HPV vírus

HPV vírus alebo ľudský papilomavírus je pohlavne prenosná choroba. Výskyt HPV vírusu je v ľudskom tele úplne bežný a ak nejde o nebezpečný typ, ľudské telo si dokáže s infekciou samo poradiť a zbaviť sa jej. Existuje okolo 130 typov HPV vírusov, z ktorých je malé množstvo nebezpečné pre ľudské telo. Tieto nebezpečné typy sú ale zákernejšie. Môžu vznikať genitálne bradavice či prednádorové zmeny na krčku maternice. Či má žena v tele typ s nádorovým šírením, zistí gynekológ pri cytológií krčka maternice.

Vírusy HPV nemôžu same existovať, a tak parazitujú v bunkách človeka. Ľudské bunky ho po napadnutí vírusmi začlenia medzi svoju genetickú informáciu. Až sa bunka vírusy nasýtia, zanikne a vírusy sa začnú uvoľňovať do ľudského organizmu.

Video: HPV infekcia a ochorenia

Prenos HPV vírusu

HPV vírus sa prenáša pohlavným stykom alebo jednoduchým kontaktom s kožou nakazeného partnera v oblastnej genitálií (rúk, ústami). Kondóm nie je v prípade ochorenia HPV infekcií 100% ochranou. Dôležitú úlohu hrá správanie oboch partnerov v oblasti sexu (striedanie partnerov a pod). Ľudské telo sa dokáže behom 12 až 18 mesiacov s vírusom HPV vysporiadať.

Prevencia pred nákazou HPV vírusu

Proti ochoreniu HPV a možným vznikom rakoviny krčka maternice sa môže žena brániť pravidelnými gynekologickými prehliadkami a tiež možným očkovaním.

Pravidelná gynekologická prehliadka

Na pravidelnú gynekologickú prehliadku by mali ženy chodiť raz ročne. Dôvodom vynechania ročnej prehliadky nie je ani odôvodnenie, že rakovinou krčka maternice netrpí nikto v rodine a ani to, že žena netrpí akýmikoľvek príznakmi. HPV infekcia sa neradí medzi dedičné choroby. Vyšetrenie pošvy a krčka maternice mikroskopom a tiež stery z krčka maternice (cytológie) môžu včas zistiť zmeny na krčku maternice, ktoré sa mojou začať včas liečiť.

Pravidelná gynekologická prehliadka je raz ročne hradená zdravotnou poisťovňou, rovnako tiež cytologické vyšetrenie.

Očkovanie proti HPV

Očkovanie proti ochorenie krčka maternice je v súčasnej dobe najsilnejšou pákou v lekárstve na toto ochorenie. Očkovanie je aj proti tým najagresívnejším typom HPV infekcie, ktoré zo 70% ovplyvňujú vznik rakoviny krčka maternice. Očkovanie je nutné spojiť s pravidelnými prehliadkami u gynekológa, ktorý stav na krčku maternice pravidelne kontroluje.

Začať s očkovaním je najvhodnejšie u mladých dievčat, ktoré zatiaľ nezačali žiť sexuálnym životom. Očkovať sa ale tiež môžu ženy, ktoré sú už sexuálne aktívne. Ak už trpí žena nejakým HPV vírusom, nemusí ísť o typ, proti ktorému je očkovanie účinné.

Typy vakcín:

 • Vakcíny sú vydávané na lekársky predpis a ich podanie nie je hradené zdravotnou poisťovňou.
  • Silgard - očkovanie Siligardom je vhodné pre ženy vo veku 9 až 26 rokov a chlapcov vo veku 9-15 rokov. Očkovanie je vhodné pred začiatkom sexuálneho života. Vakcína je účinná proti dvom typom HPV vírusov, ktoré spôsobujú rakovinu krčka maternice - typy 16 a typ 18 a tiež proti dvom typov HPV vírusov (typy 6 a typ 11), ktoré vytvárajú špicaté kondylómy.
  • Cervarix - je vhodný proti typom 16 a 18. Očkujú sa ženy a dievčatá vo veku 10 - 25 rokov. Vakcína neslúžia na liečbu infekcie, ktorá už prebieha.
 • Priebeh očkovania - očkovanie je zložené z troch dávok, ktoré sa pichajú do deltového svalu. Druhú dávku dostane žena mesiac po prvej dávke a posledná dávka sa podáva 5 mesiacov od aplikácie druhej injekcie.
 • Očkovanie vykonáva detský gynekológ (do veku 19 rokov pacienta), gynekológ alebo špecializované centrá.

