Cumlík

Cumlík je gumová alebo silikónová náhrada prsníka. Zvyčajne je používaný na utíšenie nepokojného dieťaťa, predovšetkým pri zaspávaní.

Koncom 19. storočia sa začali vyrábať gumové cumlíky s cumľacou časťou rotačného tvaru. Od polovice 20. storočia sa vyrábajú aj cumlíky sploštené, anatomicky tvarované. Neskôr sa začali vyrábať aj z iného materiálu - silikónové.

Video: "Prines ten cumlík, ja už to asi nevydržím! - Bábätkovské desatoro s Kristínou

Cumlík sa skladá z cumľacích časti, pružného gumového alebo silikónového vačku. Ďalej z plochého štítku, ktorý zabraňuje prehltnutiu cumlíka a z úchopovej časti. Tá je zvyčajne opatrená krúžkom slúžiacim na upevnenie šnúrky zabraňujúcej strate cumlíka.

Cumlík

Riziká používanie cumlíka

Cumlík sa môže stať pôdou pre množenie baktérií. Umožní vznik kvasinkovej infekcie, zápalu stredného ucha a vznik zubného kazu.

Cumlík kazí, hoci takmer nebadateľne a pozvoľne, techniku ​​dojčenia11. Pri cumľaní cumlíka bábätko nemusí široko otvoriť ústa a vyplaziť jazyk. Pri saní z prsníka pohybuje bábätko jazykom spredu dozadu, v prípade cumlíka presne naopak. Bábätko môže začať bradavku hrýzť, stláčať ďasnami, otvárať ústa len málo. Nebude mať pri dojčení pery ohnuté von. Môže sa začať pri dojčení púšťať a zase prisávať, ťahať za bradavku. Ak sa rovnakým spôsobom ako na cumlík dieťa prisaje k prsníku, bude dojčenie mamičku bolieť, môžu vznikať retencie mlieka, zápaly prsníka a bábätko z prsníka nezíska potrebné množstvo mlieka. Keď je dojčenie pre mamičku bolestivo nepríjemné, či má dokonca mamička poranené bradavky3, bábätku rozhodne nesmie cumlík dávať. Pri saní cumlíka sú využívané iné svaly tváre ako pri dojčení. To ovplyvňuje záhryz, vývoj čeľustí a horného podnebia.

Dojčenie vs. cumlík

Cumlík obmedzuje vnímanie potrieb ako u bábätka, tak u mamičky. Používanie cumlíka maskuje prvé signály hladu, znižuje čas strávený na prsníku. Bábätko sa pri použití cumlíka bude pravdepodobne o prsník hlásiť menej často a až vo chvíli, keď bude už veľmi hladné. Paradoxne potom môže vypiť menej materského mlieka. Laktácia sa potom postupne utlmuje a môže dôjsť k neskoršiemu, (obvykle okolo 3. až 4. mesiaca) slabšiemu priberaniu. Nemožno povedať, že bábätko používa prsník na cumľanie miesto cumlíka. Je potrebné si uvedomovať, že cumlík je umelou náhradou prsníka. Pre bábätko je teda prirodzené, že preferuje prsník. Aj pri neefektívnom cumľaní prsníka dochádza k prenosu chemických informácií medzi ústočkami dieťaťa a prsným dvorcom. To napomáha udržiavať laktáciu a prispôsobovať tvorbu materského mlieka podľa potrieb konkrétneho dieťaťa. Cumlík významne znižuje výlučnosť a dĺžku dojčenia (prirodzené odstavenie6 nastáva najskôr v 2,5 roku). Pri používaní cumlíka často dochádza k rýchlejšiemu znižovaniu počtu dojčení, dokonca až k bojkotu a nezáujmu dieťaťa o prsník už okolo 9. mesiaca alebo skôr.

