Bradavice

8 skúseností

Za bradavice sú označované nezhubné nádory, ktoré sú spôsobené ľudským kožným papilomavírusom HPV. Väčšina papilomavírusov, ktoré sa bežne v ľudskom tele vyskytujú, nemusia spôsobovať žiadne ochorenie a človek o nich v podstate nevie. Inkubačná doba sa u bradavíc vyskytuje v týždňoch, mesiacoch či v rokoch.

Prenos vírusu

Prenášačom môže byť aj človek, ktorý sám bradavice nemá. Najčastejší výskyt bradavíc je na rukách, nohách alebo na tvári. Všetky miesta majú jedno spoločné, a to vysoké množstvo potných žliaz, cez ktoré sa HPV virus dostane do ľudskej pokožky. Ak je bradavica neodborne odstránená, hoci aj lekárom, môžu v okolí existujúcej bradavice vznikať bradavice nové.
Bradavice

Rizikovými skupinami sú deti alebo mladí ľudia, ľudia so zníženou imunitou a pacienti po chirurgických transplantáciách.

Rizikové faktory vzniku bradavíc

 • najviac ohrozené sú deti a mladí ľudia,
 • jedinci so zníženou imunitou,
 • pacienti po transplantáciách,
 • miesta pre prenos bradavíc: kúpalisko, verejné sprchy, spoločné šatne, koberce a iné miesta, s ktorými sa človek stretáva bosou nohou.

Prevencia bradavíc

 • nechodiť boso (používať napríklad gumové umývateľné topánky na kúpaliskách a v sprchách),
 • vyhýbať sa infikovaným jedincom (napr. v spoločných sprchách),
 • dostatočná hygiena a dezinfekcia obuvi.

Typy bradavíc

Bradavíc je niekoľko typov:

Bradavice na rukách

Jedná sa o tzv. vulgárne (pravé) bradavice - miestom výskytu sú ruky. Zo začiatku vyzerajú ako hrbolaté útvary vo veľkosti špendlíkovej hlavičky, ale postupne sa zväčšujú. Časom sa dostanú na povrch kože, hladkú kožu zrohovatejú a na mieste vznikne bradavica. Tento typ bradavice bežne nebolí. Môže sa však dostať pod necht, alebo sa usídli okolo nechtového lôžka a následne sa dostavuje aj nepríjemná bolesť.

Bradavice na nohe

Jedná sa o tzv. plantárne bradavice - ich výskyt je na chodidlách a vďaka hmotnosti človeka, ktorá na nohu tlačí, nemajú bradavice možnosť vyliezť nad povrch kože. Tento typ bradavíc pri chôdzi bolí. V strede bradavice sa objavujú červené alebo čierne bodky, čo je krvácanie z kožných kapilár. Tento typ bradavice je na liečbu najnáročnejší, pretože sa môže často vracať.

Bradavice na tvári

Ide o tzv. ploché bradavice - ich výskyt je častý u detí a mladých ľudí. Objavujú sa na spánkoch, brade alebo tvári. Pohmatom nie sú bolestivé a ich veľkosť je v priemere okolo 3 mm.

Bradavice umiestnené na rôznych miestach hlavy

Ide o tzv. nitkovité bradavice - objavujú sa v kútikoch úst, nosových dierkach, na tvári alebo krku.

Genitálne bradavice

Genitálne (kondylómy) bradavice - tento typ bradavíc sa prenáša pohlavným stykom, prevažne u pohlavného styku orálneho, genitálneho alebo análneho. S genitálnou bradavicou sa môžu stretnúť ako ženy, tak aj muži. Objavujú sa vo vlhkom prostredí pohlavných slizníc. Najprv sa bradavice objavia ako malý ružovkastý útvar, ktorý rýchlo rastie a splýva do väčších útvarov. Častejšie sa objavujú u ľudí so zníženou imunitou a u tehotných žien.

Video: Genitálne bradavice

Bradavice - odstránenie

Odstraňovanie bradavíc je možné rôznymi spôsobmi a jedným z nich je:

 • Lokálne zmrazenie pomocou kvapalného dusíka, tzv. vypaľovanie - ide o najúčinnejšiu a pri aplikácii sprejom tiež o najbezpečnejšie metódu. Pri používaní tyčinky namáčanej v nádobe s dusíkom dochádza k opakovanému výskytu bradavíc. V nádobe sa totiž vďaka opakovanému namáčanie tyčiniek hromadia vírusy.

Liečba bradavíc

 • pomocou liečiv, ktoré obsahujú aktívne látky - napr. cytostatiká, kyselina mliečna a kyselina salicylová,
 • pomocou lokálnej deštrukcie potieraním tyčinkou z kompaktnej mastí dusičnanu strieborného - táto metóda sa aplikuje po dobu 9 dní,
 • liečivé bylinky - napr. šťava lastovičníka,
 • chirurgické odstránenie alebo ožarovanie,
 • vkladanie cesnaku na miesto výskytu bradavice.

