Jačmeň v oku

1 skúsenosť

Jačmeň v oku (po lat. hordeolum) je zdurenina žliazky na hornom alebo dolnom viečku, ktorá vzniká upchatím týchto žliazok. Ide vlastne o zápalové ochorenie žliazok nachádzajúcich sa na viečku. Jačmeň v oku najčastejšie spôsobuje infekcia, žliazka sa teda zväčší a vyzerá ako pupienok, ktorý je bolestivý.

Jačmeň v oku je zvyčajne bolestivý, miesto zápalu je začervenané a opuchnuté. V niektorých prípadoch môže opuchnúť aj celé viečko. Hnis pri vonkajšom jačmeni vychádza z riasy na oku, kým pri vnútornom jačmeni hnis sa hromadí pod povrchom viečka.

Žľazy v oku

V oku sa nachádzajú tri typy žliazok:

 • Meibomianove žľazy:
  • nachádzajú sa na hornom aj dolnom viečku,
  • produkujú hustý sekrét, ktorý je súčasťou slzného filmu oka, je to vlastne očný maz, ktorého úlohou je mazanie povrchu oka
  • tieto žliazky vyúsťujú navonok na okraji viečok za riasami
 • Mollove žľazy a Zeissove žľazy- ústia do samotných rias, sekrét je redší ako sekrét z Meibomianovych žliazok

Delenie

Existujú dva typy jačmeňa:

 • vonkajší (externý) typ- infekcia je na úrovni Mollových a Zeissových žliazok, tieto žliazky sú upchaté a hnis sa v nich následne hromadí.
 • vnútorný (interný) typ- infekcia je na úrovni Meibomových žliaz

Najčastejšie sa vyskytuje vonkajší typ, vnútorný typ je zriedkavý.

Vznik jačmeňa v oku

Jačmeň na oku vzniká upchatím Meibomianovej žliazky. Tieto žliazky sa upchajú vtedy, ak sa zúži otvor, z ktorého vyúsťuje žľaza na povrch. Otvor môže byť zúžený pri zápale alebo ak je sekrét príliš hustý. Tieto žliazky stále produkujú maz, ktorý sa nemá ako dostať von, preto sa maz hromadí vo vnútri žliazky a vzniká tak jačmeň na oku.

Príčina

Najčastejšou príčinou vzniku jačmeňa v oku je baktéria Staphylococcus aureus, ktorá je zodpovedný až za 90% prípadov vzniku jačmeňa v oku.

Rizikové faktory

K rizikovým faktorom, ktoré prispievajú k vzniku jačmeňa v oku patrí:

 • ochorenia so zníženou imunitou
 • cukrovka
 • znečistené vonkajšie prostredie
 • hormonálne poruchy
 • zvýšená tvorba kožného mazu

Prejavy

Vonkajší jačmeň v oku

Pred vznikom samotného jačmeňa pacient pociťuje zvýšené napätie v oku, svetloplachosť a oko začne výraznejšie slziť . Pacient to popisuje ako pocit cudzieho predmetu v oku. Postupne sa začne vytvárať malý žltkastý tvrdý vriedok, ktorého okolie je začervenané a opuchnuté. Po 2-3 dňoch dochádza k spontánnemu prasknutiu a maz s hnisom vytečie von.
Medzi prejavy teda patrí:

 • zdurenie viečka
 • opuch viečka
 • bolestivosť
 • začervenanie viečka
 • pociťovanie tlaku na oko
 • môže sa zhoršiť videnie

Vnútorný jačmeň v oku

Prejavy sú také isté ako pri vonkajšom jačmeni. Rozdiel je v tom, že prejavy ako bolesť, začervenanie a opuch sú na vnútornej strane viečka. Vnútorný jačmeň sa môže prejaviť horúčkou a zimnicou.

Komplikácie

 • časté opakovanie sa zápalu
 • zápal (infekcia) sa rozšíri na okolité štruktúry oka
 • dlhé trvanie jačmeňu, ktorý nepraskne a hnis sa naďalej hromadí v žliazke

Diagnostika

Diagnóza sa určí na základe klinických prejavov. Vnútorný jačmeň je veľmi zriedkavý a diagnóza sa stanoví až pri výstupe teploty a pri jasných klinických prejavoch. Pri diagnostike sú teda dôležité prejavy ochorenia. Nerobí sa žiadne špeciálne vyšetrenie.

