Používame cookies. Viac informácií tu.
Zavri

Teplota

2 skúsenosti

Nameraná teplota u dieťaťa nám podáva dôležité informácie o celkovom zdravotnom stave dieťaťa. Zvýšená teplota alebo horúčka bývajú najčastejším prejavom ochorenia u dieťaťa. O horúčke, keď telesná teplota nameraná v podpazuší presiahne 38°C.

Priemerná teplotaod 36,5 do 37,0 º C
Mierne zvýšená teplota (subfebrilita)od 37,0 do 38,0 ºC
Ľahká horúčkaod 38,0 do 39,0 ºC
Vysoká horúčkanad 39,0 ºC

Meranie teploty

U dojčiat a menších detí je najvhodnejším spôsobom meranie telesnej teploty v konečníku. Dieťa položíme na podložku, upokojíme, jemne pridržiavame dolnú časť trupu rukou. Hrot teplomera potrieme olejom alebo mastičkou a jemne zavedieme do konečníka. Ak pocítime odpor, ďalej nepokračujeme. Pri meraní teploty v konečníku vždy odpočítame 0,5 °C. Nožičky dieťatka zdvíhame pri meraní opatrne a netlačíme na bruško, aby sme nevyvolali vracanie. Dieťa nenechávame pri meraní teploty bez dozoru. Nemeriame teplotu bezprostredne po kúpeli alebo sprche.

U starších detí, ktoré dokážu spolupracovať pri meraní teploty je najvhodnejším meranie teploty pod pazuchou. Teplomer priložíme priamo na kožu v podpazuší. Ruku dieťaťa preložíme cez hrudník, aby bol teplomer fixovaný. Ak je podpazušie vlhké od potu, musíme ho osušiť a meranie zopakujeme. Dozrieme nato, aby teplomer nebol v kontakte s odevom.

Viac o teplote na modrykonik.sk

Použité zdroje

  1. Pro Vita: http://www.provita.sk/site/node/61
Pomohol ti tento článok?
 / Nie

Kam ďalej?

Skúsenosti s teplotou

Máš skúsenosť s teplotou?
Podeľ sa o ňu a pomôž tak ostatným mamičkám.
Napíš svoju skúsenosť
mrm
14. feb 2017

Čo v článkoch o teplote nenájdete ...

Toto sú informácie overené mojimi dlhoročnými skúsenosťami s troma deťmi:

1. Po podaní prostriedku proti teplote (paracetamol, ibuprofen ...) začne teplota klesať asi až po 1,5 h - nebuďte netrpezlivé. No po podaní vitamínu C vo väčšej dávke (500mg vit C s postupným uvoľňovaním pre deti od 3 rokov - menšia dávka nemá zmysel) začne teplota klesať už po pol hodine.
2. Zábaly: nikdy ich nedávajte dieťaťu, ktoré má ľadové ruky a nohy!
3. Teplota sa najlepšie zráža kondenzačným spôsobom - telo sa najrýchlejšie ochladzuje, keď je na povrchu vlhké - voda extrémne rýchlo odvádza teplo z tela (preto je nám chladno aj za horúceho dňa, keď vyjdeme z vody). A pretože pri kontakte s chladom sa naše póry uzavrú je naozaj najlepšie, ak pri teplote budete svoje dieťa sprchovať nie studenou ani vlažnou, ale naozaj teplou vodou (nie horúcou!) - dieťaťu i telu je to príjemné a dosiahne to, čo zráža teplotu - navlhčíte pokožku dieťaťa. (Inak rovnako pracuje aj vaša chladnička :))
4. Ale najlepšie sa mi za tie roky osvedčilo nie sprchovanie, ale vziať vyslovene teplú vodu (tak aby to bolo dieťaťu príjemné) a omývať ňou handričkou alebo hubkou telo a hlávku dieťaťa. Ako dlho? - riaďte sa pocitmi dieťaťa - kým mu to bude príjemné :)
5. Mám tri už veľké deti (17, 12, 10) a dokopy brali antibiotiká 2 krát. Nie každé - SPOLU dvakrát. Najdôležitejšia je prevencia (strava) - to aby deti nechorľaveli. Keď už ochorejú a dostanú teplotu, hlavne nebežte hneď k lekárke! Vaše dieťa s najväčšou pravdepodobnosťou prekonáva vírusovú infekciu a s tou Vám žiaden lekár na svete nepomôže - ľudstvo nedokáže ničiť vírusy. Vaše dieťa potrebuje kľud, teplo, vitamín C a komplex B, veľmi ľahkú nevarenú stravu (strúhaná mrkva s jablkom bol náš hit), veľa nesladených nápojov (pri teplote bazový alebo lipový čaj) a Vašu lásku (malinké bábätko si len v plienočke priviňte priamo na svoje telo a tak mu budete odoberať a regulovať teplotu).