Video: Odstránenie laserem pomocou kysličníku uhličitého (SK)

Prípravky na bradavice na domácu liečbu

 • Acetocaustin - pri aplikácii, ktorá sa vykonáva raz týždenne si musí pacient pozorne prečítať návod.
 • Kyselina salycilová - napomáha ku zmäknutiu kože, ktorú potom lekár odstráni.
 • Lapis - tyčinka sa aplikuje jemným potretím postihnutého miesta 1x až 2x denne.
 • Tibetská tinktúra lastovičník - je vhodný aj pre deti. Kvapky je dobré užívať po dobu jedného mesiaca.
 • Wartner tužka - používa sa na bradavice na rukách a na nohách, napomáha pri odlupovaní zrohovateného tkaniva a súčasne pôsobí na vírus. Pri nadmernom množstve gélu pri aplikácii môže dôjsť k popáleniu alebo bolesti pokožky.

Babské rady pre odstránenie bradavíc

Babské rady pre odstránenie bradavíc

 • V malom množstve oranžová šťava z lastovičníka
 • šťava z citróna
 • cesnak naložený v octe - cesnak nakrájať na kolieska a nechať na týždeň vylúhovať v octe. Potom pokladať cez noc na miesto postihnuté bradavicou a zaviazať.
 • sliz od slimáka
 • propolisové kvapky
 • Po dobu 6 týždňov podávať na postihnuté miesto vnútro banánovej šupky
 • Bradavice sa samostatne odlúpne po týždennom prikladaní plátku cibule na postihnuté miesto

Súvisiace články

Viac o bradaviciach na modrykonik.sk

Použité zdroje

 1. http://nemoci.vitalion.cz/bradavice/
 2. http://cs.wikipedia.org/wiki/Bradavice
 3. http://cs.wikipedia.org/wiki/Genitální_bradavice
 4. http://bradavice.heureka.cz/top-recenze
 5. http://www.ebradavice.cz/bradavice-co-rikaji-babske-rady/
 6. http://www.babskarada.cz/?p=193
Pomohol ti tento článok?
 / Nie

Skúsenosti s bradavicami

Máš skúsenosť s bradavicami?
Podeľ sa o ňu a pomôž tak ostatným mamičkám.
Napíš svoju skúsenosť
sweetmummy
10. dec 2018

Nám pomohol dermálny roztok na bradavicu

Nám pomohol Verrumal - dermálny roztok, je to ako lak na nechty, s takým štetcom. Syn mal na nohe bradavicu, kožná nám to predpísala, ale je to aj bez receptu. S tým sa mu to dalo odstrániť. Bolo treba večer po kúpaní vždy natrieť raz za deň a hotovo, zmizlo to asi v priebehu 2 týždňov.
0 poďakovaní
katrin21
8. dec 2018

Verrumal pomáha alebo aj cibuľová masť

Dcéra mala raz na ruke, hovorí sa, že treba tú úplne prvú odstrániť a ostatné odpadnú. My sme použili masť cibuľovú, natreli a zalepilil na noc. Ona sa akoby rozmočila a otvorili sa tie čierne bodky, čo sú v nej, korienky. Tie sme postupne ihlou jemne vyberali, koľko išlo, trvalo to dlhsie, ale podarilo sa nám to takto zlikvidovať. Vyberali sme len tie korienky, ktoré sa postupne uvoľňovali a trčali von, aby ju to nebolelo nejako. Natierali sme stále takto.

A manželovej dcére pomohol VERUMAL, je to v podstate ako lak na nechty, čiže podľa mňa poslúži aj ten, priesvitný. Natiera sa každý deň a bradavica nemá prístup vzduchu a po asi mesiaci sa odstránila.
0 poďakovaní
kaja356
8. dec 2018

Bradavice

Mám 2 mm bradavičku nad hornou perou. Chytila som to ešte v lete niekde. Začala som chodiť až terat ku kožnej lekárke na vypaľovanie. Koža okolo je spálená, ale tá potvorka drží ako kliešť!
Trošku je po 2 aplikáciách osmrdlená a to je všetko. Mrzí ma, že som to začala liečiť po 3 mesiacoch! Ženušky, treba s vypaľovaním začať ihneď ako zbadáte na tele takéto čudo! Inak, ďakujem za tipy na liečbu, idem si ihneď kúpiť tú hlivu ustricovú, i keď ja sa húb bojím.
0 poďakovaní
jana_eyre
3. dec 2018

Bradavice u dvoch detí

Moja dcéra chytila bradavicu na dovolenke, čiže v júni. Všeobecná doktorka nám predpísala Infektodel, nejako to ale nezaberalo. Susedu mám kožnú doktorku a tá mi povedala, že infektodel určite nie je na nohu. Mám to skúšať s Duoflinom alebo koloidným striebrom. Že je to ale beh na dlhé trate - ide hlavne o moju precíznosť.
Napriek tomu, že som sa snažila, tak to nezaberalo. Bola na vypálení, nič. Medzi tým dostal dve bradavice aj najstarší syn, tiež mu nič nezaberalo, bol na vypálení - nič. Už som bola zúfalá. Kamarátka mi poradila šupku z banánu, riskla som to, hoci mi to prišlo divné, ale tak čo sme mohli stratiť.Na moje prekvapenie to fakt u syna zafungovalo a oboje bradavice mu odpadli!!!! Už dlho som nebola taká šťastná 😂😂

