných strát sa podáva infúzia
 • pri operácii, ktorá bola robená vaginálnou cestou sa musí dodržiavať zvýšená hygiena asi mesiac po operácii
 • 2-3 mesiace po operácii nedvíhať ťažké bremená
 • absencia pohlavného styku na 4-6 týždňov po operácii
 • v prípade odstránenia vaječníkov sa odporúča hormonálna substitúcia.

Zmeny pre ženu po operácií

Ak žena podstúpila jednoduchú hysterektómiu, tj. ak jej bola chirurgicky odstránená iba maternica, už nikdy nebude menštruovať a nemôže otehotnieť. Jej hormonálny stav je bezo zmeny, tj. hormonálnej funkcie vaječníkov nie sú operáciou narušené a budú postupne vyhasínať tak, ako aj v prípade, keď by žena operovaná nebola. Pohlavný život nie je operáciou ovplyvnený.

Po totálnej hysterektómii, tj. po odňatí maternice aj vaječníkov, žena tiež nemenštruuje a nemôže otehotnieť. Vyoperovanie vaječníkov spôsobí náhly pokles ženských pohlavných hormónov, čo má za následok (najmä u mladších žien, kde boli vaječníky ešte plne funkčné) nástup prechodových príznakov, ako návaly tepla, potenie, búšenie srdca, bolesti hlavy, poruchy spánku, zmeny nálady ai. Preto sa (ak nie je kontraindikácia) čo možno najskôr nasadzuje tzv. hormonálna substitučná liečba.

Pohlavný život po hysterektómii

Samotné odstránenie maternice nemá vplyv na pohlavný styk. Je ukončená možnosť mať deti a menštruáciu. Hrdlo maternice nemá žiadnu funkciu pri pohlavnom styku. Pošva je po hysterektómii dostatočne dlhá a jej smer je nezmenený. Hlavné miesta, ktoré sú zodpovedné za vnímanie pohlavného styku sú klitoris, pošvové steny a svaly panvového dna. Tieto štruktúry nie sú pri hysterektómii narušené.
Ak sú pri operácii odstránené aj vaječníky, žena stráca túžbu po pohlavnom styku a znižujú sa lubrikačné vlastnosti pošvy. Pri liečbe pohlavnými hormónmi sa tento stav upravuje.

Hormonálna substitučná terapia po hysterektómii

U pacientok po hysterektómii sa indikuje hormonálna substitučná liečba estrogénmi. Používa sa synteticky vyrobený estradiol. Estradiol je dostupný vo forme tabletiek, transdermálych náplastí, v podobe gélu alebo ako nosový sprej.

Súvisiace články

Viac o hysteroktómii na modrykonik.sk

Použité zdroje

 1. http://gyn.cz/
 2. http://www.onhb.cz/
 3. http://www.transsexualita.cz/
 4. http://www.gynmed.sk/26-laparoskopicky-asistovana-vaginalna--hysterektomia/
 5. http://en.wikipedia.org/wiki/Hysterectomy
 6. https://web.archive.org/web/20180416010400/http://www.strankyomenopauze.info/hysterektomie.php
 7. http://www.medicinenet.com/hysterectomy/page2.htm#what_tests_or_treatments_are_performed_prior_to...
Pomohol ti tento článok?
 / Nie

Skúsenosti s hysterektómiou

Máš skúsenosť s hysterektómiou?
Podeľ sa o ňu a pomôž tak ostatným mamičkám.
Napíš svoju skúsenosť
trojmamka
6. nov 2013

Hysterektómia v 35 -tke

Môj príbeh k hysterke bol nasledovný. Mám krásne 3 deti. Všetky tri boli ťažko rizikové tehotenstvá, no vždy skončili úspešne donosené so spontánnym pôrodom. Menštruácia bola vždy ukážková až učebnicová. Na preventívky som chodila pravidelne. Pred cca. 6. rokmi som mala zhoršené výsledky zo sterov na cytológii. Po 3 mesiacoch to bolo ešte horšie, tak sme nečakali a poslali ma na konizáciu. Výsledky sa jemne zlepšili a ja som začala uvažovať, že ešte jeden kriklúň by sa u nás uživil a napíšeme bocianovi po mojej 35 o jedno malé voňavé bábo. No akurát som nerátala, že to dopadne takto.

