Používame cookies. Viac informácií tu.
Zavri

Zuby

Zuby patria medzi tvrdé tkanivá v ľudskom tele. Slúžia na rozomletie potravy na malé čiastočky. Každý zub pozostáva z korunky, ktorá je viditeľná v ústach nad ďasnom a koreňa, ktorý je umiestnený v kosti. Miesto spojenia korunky a koreňa sa označuje ako zubný krčok. Hrot koreňa je otvorený a prechádzajú tadiaľ cievy a nervy do pulpy, ktorý obklopuje dentín. Dentín korunky je pokrytý sklovinou, najtvrdším tkanivom v tele, je vystavená pôsobeniu kyselín. Zuby sú v kosti v zubnom lôžku. To chráni zuby pred zlomením, alebo vypadnutím pri odhryzovaní sústa potravy.

Mliečny chrup

Mliečny chrup (dentes decidui) - alebo chrup dočasný, sa skladá z celkom dvadsiatich zubov. Typové zastúpenie jednotlivých zubov je pritom nasledujúci: osem stoličiek, štyri očné zuby, osem rezákov.
Mliečne zuby

Ako prvé sa najčastejšie prerezávajú dolné stredné rezáky. V priebehu nasledujúcich dvoch rokov sa postupne objavuje aj zbytok mliečnych zubov, pričom rýchlejší je spravidla vývin zubov na dolnej čeľusti. Celkový postup prerezávania mliečnych zubov v závislosti na veku, býva najčastejšie nasledujúci (vždy platí pre hornú aj dolnú čeľusť): stredné rezáky, postranné rezáky, prvé stoličky, očné zuby, druhé stoličky.

Mliečne zuby začína dieťa okolo šiesteho roku života nahradzovať druhá generácia zubov alebo stály chrup.

Video: Starostlivosť o ústnu dutinu pri prerezávaní zúbkov:

Stály chrup

Stály chrup - ktorý postupne vytláča a nahrádza chrup dočasný. Predstavuje celkom tridsaťdva zubov (okrem „zubov múdrosti“). Nachádzame dvanásť stoličiek, osem zubov črenových, štyri očné zuby a osem rezákov. Starostlivosť o stály chrup je samozrejme veľmi dôležitá. Strata každého jedného zuba je už nenávratná, samozrejme ak opomenieme najrôznejšie zubné náhrady. To je fakt, ktorého si je samozrejme väčšina ľudí vedomá.

Veľmi často je však podceňovaná starostlivosť o chrup mliečny s odôvodnením, že má aj tak iba dočasný charakter a preto si nevyžaduje prílišnú starostlivosť. Na to prečo a ako sa správne starať o mliečny chrup sa zameriame nižšie. Najprv je však nutné uviesť z akých častí alebo vrstiev sa zuby vlastne skladajú a čím sú najčastejšie ohrozené.

Čistenie zubov

Súčasne s objavením prvého mliečneho zuba je na mieste začať s čistením - teda s odstraňovaním zubného povlaku. V začiatkoch je potrebné zúbky stierať navlhčenou gázou, alebo využiť gumovú kefku, ktorá sa navlieka na prst.

Klasická kefka potom nachádza svoje uplatnenie približne od jedného roka veku, kedy dochádza k prerezávaniu prvých stoličiek. Pri výbere kefky je na mieste istá obozretnosť a nie je na škodu poradiť sa s odborníkom. Dôležitá je ako veľkosť kefky, jej tvar, tak aj tvrdosť štetín. Čistiť dieťaťu zuby je potrebné aspoň vždy po raňajkách a po večeri. Kefkou sa šetrne očistia hryzné plôšky stoličiek a zo zvyšných zubov sa nečistoty odstránia pomocou drobných krúživých pohybov.

Zuby
Stačí iba malé množstvo zubnej pasty, približne o veľkosti guľôčky ríbezle alebo hrášku. Pri jej výbere volíme pasty pre najmenších, ktoré majú znížený obsah fluoridu. Ten je síce pre zdravie zubov významný, ale jeho nadmiera môže organizmu škodiť. U malých detí, kedy veľmi často dochádza k prehĺtaniu zubnej pasty pri čistení zubov, je preto opatrnosť na mieste.

S pribúdajúcim vekom by sa dieťa malo učiť čistiť si zuby samo. Až do školského veku je potom väčšinou lepšie dieťaťu ešte zuby dočistiť a skontrolovať, či si ich naozaj vyčistilo. Čistenie zubov by zároveň nemalo pre dieťa znamenať nepríjemnosť a vynútenú povinnosť. Je potrebné vysvetliť, prečo je starostlivosť o zuby tak dôležitá a pokúsiť sa každodenné čistenie spojiť s trochou zábavy.

Dočasná dentícia vyžaduje špeciálnu ochranu pred zubným kazom. Prvé zuby by mali byť čistené denne, hlavne večer. Do druhého roku veku môžu byť čistené fluoridovanou detskou zubnou pastou raz denne, potom aj dvakrát. Dôležité je brať ohľad na jedlo. Veľa sladkostí a mastných jedál a nepretržité pitie sladkých nápojov vystavuje zuby trvalému útoku cukrov. Preto po zjedení sladkostí by mali byť zuby vyčistené.

Preventívna prehliadka u zubného lekára

Prvú preventívnu prehliadku u zubára absolvuje dieťa po dovŕšení prvého roku. Potom chodí k zubárovi dva razy ročne, až kým nedosiahne 18 rokov. Súčasťou prehliadky je kontrola:
Prehliadka chrupu u zubného lekára

  • chrupu,
  • mäkkých tkanív ústnej dutiny,
  • parodontu,
  • medzičeľustných vzťahov a vzájomného postavenia zubov,
  • dentálnej hygieny a hygienických návykov,
  • určenie indexu kazivosti chrupu a parodontálneho indexu.

Dôležitou časťou je aj poradenstvo a poučenie rodičov.

Viac o zuboch na modrykonik.sk

  • Skupina užívateliek: Zuby

Použité zdroje

  1. Stomatologický informačný portál: http://www.dentonet.sk/
  2. https://web.archive.org/web/20160311101909/http://pharmanews.sk/vydani201011/clanek_sk2.html
  3. http://www.dovera.sk/poistenec/tema-ked-potrebujete-starostlivost/a101/prevencia-pre-zdravych
Pomohol ti tento článok?
 / Nie

Kam ďalej?

Skúsenosti so zubami

Máš skúsenosť so zubami?
Podeľ sa o ňu a pomôž tak ostatným mamičkám.
Napíš svoju skúsenosť