ALE dcere to stale nezabera, ona ju ma uz fakt velku za ten cas co to riesime.. uz neviem co vyskusat, vravi ze ju vsetko pali, aj ten banan.. vypalenim ju trapit nechcem a kozna sa vyjadrila, ze mohla by to vypalit aj uplne ale to je velmi bolestive a sama to tak nechce riesit.. z toho som uz trocha zufala.. rada by som deti vzala niekam k bazenom, takto na nich mozeme zabudnut...
3 poďakovania
mooonika1975
29. nov 2018

Bradavice

Ahojte, nám pomohla hliva ustricová, ale koncentrovaná, teda Remacaps, možno Imunoglukán je podobný, a ja som ešte prikladala aj na noc cesnak v octe. Má ich asi 100, všade po plôškach nôh, jednu sme zničili, päť ďalších narástlo, všetko sme vyskúšali z lekárne, lastovičník, nič nepomohlo. Vypalovať bola posledná možnosť. Toto, za tri mesiace mal nohy čisté,, som neverila. Mali sme aj hlivu od Terézia, ale to nič . Brali sme tri mesiace, žiadny výsledok.
6 poďakovaní
domculik
22. nov 2018

Na bradavice

U nás malému na chodidlách super pomohlo Kolodium forte, pred spaním som mu to vždy naniesla a nechala zaschnúť a asi po 5-6 aplikáciách bradavice odpadli.
3 poďakovania
evka2671997
22. nov 2018

Skúsenosť s bradavicami

Ahojte. Ja som to mala dosť rozšírené, cca 15-20 okolo konečníka a zvykli krvácať. Ženský to neriešil, tak som vyhľadala kožnú lekárku,ktorá mi to vypaľuje tekutým dusíkom ( -170 stupňov). Bola som tam asi 5x a už skoro žiadne nemám. Dostala som na to aj krém Veregen, ktorý nepomáha a Baneocin, ktorý je zas veľmi dobrý. Poviem vám, že naposledy mi kryoterapiu - vypaľovanie dusíkom, robila sestrička a tá velmi pritláčala tú špajlu s vatou, štípalo to veľmi, 3 dni po zákroku som nevedela ani sedieť. Budila som sa na bolesť, ale konečne je to fajn a ja si to pochvaľujem, žiadne vitamíny mi nepomohli, ani nič podobné.
Skúsenosť od 21.10.2018 až doteraz 22.11., ešte ma čakajú kontroly a budem dúfať, že sa to nevráti.
2 poďakovania
cessy
15. apr 2015

Bradavice

Bohužiaľ, aj ja som mala problém s bradavicami. Mala som ich na jednej nohe okolo prstov. Začalo to jednou malou nenápadnou bradavičkou.

Ako prvé som zašla do lekárne a pokúpila voľnopredajné prípravky na tieto potvory. Bola to vodička ako lak na nechty, ktorou sa to malo potietať. Nepomohlo....bradavica z toho stvrdla, ale nič iné sa nedialo. Keď mi syn stúpil na nohu, neskutočne to bolelo. Tvrdý povrch bradavice sa narušil a veeeľmi to krvácalo...

Keď som videla, že bradavice sa ďalej rozmnožujú, zašla som za lekárom. Ten mi predpísal nejakú pastu, ktorou to trebalo tiež potierať. Natierala som asi 2 mesiace a bradavice bujneli ďalej. Potom navrhol vypaľovanie, čo neskutočne bolelo, lebo sa mi v tom aj neako vŕtal.....noha celá ubolená opuchnutá....Išla som na kontrolu a doktor vypaľovanie chcel zopakovať, s čím som nesúhlasila, lebo po tom som 2 dni nemohla ani chodiť.

Keď sa mi ako tak noha zahojila, išla som do lekárne a kúpila som si prostriedok na domáce vypaľovanie, že veď skúsim ešte sama doma, že čo to spraví. No nespravilo to úúplne nič.....ŠKODA PEŇAZÍ :-(Bradavice som nechala tak, aj ked ma riadne štvali.........

Raz som tu na MK čítala príspevok jednej mamičky, čo tiež písala o bradaviciach, že jej pomohla Hliva ustricová v tobolkách. Hneď som utekala do lekárne a kúpila asi na pol roka tieto lieky. Poctivo som brala podľa doporučenia na krabičke a po asi 4 mesiacoch bradavice začali miznúť. Tešila som sa veľmi, lebo bolo to už asi 2 roky, čo som si ich objavila na nohe. Postupne, ani neviem ako bradavice zmizli úúplne x-). Hlivu som v kuse brala asi 8 mesiacov.

Odvtedy mám s bradavicami pokoj. Ale takú 3-5 mesačnú kúru s Hlivou ustricovou si spravím, keď cítim, že niečo nie je v poriadku, keď som oslabená....častejsie chorá a zatiaľ sa bradavice neobjavili. Budú to už 4 roky, čo mám s bradavicami pokoj. x-) x-) x-)
13 poďakovaní