Liečba

Jačmeň sa často spontánne sám vylieči, pacient nemusí navštíviť lekára. Ak však jačmeň trvá dlho, je vhodné navštíviť lekára, ktorý v lokálnej anestéze nareže opuchnuté a stvrdnuté miesto a hnis tak spontánne vytečie navonok. Pacient pociťuje okamžite úľavu.
Lekár pacientovi zvyčajne predpíše antibiotickú masť, ktorá pomáha pri liečení jačmeňa a ďalej zabraňuje opakovaným výskytom jačmeňa. Antibiotická masť patrí medzi lokálne antibiotiká, ktoré sa používajú priamo na miesto zápalu.
Niekedy sa odporúča vytrhnúť riasy, zlepší sa vtedy spontánne odtekanie hnisu.

Domáce opatrenia

Hlavnou formou liečby sú teplé obklady. Čistú látku treba namočiť do teplej vody a priložiť na miesto postihnuté jačmeňom. Toto treba opakovať každú hodinu. Ak zápal vyvolala riasa obrátená dovnútra, možno ju opatrne odstrániť. Jačmenné zrno praskne,ranka sa do dňa - do dvoch zahojí.

 • vlhké bylinné obklady- harmančekový
 • suché teplé obklady- vreckovka prežehlená žehličkou

Teplo pomáha k uvoľneniu hnisu.

Chalazion

Hordeolum je vlastne akútny zápal žliazky v oku spôsobený infekciou. Chalazion, (vlčie zrno) predstavuje sa vytvára upchatím odtoku mazovej žliazky vnútri viečka a podobá sa na jačmeň.
Je to neinfekčný zápal Meibomianovej žliazky, ktorý vzniká pri upchatí vývodu žliazky. Chalazion je malá cysta, ktorá sa najčastejšie objavuje na hornom viečku.

Najčastejším prejavom je malé zdúrenie, ktoré nie je bolestivé. Toto zdúrenie (zväčšenie) môže byť bolestivé alebo môže podráždiť oko. Postupne vzniká uzlík, ktorý je nebolestivý a chronický, čiže pretrváva dlho s nespôsobuje výrazné ťažkosti pacientovi. Ťažkosti vznikajú vtedy, ak sa chalazion infikuje baktériou.

Chalazion sa lieči teplými obkladmi, masážami, dodržiavaním čistoty oka. Antibiotické masti sa predpisujú iba vtedy ak prepukne zápal.
Chalazión zvyčajne trvá dlhšie a môže sa stať chronickým. Ak nezmizne do dvoch týždňov, je nutné vyhľadať lekára.Chronický chalazión, ktorý pretrváva aj po injekciách steroidov, sa môže odstrániť chirurgicky. Tento jednoduchý zákrok sa robí v miestnom umŕtvení. Oko sa potom zakrýva obväzom, aby sa upokojilo a zmenšil sa opuch.

Súvisiace články

Viac o jačmeni na modrykonik.sk:

Použité zdroje

 1. Hordeolum
 2. http://nemoci.vitalion.cz/jecne-zrno/
 3. http://www.merckmanuals.com/professional/eye_disorders/eyelid_and_lacrimal_disorders/chalazion_an...
 4. http://www.patient.co.uk/health/chalazion-leaflet
 5. http://primar.sme.sk/c/4116915/jacmen-a-vlcie-zrno.html
Pomohol ti tento článok?
 / Nie

Skúsenosti s jačmeňom

Máš skúsenosť s jačmeňom?
Podeľ sa o ňu a pomôž tak ostatným mamičkám.
Napíš svoju skúsenosť
zuzula777
26. jún 2017

Štyri operácie

S jačmeňom (jarcom) som si teda užila svoje ako dieťa. Liečila som sa naň od mala do ôsmich rokov. Za ten čas som absolvovala štyri operácie - dve na každom oku. Niekedy som mala hnisavé jarce, teda som strávila u lekárky na prístroji nepekné chvíle prepichovania. Bolo to strašné obdobie. Pomohla mi až zmena lekárky, ktorá mi nasadila dioptrie. Vtedy sa moje problémy ukončili.
0 poďakovaní