Pred 1,5 rokom sa moja ukážková pravidelná menštrácia zmenila z ukážkovej na katastrofálnu. Pravidelná bola, ale tá sila bola teda fakt hrozná. Každý mesiac som prišla o veľké množstvo krvi. Ono to vlastne už ani krv nebola, boli to obrovské zrazeniny. Môj lekár to stále kontroloval a navrhol mi riešenia.1. bola liečba hormónmi 2. hormonálna antika a 3. hysterka.1. a 2. sme vylúčili z dôvodu mojich ďaľších dg. a to depresia a trombóza. Zostala len 3. Vtedy som začala konať aj ja. Našla som si ďaľšieho lekára na konzultáciu. Ten z výsledkov jasne povedal, že hysterektómia je jediná možnosť.Tak som pristala.

Vybavila som si predoperačné, nástup do nemocnice a v strese som čakala, čo príde. Pribudla endometrióza a výstelka maternice týždeň pred menštruáciou nemala 8mm ale 28-35mm. V apríli prvý kyret, ktorý jasne ukázal nutnosť začať to riešiť. 18.7. som nastúpila do nemocnice 19. som mala operačný deň. No po kontrole UZV lekár rozhodol, že som mladá a rodiť môžem do 40. a okrem toho mám nález na oboch vaječníkoch. Operácia sa ruší a ja si mám dať vložiť vnútromaternicové teliesko alebo čakať na dg. s názvom rakovina. Veľmi ma to prekvapilo. Poslali ma na ešte jedno "špeciálne" vyšetrenie. Z toho sa vykľul kyret - za 3. mesiace druhý. Tento kyret dopadol perfektne negatívny, som zdravá. 5 dní po kyrete menštruácia, ktorá trvala 9 dní a denne som minula 20 vložiek najväčších z lekárne. Šla som na druhú konzultáciu do Galanty. Tam lekár povedal, jednoznačne operovať. Takže druhý raz predoperačné vyšetrenia. 13.10. - som nastúpila na hospitku a 14.10. ma operovali. Malo to ísť vaginálkou nakoniec ma rezali. Dôvod bol zlý stav vaječníkov.

V tomto momente som veľmi rada, že som si operatéra zazmluvnila, lebo starostlivosť bola perfektná. Obidva vaječníky zreparoval, keďže na každom boli 3 cca. š-5 cm myómy a maternica šla preč. Po zobudení som myslela, že to neprežijem. Ale bolo to len chvíľkové a po podávaní liekov to bolo celkom prežiteľné. Na druhý deň ma previezli z JISky. Poobede bola moja prvá snaha postaviť sa celkom úspešná, ale na radu lekára som do stredy, takže ďaľší deň, ešte len ležala. Domov som šla s prísľubom, že budem ležať už v piatok.

Doma mám 4 ľudí, čo sa o mňa starali vo dne v noci. Dnes mám 3 týždne po operácii. Rana na bruchu krásne zrastená a manžel môjmu bruchu hovorí, "môj boľavý smajlík". Včera som zvládla upiecť koláčik, ale stále sa šetrím, keďže si to môžem dovoliť a ešte to bolí.

