Menštruácia po pôrode

Hormonálna búrka počas tehotenstva, to je pekná jazda. A čo potom po pôrode. V priebehu šestonedelia sa telo vyrovnáva s jeho následkami a pomaly sa vracia do normálneho režimu. V ňom môže prvýkrát prísť aj menštruácie po pôrode . Prvá po desiatich mesiacoch. Čo očakávať a ako sa na ňu pripraviť?

Stav pred tehotenstvom

Klasický menštruačný cyklus trvá 28 dní. Každá žena je však jedinečná, a tak nikde nie je napísané, že ide o jasne dané pravidlo. V poriadku je tak cyklus dlhý 21 až 35 dní. Výchylka, ktorá je väčšia ako 7 dní už symbolizuje nejaký problém, s ktorým by ste mali ísť k svojmu gynekológovi. V prípade, že používate antikoncepciu2 máte v podstate detailný prehľad o tom, kedy "to" dostanete.

Očista

Menštruácia po pôrode a hygiena V priebehu šestonedelia budete krvácať, ale nie kvôli menštruácii. Ide o takú očistu pôrodných ciest, a prejdete si tým aj v prípade, že ste rodili cisárskym rezom58. Odborne sa tomuto procesu hovorí lochie - čiže očistky. Telo, respektíve maternica, sa tak čistí od zvyškov tkanív po bábätku. Očistky sa postupom časom menia: od jasne červenej farby krvácania cez hnedastú farbu až po žltú alebo takmer priehľadnú. U niekoho môžu očistky odchádzať celé šestonedelie, u niekoho len pár dní.

Ochranné obdobie

Návrat samotnej menštruácie po pôrode sa riadi predovšetkým faktom, či dojčíte alebo nie11. Či už z akéhokoľvek dôvodu nemôžete (alebo nechcete) svoje dieťa dojčiť, menzes sa u vás objaví po skončení šestonedelia, čo je akési ochranné obdobie každej čerstvej mamičky, kedy sa jej telo hojí a pomaly sa dostáva späť do formy. Pamätajte, že naše telo nie je kalkulačka a prvá menštruácia môže prísť pokojne o týždeň neskôr, teda 7 týždňov po pôrode. Dajte mu čas na zotavenie, veľmi dobre vie, čo robí a čo je pre neho dobré.

Vy ešte dojčíte?

Úplne iná situácia nastáva, ak dojčíte. Okrem toho, že svojmu bábätku dávate ten najlepší a plnohodnotný zdroj potravy, sa vám oslobodenie od menštruácie predlžuje. Vaše telo totiž produkuje hormón prolaktín3. Ide o hormón, ktorý vzniká v mozgovom podväzku - tzv.hypofýze. U nás sa vyplavuje najmä v noci, vo vypätých situáciách aj vo dne. A to vtedy, keď sa ocitneme v strese a je potreba nás opäť "hodiť do pohody". Zaujímavosťou je, že ho produkujú aj muži. U nich má na starosti iba riešenie podobne vypätých situáciách. Zatiaľ čo u žien zohráva aj inú úlohu. Ak dojčíme, bábätko pri saní stimuluje a dráždi bradavky, ktoré začnú "vyrábať" mlieko.

Po celú dobu, kedy dojčíte, tento hormón blokuje funkciu vaječníkov a tým i nástup menštruácie. Celkom šikovný hormón, že? Moc dobre totiž vie, že dojčenie je obrovský energetický výdavok (však vďaka nemu nejedna mamička schudla) a krvácaním by ste sa ešte viac "oslabila". Zjednodušene povedané: kým dojčíte, nekrvácate. Môže to byť oných 6 týždňov, ale pokojne aj 12, 24 alebo dokonca aj jeden rok.

Ale ani toto nie je dogma. Neľakajte sa preto, že aj keď budete dojčiť, začnete krvácať. Každé telo a jeho hormóny sú iné a reaguje ako lakmusový papierik. Na to, či ste práve v strese, na priebehu dojčenia a podobne. Myslite na to, až sa budete trápiť, že vaše bábätko ešte nehovorí alebo " nepasie koníky". Každé dieťa je originál a trápiť sa tým, že nejde podľa príručiek je zbytočná starosť. A presne takto to má aj naše telo.

Možno ste pred otehotnením trpela silnou, bolestivou, dlhúou či nepravidelnou menštruáciou. Potom práve pôrod váš cyklus obráti na krátky a bezproblémový . Už si nebudete musieť brať deň voľno z práce alebo sa dopovať ružovými pilulkami.

Rozhodený cyklus

Menštruačné potreby
Môže sa tak stať, že úplne prvá menštruácia bude veľmi slabá a potrvá trebars 7 dní. Alebo naopak silná a trvajúca len 4 dni. Opäť platí staré známe: každé telo je iné a povie si. Pokiaľ ale silno krvácate viac ako 7 dní alebo máte silné kŕče v podbrušku, mali by ste navštíviť svojho gynekológa. Na vine môžu byť aj iné komplikácie, napr. problém s maternicou, zle sa hojace rodidlá a podobne. V ostatných prípadoch počkajte aspoň na tri opakujúce sa cykly. Časom (v priebehu pol roka) si "sadne" a nabehne do pravidelného rytmu.

