Týmus

Týmus, detská žľaza (lat. thymus) je žľaza s vnútorným vylučovaním. Je to orgán uložený za hrudnou kosťou. Plní dôležitú funkciu najmä pri vývine imunitného systému.

Týmus je dvojlaločný orgán. Každý lalok je rozdelený na drobné lalôčiky a každý lalôčik sa skladá:

  • z vonkajšej kôry (kortex),
  • z vnútornej drene (medula).

Týmus je miestom vývinu a diferenciácie T-lymfocytov, ktoré sa tiež nazývajú tymocyty. Tymocyty prechádzajú počas diferenciácie selekciou, aby boli schopné rozoznať škodlivé a tolerovať vlastné antigény. Nezrelé T-lymfocyty sa nachádzajú najmä v kôre týmusu. Počas dozrievania sa tymocyty posúvajú z kôry do drene, kde sa nachádzajú zrelé naivné T-lymfocyty. Tie sa ešte nikdy nestretli s antigénom. Tie sa dostávajú do krvného obehu a periférnych lymfatických tkanív (do sekudárnych lymfatických orgánov).

Týmus sa teda zúčastňuje na imunitnej odpovedi, na ochrane pred zdrojom infekcie už od narodenia32. Svoju funkciu si plní až do puberty, kedy pomaly zaniká a jeho funkčné tkanivo je nahradené tukovým tkanivom. Týmus dosahuje maximálnu veľkosť v priebehu dospievania a v dospelosti postupne atrofuje.

Vek Hmotnosť týmusu
Narodenie cca 15g
Puberta 35g
25 rokov 25g
60 rokov menej ako 15g
70 rokov menej ako 5g

Vrodená neprítomnosť týmusu zapríčiňuje imunologickú nedostatočnosť (imunodeficienciu). Postihnuté deti opakovane trpia infekčnými chorobami a väčšinou v rannom veku umierajú.

Súvisiace články

Viac o týmuse na modrykonik.sk

Použité zdroje

  1. http://en.wikipedia.org/wiki/Thymus
  2. http://www.zdravie.sk/clanok/45318/imunitny-system
  3. http://www.zdravie.sk/choroba/48710/choroby-tymusu
Pomohol ti tento článok?
 / Nie

Skúsenosti s týmusom

Máš skúsenosť s týmusom?
Podeľ sa o ňu a pomôž tak ostatným mamičkám.
Napíš svoju skúsenosť