Keď dieťa s virotickou infekciou vezmete k lekárovi, dieťa i Vy budete v strese, v čakárni lekára oslabené dieťa chytí inú infekciu, ktorá jeho stav môže skomplikovať a lekár Vám nepomôže, akurát poradí a to môže aj telefonicky.
6. Sú situácie, keď musíte ísť k lekárovi, do nemocnice alebo volať záchranku IHNEĎ - keď teplota neklesá, keď veľmi vysokú teplotu sprevádza výsyp alebo červené fľaky na koži, keď je dieťa extrémne malátne, spavé, nereaguje, nedá sa zobudiť.
7. Najlepší lekár je naše vlastné telo (to zabíjať vírusy dokáže :) ) - naučte sa ho počúvať, pomáhať mu dodávaním správnej výživy a v chorobe i jemu vlastnými látkami (vitamínmi).

Zo srdca prajem všetkým mamkám len a len zdravé deti :slight_smile:
2 poďakovania
letnykvietok
25. jún 2013

Teploty u detí a ako s nimi bojovať

Keďže sa tu často stretávam so statusmi, čo robiť, keď detičky začnú teplotovať, horúčkovať a často sa tu stretávam s radami, daj dieťatku rýchlo diazepam, som sa rozhodla napísať moje skúsenosti, čo zvyknem robiť, keď niektorému z mojich drobcov vystúpi teplota.

Mám 3 deti a pri všetkých som si zažila už krušné chvíle, že dostali horúčky. Pri všetkých 3 sa mi osvedčil uvedený postup.
Akonáhle som zistila, že drobci su horúci, hneď som spozornela, zmerala som teplotu a začala konať.
PRVÉ PRAVIDLO:
Pokiaľ teplota bola pod 38.5, tak som nedávala nič od teploty, nech telíčko bojuje a vytvára si imunitu. Dieťa som len pozorovala a sledovala teplotu a aj celkové správanie, jednoducho povedané, bola som znepokojená, že sa niečo deje a zatiaľ neviem odhadnúť čo. V každom prípade som zvýšila príjem tekutín, aby pili čo najviac a netlačila na nich, keď nechceli papať. Vždy sa mi podarilo čosi máličko do nich dostať, polievky, ovocie, zeleninu (to u nás ide hocikedy) a varila som jedlá, čo najjednoduchšie, ktoré majú radi, aby čosi zjedli.

Akonáhle teplota vystúpila nad 38.5, tak som podala od teploty väčšinou Nurofen, alebo Brufen (ten nám lepšie zaberal) a čakala, či teplota klesne. Je pravda, že väčšinou sirup zabral a telota klesla. Ale zažila som chvíľky, že som musela pristúpiť k sprche. Takže vlažná sprcha, po prípade obklady a teplota klesla, super zabralo.

Pokiaľ teplota začala stúpať do 6 hodín, tak som podala sirup panadol a zasa kolotoč s čakaním, či zaberie, alebo nie.

