Chlorella

Chlorella (tiež chlorella pyrenoidosa ) je tmavo zelená sladkovodná riasa. V sušenom stave sa skladá z približne 60 % dobre stráviteľných bielkovín, 11 % tukov, 16 % sacharidov a 1 % vlákniny . Ďalej obsahuje vysoké množstvo chlorofylu, xantofyl, rastový faktor CGF, chlorellín (prírodné antibiotikum), sporopollenin (detoxikant), vitamíny ( karotén, B1, B2, B3, B5, B6, B12, C, D, H, E , kyselina listová ) a minerály ( predovšetkým vápnik, horčík, železo, jód, fosfor, draslík, selén, chróm a zinok ).

Účinky chlorelly

 • Podporuje krvotvorbu , pomáha pri anémii (chudokrvnosti) - železo, obsiahnuté v chlorelle, je v biologicky využiteľnej forme a je vysoko vstrebateľné.
 • Pôsobí preventívne proti vzniku nádorov , podporuje bunkový rast (posilňuje organizmus)
 • Tlmí zápaly, pomáha liečiť paradentózu, opary a afty, pôsobí proti nim aj preventívne, zlepšuje hojenie rán
 • Zlepšuje psychický aj fyzický stav, pomáha ku kvalitnému spánku, zlepšuje sexuálnu výkonnosť, zmierňuje následky stresu, pomáha proti chronickej únave
 • Funguje ako prebiotikum, rastový faktor CGF podporuje rast správnej črevnej mikroflóry, je teda vhodná pri protikvasinkovej diéte
 • Pôsobí proti zápche, treba ju ale konzumovať postupne vo zvyšujúcich sa dávkach, pravidelne, niekoľkokrát počas dňa (nie celú dennú dávku naraz) a dostatočne ju vždy zapiť vodou
 • Upravuje fungovanie imunitného systému pri problémoch , ako sú astma , alergia1 alebo atopický ekzém26. Chlorellu treba začať konzumovať od malých dávok a postupne množstvo navyšovať.
 • Reguluje stravovacie návyky, tlmí chuť na sladké a slané, pomáha regulovať hladinu cholesterolu a cukru v krvi, pôsobí preventívne proti kardiovaskulárnym chorobám, cukrovke II . typu, pomáha udržiavať optimálny tlak krvi
 • Má detoxikačné účinky - viaže na seba v črevách nežiaduce látky
 • Vyššie dávky chlorelly pomáhajú liečiť infekčné ochorenia

Pri užívaní chlorelly dbajte na správny pitný režim.

Možnosti konzumácie chlorelly

 • cmúľanie
 • zapitie dostatočným množstvom vody
 • rozhrýznutie

Užívanie a dávkovanie chlorelly

Užívanie chlorelly sa z dôvodu obsahu vitamínu K neodporúča pri užívaní liekov na riedenie krvi ( napr. warfarín ) .

Zvyčajne sa užíva také množstvo chlorelly , ktoré sfarbí stolicu do zelena, ako sa organizmus naučí chlorellu tráviť, toto množstvo postupne narastie. Pri záťaži organizmu býva potrebné dávku dočasne zvýšiť. Muži by mali užívať približne 5g chlorelly denne, ženy 4g, pri chorobe až 20g denne . Chlorella je vhodná pre dospelých, tehotné aj dojčiace ženy, aj pre malé deti. Chlorellu je potrebné brať pravidelne, potrebné denné množstvo rozložiť na niekoľko dávok počas dňa a vždy ju dostatočne zapiť vodou.

Chlorella a deti

Podľa noriem je užívanie možné až od 3 rokov. V mladšom veku hrozí ich vdýchnutie tabletky. O odporúčanej dávke sa môžte poradiť so svojim lekárom. Staršie deti a deti do 40 kg hmotnosti potom užívajú 3x2 tablety denne. Deti vážiace nad 40 kg môžu užívať dávku ako dospelí.

Viac o chlorelle na modrykonik.sk:

Použité zdroje

 1. http://www.zelenepotraviny.delnicky.sk/chlorella
 2. https://web.archive.org/web/20150201021324/http://www.nutraceutica.sk/sk/nutaceutika_vo_vyzive/ch...
 3. https://web.archive.org/web/20160324235737/http://gw-int.net/sk/chlorella
 4. http://cs.wikipedia.org/wiki/Chlorella
 5. https://web.archive.org/web/20161220224357/http://www.agora-praha.cz/page-77/zelene-potraviny/
 6. https://web.archive.org/web/20100110053829/http://www.zelenepotraviny.cz/
 7. http://www.celostnimedicina.cz/chlorella-versus-spirulina.htm
Pomohol ti tento článok?
 / Nie

Hodnotenia a skúsenosti s chlorellou

Máš skúsenosť s chlorellou?
Podeľ sa o ňu a pomôž tak ostatným mamičkám.
Napíš svoju skúsenosť
darkdarka  6. nov 2018

Nič pre mňa

Ja som z chlorelly (áno, bolo to určite z nej, skúšala som jej dať viac šancí) zvracala ako bačove šteňa, takže putovala do koša :)
3 ľudia považujú za užitočné
brigib  19. okt 2018

Po 3 týždoch mi takmer zmizli uzly v tele

Po 3 týždnoch užívania chlorely mi zmizli uzly, mám jednú veľkú hrču na štítnej zľaze, ktorú i už 2x chceli vyoperovať. Raz sa mi uzol zväčšil, raz zmenšil. 3 roky mi dávali na ne tabletku.Vysadila som tabletku začala užívať chlorellu. Po 3 týždňoch takmer uzol zmizol, ešte maličkú hrču tam cítim, ale je to neuveriteľné. Som zvedáva ako bude ďalej, myslím, že po 2-3 mesiacoch užívania mi zmiznú uzly a hrčky v tele. Mám hrčky v drieku, slabinách, v krku a niektoré už ani necítim. Pre mňa veľká radosť!
1 človek považuje za užitočné
loulou02811  30. jún 2018

Dakujem za chlorellu!

Štyri roky sa nám nedarilo otehotnieť, lebo manžel ma veľmi zlý spermiogram. Podša urológa žiadna šanca na otehotnenie (oligoasthenoteratozoospermia). Nasadila som manželovi chlorellu vo vyšších dávkach a do pol roka som otehotnela. Neverila by som, keby mi to niekto povedal, ale naozaj to funguje!
5 ľudí považuje za užitočné
lubka300  14. jún 2018

Odporúčam

Chlorellu určite odporúčam. Som veľmi spokojná, pomohla mi s detoxikáciou, aj s ďalšími problémami. 😉 😉 🍹🍹
5 ľudí považuje za užitočné