Z mojej novej skúsenosti chem odkázať ženám. Nebojte sa ísť do toho, pokiaľ Vám to zlepší kvalitu žitia. Verte tomu, že lepšie je žiť bez maternice a šťastná zdravá ako ju mať a vedieť, či nevedieť ako sa Vám to vymstí. A aby som nezabudla výsledok z hystológie znel po 3 mesiacoch od kyretu v Ružinove, ktorý bol negatívny a čistý tak, že v maternici sa nachádzal tumor s ranami v jeho okolí a endometria v ústi krčku maternice. Lekár, ktorý ma operoval bol sám nemilo prekvapený z tohto výsledku. A sám povedal, že je veľmi rád, že sme do toho šli. Týmto by som veľmi chcela poďakovať Mudr.Emilovi Havránkovi. Je to Človel, Lekár Odborník. A ženy , ktoré stojíte pred rozhodnutím, nemajte strach sa rozhodnúť a keď už inak nejde, ísť do toho.
1 poďakovanie
rebroza
10. júl 2013

Urgentná hysterektómia pri pôrode

Môj dôvod na hysterektómiu bol "závažná komplikácia v pôrodníctve", konkrétne vrastená placenta do maternice.

Pôrod prebehol viac menej štandardne, akurát placenta nevyšla. Doktori počkali cca pol hodinku, potom mi povedali, že sa nemusím ničoho báť, vyberú placentu ručne a pritom ma uspia na 5min, lebo to môže byť bolestivé.

Keď som sa preberala, tak nejak hneď mi bolo jasné, že sa niečo stalo, lebo okolo mňa bolo príliš veľa ľudí.

Neskôr som sa dozvedela, že mi museli urgentne robiť "abdominálnu hysterektómiu", t.j. k šitiu zospodu som mala aj rez na bruchu ako po sekcii. Stratila som asi aj väčšinu svojej krvi, dostala som veľa transfúzii, kopu antibiotík.... Keďže placenta bola vrastená do maternice, bolo to o tom, že buď vyberú placentu aj s maternicou, alebo vykrvácam.

Doktori najprv hovorili, že miesto 5 dní po pôrode budem v nemocnici cca dva týždne. Žiaľ, chytila sa ma dáka infekcia, takže z pôrodnice sme šli domov na 21 deň po pôrode. Celý ten čas som dostávala antibiotiká cez infúzie a ešte ďalší týždeň som ich brala ako tabletky doma. A doktori sa ešte chvíľu tvárili, že ranu na bruchu bude treba nanovo rezať. Nakoniec to našťastie nebolo potrebné. V tom čase som ani neriešila to, že nemám maternicu, skôr som zle znášala svoju nevládnosť a slabosť po zákroku a to, že som sa nevládala starať o svoje bábo.

Sú vraj štatistiky, kde sa píše, že táto komplikácia nastáva o čosi častejšie, ak bol predchádzajúci pôrod sekciou (čo je aj môj prípad), ale je zriedkavá. Viacerí doktori mi povedali, že nie je možné dopredu zistiť, či placenta je alebo nie je vrastená. V pôrodnici som odprevadila dve "kolegyne" na prirodzený pôrod po predchádzajúcej sekcii a všetko dopadlo v poriadku. A tak som napriek všetkému stále zástanca toho, že po jednej sekcii nemusia byť nutne ďalšie pôrody už len sekciou.

Teraz už mám dva roky po zákroku. Mám funkčný vaječník a zdá sa, že hladina hormónov je zatiaľ v norme. Zvonku na sebe nepociťujem žiadne zmeny, ani v intímnom živote. Nemám menštruáciu (ale pociťujem zmeny nálady ako som mávala pri menštruácii, aj pleť má "svoj" cyklus s akné ako predtým). Nemusím sa báť rakoviny krčku maternice alebo rakoviny maternice. Nemusím riešiť s manželom otázku či chceme alebo nechceme ďalšie bábo, t.j. nemusíme riešiť antikoncepciu....

Keďže s tým, že nemám maternicu už nič neurobím, snažím sa to neriešiť (i keď nie vždy sa ubránim zlým myšlienkam). Skôr sa mám po tom všetko problém vyrovnať s myšlienkou, že celý život je o náhode (nie som veriaca, to by som mohla veriť, že to malo nejaký zmysel, ktorý ja teraz nevidím). Mala som smolu, že som mala zriedkavú a veľmi závažnú komplikáciu pri pôrode. Ale mala som šťastie, že žijem na Slovensku a máme tu aspoň také zdravotníctvo aké máme a mala som šťastie na šikovných doktorov.
3 poďakovania