Starostlivosť o seba

Prvýkrát by ste tiež mala dbať na pokoj a dostatočný odpočinok. Znamená to dobre spať, kvalitne jesť a nestresovať sa. To sa síce pekne radí, ale skĺbiť to spoločne s starostlivosťou o bábätko2 môže byť pekný oriešok. Nie je nič ľahšie, než poprosiť partnera, kamarátku alebo mamičku o pomoc. Stačí dvojhodinový šlofík počas dňa. Nabraté sily potom hravo využijete v boji s hormonálnou búrkou (alebo neposedným drobcom). Doprajte si ľahké jedlo, ktoré nezaťaží žalúdok, ale zároveň zasýti a dodá telu potrebné vitamíny a minerály - najmä železo. V praxi to predstavuje napr. plátok lososa so zemiakmi a listovým špenátom, miska silného vývaru s mäsom, rezancami a zeleninou alebo pohánkové rizoto.
Starostlivosť o svoje telo po pôrode

Dbajte tiež na dostatočnú hygienu nielen intímnych partií, ale aj spodného prádla. Voľte priedušné materiály, aby mohla dýchať celá pokožka. Snažte sa byť v teple a užívať potravinové doplnky stravy, ktoré vám pomôžu preklenúť to najhoršie a vyživiť telo oslabené stratou krvi. Je to napríklad horčík, vápnik a železo. Účinnú pomoc a úľavu zase prinesú bylinkové čaje z alchemilky1, harmančeka či materinej dúšky.

Dojčím takže neotehotniem?

Dojčenie dieťaťaAsi ste už niekedy počula "zaručenú" radu, že počas dojčenia neotehotniete. Pravdy je na tom asi toľko, že keď zavriete pri jedení čokoládových zákuskov oči, nepočíta sa to do kalorického príjmu. Prefíkané, ale veľmi nebezpečné (v prípade zákuskov pre vašu postavu) a krátkomyseľné.

Ak dojčíte a zároveň nemeštruujete tzn., že nemáte ovuláciu, nemôžete dobre spoznať, či je za absenciou krvácania dojčenie alebo ďalšie tehotenstvo. Dojčenie ale nie je antikoncepčnou metódou a rozhodne ju nenahrádza. A tak je dosť možné, že otehotniete hneď po šestonedelí, v prvých možných plodných dňoch, ktoré predchádzajú menštruačnému krvácaniu. Ovulácia teda prebieha už dva týždne pred prvou menštruáciou, takže k neplánovanému oplodneniu a následnému otehotneniu môže naozaj dôjsť.

Intímnosti po pôrode

Riešite otázku, kedy začať opäť žiť intímnym životom po pôrode? Aj v tomto prípade počúvajte svoje telo. Cítite sa vyčerpaná, miestami ubolená alebo neatraktívna? Potom je sex zrejme to posledné (možno okrem koša špinavej bielizne), na čo práve myslíte. Začnite pekne pozvoľna: dotykmi, hladkaním a láskaním. Možno vás to nabudí, a nakoniec skončíte oveľa ďalej, než ste ešte pred tridsiatimi minútami čakala.

Odborníci odporúčajú začať opäť sexuálne žiť po šestonedelí, kedy by sa hormóny mali upratať a boliestky zahojiť. Ak neplánujete zaobstarať svojmu čerstvému bábätku súrodenca za ďalších deväť mesiacov, použite antikoncepciu. Vhodný je kondóm, spermicídne gély, prípadne vnútromaternicové teliesko13.


Všetko o menštruácii sa dozviete v rozhovore s gynekologičkou a vedúcou lekárkou ISCARE MUDr. Lenkou Rybánskou

V rozhovore s gynekologičkou MUDr. Lenkou Rybánskou:

 • 00:00 Úvod.​
 • 00:43​ Čo presne je menštruačný cyklus?
 • 01:49​​ Plodnosť vrámci menštruačného cyklu
 • 02:26​​ Ako dlho je žena plodná?
 • 03:18​​​ Je možné otehotnieť aj počas menštruácie?
 • 03:43​​ Pravidelný a nepravidelný cyklus
 • 04:37​​ Dĺžka menštruačného cyklu
 • 04:56​​ Oneskorenie alebo vynechanie menštruácie
 • 06:09​​ Častá menštruácia a krátky cyklus
 • 07:35​​ Dĺžka menštruačného cyklu
 • 09:16​​​​ Výtok počas menštruácie
 • 10:04​​​​ Menštruačné bolesti a zmeny nálad
 • 11:40​​ Vyvolanie a oddialenie menštruácie
 • 12:55​​​​​ Menštruačný cyklus a chuť na sex
 • 13:54​​ Menštruácia počas tehotenstva?
 • 15:11​​ Nástup menštruácie po pôrode
 • 16:02​​​ Rady a odporúčania na záver

YouTube Modrý koník

Nevynechajte ďalšie zaujímavé video rozhovory s odborníkmi na YouTube kanály Modrého koníka:

Viac o menštruácii po pôrode na modrykonik.sk

Použité zdroje

 1. https://www.klubmaminek.cz/cs/clanek/1095/menstruace-po-porodu
 2. http://www.menstruace.u13.cz/menstruace-po-porodu/
 3. http://www.kalisek.cz/menstruacni-cyklus
 4. https://is.muni.cz/th/85067/prif_b/cela.pdf
 5. https://is.muni.cz/th/259556/fsps_b/bp_posledni_dva_tydny__starej_word__konecna_verze.pdf
 6. https://pinkycloud.com/discharges-menstruation-norm-pathology
 7. https://www.abctehotenstvi.cz/txt/kdyz-zacne-zlobit-hormon-prolaktin-muze-vzniknout-problem-s-ote...

Použité zdroje obrázkov

https://pinkycloud.com/discharges-menstruation-...
https://www.parents.com/baby/breastfeeding/

Pomohol ti tento článok?
 / Nie

Hodnotenia a skúsenosti s menštruáciou po pôrode

Máš skúsenosť s menštruáciou po pôrode?
Podeľ sa o ňu a pomôž tak ostatným mamičkám.
Napíš svoju skúsenosť