DRUHÉ PRAVDLO:
Nikdy nepodávať deťom preventívne diazepam, z dôvodu, ak by náhodou dostalo febrilné kŕče. Toto sa netýka u detí, ktoré prekonali tieto kŕče, tam sa tuším podáva, aby sa neopakovali. Ale pokiaľ ich detičky nemali, tak nepodávať. Tento liek je dostupný iba na predpis, preto ho nemôžte podať bez odporúčania lekára. Febrilné kŕče vznikajú vtedy, keď teplota prudko stúpne, alebo klesne, preto je dôležité nezrážať horúčku prudko, aby klesla pod 37. Pravidlo je také, keď sa zráža teplota, tak ju zraziť maximálne o 2 stupne.

Pokiaľ po prvom podaní sirupu od teploty stúpne znovu nad 38.5 po viac ako 6 hodinách, tak sa môže dať znovu ten sirup, ktorý ste podali prvý krát.

TRETIE PRAVIDLO:
Sirupy Nurofen/Brufen a Panadol striedať, keď horúčka stúpne do 6 hodín. Pokiaľ po 6 hodinách, tak sa podáva ten istý sirup.

ŠTVRTÉ PRAVIDLO:
Pokiaľ teploty už nie sú nad 38.5, tak znovu ako na začiatku, nechať telíčko bojovať, aby sa s tým vysporiadalo.

Teploty sú jedným z prých príznakov, že sa čosi deje, a aj organizmus sa bráni a snaží sa bojovať s rozmnožujúcimi sa bacilmi. Ja nezvyknem ísť k doktorke skôr, pokiaľ teploty pretrvávajú viac ako 3 dni. Vtedy mi doktorka povie presne to, čo som opísala vyššie. Až keď nám teploty pretrvávajú dlhšie, ideme k doktorke.

Pokiaľ sa Vám nedarí zraziť teplotu, alebo vyskočí pomerne rýchlo znovu, tak vtedy treba ísť k doktorke , lebo je to čosi vážnejšie.

Čo som opísala, tak to sú väčšinou virózy, ktoré sa dajú zvládnuť aj bez ATB. Ešte ma napadá, že väčšina pediatrov má dnes k dispozícii prístroj na meranie CRP, ktorý rýchlo odhalí, či treba ATB, alebo nie. Priznám sa, moja doktorka ho stále nemá a pochybujem, že si ho niekedy zaobstará, ale u mojich detí platí to, čo som opísala vyššie. Vôbec nie som proti tomuto prístroju, naopak oceňujem ho, keď ho má pediater k dispozícii. Ale ťahať dieťa po lekároch, keď horúčkuje, tiež nie je šťastné riešenie. A navyše v čakárni sa môže na neho nabaliť ešte čosi horšie, ako ho momentálne obchádza. Nechávam ho v kľude doma, nech leží a lieči sa.

Nemáme skúsenosti s febrilnými kŕčam,i ani s tým, že by nám lieky na teplotu nezabrali, že by sme museli utekať na pohotovosť, ale týmto článkom som chcela opísať a vysvetliť, ako postupujem ja, keď mi moji drobci začnú teplotovať. Nemôžem sa pozerať, ako niektoré mamičky hneď odporúčajú, choď rýchlo na pohotovosť, lebo stúpla teplota, alebo v horšom prípade, podaj rýchlo dieťatku diazepam. Však to je oblbovák, ktorý zamáva aj s dospelákom, nie to s dieťaťom.

Nikoho týmto článkom nepoučujem, ani nenakazujem, že sa má ním riadiť, len som chcela opísať naše vlastné skúsenosti a v žiadnom prípade sa nechcem miešať lekárom do remesla. Ja vždy telefonujem s doktorkou, aby som ju informovala, že deti čosi obchádza, zároveň sa s ňou poradím, či som správne nasadila liečbu, ktorú mi vždy potvrdila, jednoducho inštinkt matky u mňa v týchto prípadoch fakt dokonale funguje, kedy sa ani muž nestačí čudovať, že som už čosi dopredu predvídala.

Jednoducho každá matka si svoje deti pozná. Najviac sa teším, keď sú zdravé a stále čosi vymýšľajú, aj keď niekedy mám toho plné kecky.
6 poďakovaní