Horúčka

Horúčka je telesná teplota2, meraná v podpazuší, ktorá presiahne 38°C. Teplotu medzi 37 až 38°C označujeme ako zvýšená teplota.

Čo je to horúčka

Horúčka nie je sama o sebe choroba, ale reakcia organizmu na chorobu alebo infekciu. Zdravý organizmus je schopný reagovať horúčkou. Vďaka horúčke sa obmedzí rast a množenie vírusov a baktérií. Pri teplote nad 39,5°C väčšina baktérií a vírov stráca schopnosť rozmnožovať sa a hynie. Vďaka horúčke sa aktivuje aj imunitný systém. Biele krvinky sú pri horúčke pohyblivejšie a ľahšie sa vysporiadajú s baktériami či vírusmi. Horúčka má význam aj po stránke diagnostickej. Je to jasná správa o tom, že v organizme nie je všetko v poriadku.

Priebeh horúčky

Pri horúčke je dôležité rozlišovať dve jej zásadne rozdielne fázy: fázu narastania teploty a fázu udržovania teploty.
Horúčka

V prvej fáze sa organizmus snaží dosiahnuť určitú výšku teploty, ktorá je optimálna pre boj s danou infekciou. Počas tejto doby, sa dieťa cíti najhoršie - má studené ruky a nohy, je mu veľmi zima a vyžaduje prikrytie, bolí ho hlava a svaly, citlivejšie vníma bolesť aj vonkajšie podnety. Hlavne v prvý deň choroby, môže teplota takto niekoľkokrát stúpať.

V druhej fáze, po dosiahnutí žiadanej teploty (pre väčšinu infekcií okolo 39,5°C) sa situácia mení. Horúčka sa udržuje po určitý čas, ale organizmus teplo nekoncentruje, ale vydáva von. Dieťa, ktoré sa doteraz triaslo od zimy, sa začne odkopávať, zistíme, že má horúce nohy a ruky, cíti sa lepšie a možno aj čoskoro zaspí.

Cyklus narastania teploty a udržovania jej výšky sa môže opakovať aj niekoľko dní. Počas noci teplota poklesne, nad ránom býva najnižšia, ale popoludní môže opäť narastať.

Horúčka u detí

Priebeh horúčky počas choroby je individuálny. Jej priebeh ovplyvňuje závažnosť ochorenia a tiež schopnosť organizmu na chorobu reagovať. Existujú deti, ktoré na chorobu reagujú prudkou horúčkou až k 40°C, za 1-2 dní sú bez horúčky a počas ďalšieho dňa už sú v plnom zdraví. U iných detí máme dojem, že horúčka sa nedokáže úplne rozvinúť: niekoľko dní maj=u teplotu okolo 38°C, potom týždeň zvýšenú teplotu a ani potom sa necítia byť úplne fit.
Horúčka

Dieťa s horúčkou potrebuje teplo a kľud. Pri náraste teploty, ho prikryjeme a uložíme. Miestnosť zatemníme a budeme sa snažiť, aby tam bol kľud. Vypneme TV, aj rádio. Na pitie mu ponúkneme teplý čaj. V druhej fáze horúčky môže použiť aj studené zábaly lýtok. Sú šetrnejšie ako zábaly celého tela. Zábal by mal byť chorému príjemný a meniť ho môžme po 20 minútach. Dieťaťu umožníme teplo vydávať - môže mať odkryté nohy, vyzuté ponožky.

Dieťa pri horúčke nemá väčšinou chuť k jedli. Do jedla ho počas trvania horúčky nenútime. Pri poklese teploty sa chuť k jedlu vracia a v prípade, že nastal aj váhový úbytok počas trvania horúčky, dieťa ho rýchlo dobehne.

Počas horúčky musí dieťa dostatočne piť. Vhodné je, aby malo vedľa postele umiestnený hrnček s vodou, príp. citrónom alebo čajom.

Kedy je potrebné kontaktovať lekára

 • Pri horúčke dieťaťa v prvom roku života.
 • Keď si nie ste istý a máte strach. Zachádzanie s horúčkou vyžaduje skúsenosti. Pri prvom dieťati navštívite lekára častejšie, pri ďalších deťoch si poradíte častejšie samy.
 • Pri teplote 40°C a viac.
 • Pokiaľ horúčka nad 39°C trvá dlhšie ako 4 dni.
 • Pokiaľ ste nepodali dieťaťu lieky proti horúčke a teplota počas dňa výrazne poklesne a opäť stúpne na vysoké hodnoty. Pri čípku alebo iných liekoch proti teplote je toto bežná situácia: po podaní lieku teplota na 1 - 2 hodiny poklesne a potom opäť vystúpa, po ďalšej dávke sa všetko opakuje.
 • Pri deťoch do 1 roku, ak majú horúčku spojenú s hnačkou. Hrozí im dehydratácia a strata minerálov, spôsobené hnačkou alebo zvracaním.
 • Pri febrilných kŕčoch5
 • Pri vysokej horúčke spojenej s bolesťami hlavy, ktoré pretrvávajú aj po dosiahnutí maxima teploty (t.j. po odoznení zimnice a triašky). Obzvlášť, ak je tento stav spojený aj s zvracaním v druhej fáze horúčky. V tomto prípade treba vylúčiť zápal mozgových blán.
 • Pokiaľ dieťa trpí iným závažným ochorením : napr. srdcovou vadou.

Znižovanie teploty pomocou liekov

Z liekov sa pri znižovaní horúčky u detí používajú tie s obsahom:

 • paracetamolu (Panadol, Paralen, Medipyrin)
 • ibuprofenu (Ibuprofen, Brufen)

Dostupné sú vo forme sirupov, čípkov alebo tabliet.Zabezpečiť treba dostatočný pitný režim dieťaťa, lebo len tak budú antipyretiká (lieky na zníženie horúčky) účinné. Ak dieťa zvracia, použijeme čípky. Ak má hnačku, vhodné sú tabletky alebo sirup.

Lieky s obsahom kyseliny acetylsalicylovej (Acylpyrín, Anopyrín) sa deťom do 12 rokov nepodávajú kvôli riziku vzniku Reyovho syndrómu.

Viac o Reovom syndróme nájdete v samostatnom článku Reyov syndróm.

Súvisiace články

Viac o horúčke na modrykonik.sk

https://www.modrykonik.sk/forum/ma-1-az-3-roky/...

Použité zdroje

 1. MUDr. Lukáš Dostal: O léčivé síle horečky. Časopis Děti a my, 2003
 2. http://www.drmoravcikova.sk/teplota-u-dietata/
Pomohol ti tento článok?
 / Nie

Skúsenosti s horúčkou

Máš skúsenosť s horúčkou?
Podeľ sa o ňu a pomôž tak ostatným mamičkám.
Napíš svoju skúsenosť