Príznaky HPV vírusu

 • Genitálne bradavice - vyskytujú sa u mužov aj u žien, prejavujú sa bezbolestne a bez príznakov, človek ich spozná svrbením a ťažkosťami pri sexuálnom styku (zápaly, svrbenie a pod).
 • Rakovina krčka maternice
 • Zmeny na vonkajších genitáliách a pošve - prekancerózy a karcinómy - objavujú sa často bez príznakov, v neskoršom štádiu choroby dochádza k svrbeniu, krvácaniu a bolesti genitálií a môže sa objaviť zapáchajúci výtok.
 • Zmeny na krčku maternice - prekancerózy - predchádzajú nádorovým ochorením krčka maternice. Delia sa na:
  • LG lézie (zmeny ľahkého stupňa) - ženský organizmus sa s infekciou dokáže sám vyrovnať.
  • HG lézie (zmeny vysokého stupňa) - u pacientky dochádza k menšiemu chirurgickému zákroku.
  • Rizikovým faktorom je: HPV vírus s vysokým rizikom, fajčenie, oslabený imunitný systém, nedostatočné množstvo vitamínu A a kyseliny listovej1, chmamydiové infekcie , striedanie väčšieho počtu sexuálnych partnerov, nízky vek ženy pri prvom pohlavnom styku, dedičnosť.
 • Infekcia v análnej oblasti - prekancerózy a karcinómy - prenáša sa pohlavným stykom alebo pri pôrode32 sa môže infekcia preniesť na dieťa (matka musí mať genitálne bradavice). Infekcia môže dôjsť až do štádia rakoviny konečníka.
  • Rizikové faktory: ľudia s bradavicami okolo konečníka, pri análnom styku, ľudia HIV pozitívni, ľudia po transplantáciách alebo ženy, ktorým bola diagnostikovaná rakovina krčka maternice alebo cervikálna inraepiteliálna neoplázia.
  • Príznaky: často sa objavujú bez príznakov, občas dochádza ku krvácaniu z konečníka, môže dôjsť k podráždeniu konečníka, ku svrbeniu a páleniu.
  • Liečba : krémom s imiqumodem, HPV vakcínou, fotodynamickej terapiou, chirurgicky.
 • Papilomatóza hrtanu - prenáša sa sexuálne alebo pri pôrode z matky na dieťa (ak má matka genitálne bradavice).
  • Príznaky: u detí - slabý plač, ťažkosti pri prehĺtaní, chronický kašeľ, u dospelých - poruchy hlasu, pocit prítomnosť nejakej veci v krku, zlé dýchanie a pocit dusenia sa.

Konizácia krčka maternice

Pozri sa na samostatný článok: Konizácia krčka maternice7

HPV vírus a tehotenstvo

HPV nemá žiadny vplyv na plodnosť ženy alebo muža. Výrastky môžu v tehotenstve rásť rýchlejšie. Je preto dobré ich odstrániť pred pôrodom32 (prevencia pred prenosom na dieťa počas pôrodu) laserom alebo krytoterapiou a zároveň tiež elektroklučkou. Ak výrastky blokujú pôrodné cesty, pristupuje sa k pôrodu cisárskym rezom57. Počas tehotenstva sa čapík iba sleduje a neprechádza sa k operáciám. K chirurgickému zákroku dochádza až po ukončení šestonedelia.

Výskyt HPV infekcie na krčku maternice je počas tehotenstva vyšší, po pôrode dochádza k výraznému zlepšeniu. Ženy, ktorým boli opakovane odstránené lézie na krčku, pri ktorom došlo k odstráneniu veľkej časti tkaniva maternice, sú náchylnejšie k predčasnému pôrodu6.

Prenos na dieťa je minimálny. U detí sa môžu objaviť bradavice v hrdle, hrtane, prieduškách alebo priedušnici. Vo výnimočných prípadoch v očiach alebo v okolí pohlavných orgánov.

Súvisiace články

Viac o HPV víruse na modrykonik.sk

Použité zdroje

 1. http://hpvinfo.cz/
 2. http://hpvinfekce.webnode.cz/
Pomohol ti tento článok?
 / Nie

Skúsenosti s HPV vírusom

Máš skúsenosť s HPV vírusom?
Podeľ sa o ňu a pomôž tak ostatným mamičkám.
Napíš svoju skúsenosť