Vypadávanie vlasov po pôrode

Vypadávanie vlasov po pôrodeVypadávanie vlasov po pôrode postihuje približne 50% žien medzi 2. a 6. mesiacom po pôrode32, kedy dochádza k úbytku približne 60% vlasov. Za vypadávanie vlasov môžu hormonálne zmeny, ktoré u ženy po pôrode nastanú, resp. dochádza k znižovaniu hladiny hormónu estrogénu. Svoj podiel na vypadávaní vlasov má tiež opätovná antikoncepcia2. Intenzita vypadávania je ďaleko vyššia ako pri bežnom vypadávaní vlasov. Zhoršuje sa ich kvalita i množstvo a ženy prepadajú stresu.

Vypadávanie vlasov je len dočasného charakteru. Po 6. mesiaci od pôrodu32 sa vypadávanie ustáli a vlasy začínajú postupne dorastať. Ak trvá vypadávanie vlasov aj po 1 roku od pôrodu, mala by žena navštíviť kožného lekára alebo gynekológa. Môže ísť o vypadávanie vlasov aj z iného dôvodu ako je pôrod, napr. stres, infekčné alebo iné skryté ochorenia, podstúpenie odtučňovacej kúry, pri zvýšenej horúčke, alebo pri užívaní niektorých liekov.

Po pôrode je vhodné, aby si novopečená mamička dopriala krátky a vzdušný účes, ktorý nedostatky zahalí a mamička sa nemusí zbytočne vystavovať stresovým situáciám. Vyhnúť by sa ženy mali sťahovaniu vlasov do copov, kedy sú vlasy napínané a namáhané.

Video: Padanie vlasov po pôrode

Prevencia vypadávania vlasov po pôrode

 • obmedziť farbenie vlasov,
 • obmedziť používanie lakov a tužidiel,
 • nefénovať vlasy cez kovovú kefu,
 • nekulmovať a nežehliť vlasy,
 • používať kvalitné prípravky na starostlivosť o padajúce vlasy,
 • umývať si vlasy každé tri dni,
 • nevytierať si vlasy uterákom,
 • dopriať si počas umývania vlasov ich masáž.

Liečba vypadávania vlasov po pôrode

Ak vlasy žene vypadávajú prvých 6 mesiacov po pôrode a potom sa ich vypadávanie zastaví, nie je potrebná žiadna liečba, pretože ide len o dočasný stav.

Dostupné prípravky v lekárni a v drogérií nezaručujú zastavenie vypadávania vlasov. Žena by sa mala zamerať na svoj ​​jedálniček, či je vyvážený, užívať vitamíny a minerály - hlavne železo, zinok, vápnik a horčík, ktoré sú vhodné pre dojčiace ženy a dopriať si dostatok odpočinku a spánku.

Súvisiace články

Viac o vypadávaní vlasov po pôrode na modrykonik.sk

Použité zdroje

 1. http://www.medaprex.cz/cs/magazin-krasy/pece-o-vlasy/padani-vlasu-vtehotenstvi-a-po-porodu-co-s-t...
 2. http://vypadavani-vlasu.org/padani-vlasu-po-porodu/
 3. http://pribramsky.denik.cz/zpravy_region/padani-vlasu-po-porodu-neni-treba-se-stresovat-dorostou-...
 4. Foto: ©Depositphotos.com/[piotr_marcinski]
Pomohol ti tento článok?
 / Nie

Skúsenosti s vypadávaním vlasov po pôrode

Máš skúsenosť s vypadávaním vlasov po pôrode?
Podeľ sa o ňu a pomôž tak ostatným mamičkám.
Napíš svoju skúsenosť