Pri používaní cumlíka sa zvyčajne rodičia dostatočne nenaučia iné spôsoby upokojovania a uspávania dieťaťa. Mamička nemusí riešiť, či sa dieťa chce dojčiť, lebo je hladné, smädné, či chce len neefektívne cumľať, byť v tesnom fyzickom kontakte, len sa upokojiť, zaspať, uľaviť si od bolesti. To všetko je vyriešené prikladaním bábätka k prsníku na požiadanie, teda podľa jeho potreby bez obmedzovania dĺžky a frekvencie dojčenia. Dojčenie11 pomáha dieťaťu regulovať telesnú teplotu, dýchanie, srdcovú činnosť a napomáha aj vývinu mozgu. V ideálnej situácii nie je cumlík vôbec potrebný, dieťa sa učí napĺňať svoje potreby s pomocou ľudí a nie vecou. Mamička má dôveru v plač dieťaťa, reaguje rýchlo a citlivo na jeho potreby, poskytuje mu častý fyzický kontakt a najlepšie aj kontakt koža na kožu, dojčí na požiadanie. Bábätká vzhľadom k nezrelosti nervovej sústavy zvyčajne nie sú schopné sa utíšiť samé, potrebujú s utíšením alebo zaspávaním pomôcť. Najvhodnejšie je, keď dieťa nemá cumlík a zaspáva pri prsníku v spoločnej posteli4 alebo vo vhodnej pomôcke na nosenie1. V prípade nutnosti je možné bábätko upokojiť ponúknutím prsta k cmúľaniu. Tieto spôsoby a tiež správanie, monotónne hojdanie (napr. v hačkách), biely šum (napr. zvuk fénu, vysávača alebo tečúcej vody) možno využiť pri odúčaní od cumlíka.

Ktorým deťom možno cumlík odporúčať a do kedy používať cumlík?

Cumlík je vhodný pre deti kŕmené umelým mliekom5, ktoré si tak môžu ukojiť svoju potrebu cumlíka, pretože kŕmenie z fľaše je zvyčajne rýchlejšie a menej časté ako dojčenie11. Jeho používanie môže znižovať riziko SIDS1. Cumlík je vhodnejšia alternatíva ako cmúľanie palca. Ak spoločné spanie, pestovanie, nosenie či hojdanie nepomáha a nedojčené bábätko je prebalené, nakŕmené, je mu akurát teplo, ale napriek tomu je nepokojné a nemôže zaspať, je vhodné mu ponúknuť, ale nie nanútiť cumlík.

Cumlík upokojí nedojčené dieťa

Cumlík je vhodné používať približne do prvého roku dieťaťa. Počas batoľacieho obdobia je vhodné používanie cumlíka postupne zredukovať až odstrániť úplne, pretože používanie cumlíka po druhom až treťom roku zvyšuje riziko vzniku deformít čeľustí, zubných kazov a vád výslovnosti. Cumľanie cumlíka v neskoršom veku je prejavom závislosti alebo neurotických porúch.

Pri odúčaní je vhodné cumlík nenechávať ležať voľne alebo v krabičke tam, kde na neho dieťa vidí. Pri požadovaní cumlíka je možné používať rôzne spôsoby odvedenia pozornosti. Napr. cumlík podať len vtedy, keď ostatné utišovacie postupy zlyhávajú.

Výber cumlíka

  • Materiál cumľacej časti: Podľa preferencií dieťaťa a rodiča možno vybrať gumu alebo silikón. Silikón je tvarovo stálejší, lepšie sa čistí a je odolnejší pri vyváraní.
  • Tvar cumľacej časti: Cumlík môže mať cumľaciu časť rotačného tvaru alebo rôzne anatomicky, ortodonticky tvarovanú, sploštenú symetricky alebo asymetricky.
  • Počet kusov: Zvyčajne sú odporúčané 3 - 4 ks. Cumlíky môžu ľahko zapadnúť a ťažko sa hľadajú, je potrebné ich umývať a dezinfikovať.
  • Denný / nočný cumlík: Nočné cumlíky v tme svietia.

Rôzne typy cumlíkov

Starostlivosť o cumlík

  • Cumlík pred prvým použitím a potom občas dezinfikovať vriacou vodou .
  • Uchovávať cumlík v uzatvárateľnej krabičke alebo v plastovom kryte na cumlík.
  • Znečistený cumlík neolizovať (slinami sa prenášajú baktérie vrátane tých, čo spôsobujú zubný kaz), ale opláchnuť vodou .
  • Viac znečistený cumeľ opláchnuť horúcou vodou a nechať voľne oschnúť .

Značky cumlíkov

  • Avent
  • Bibi
  • Canpol
  • Curaprox
  • Dentistar
  • Difrax
  • Chicco
  • Lovi
  • MAM
  • Natursutten
  • NIP
  • Nuby
  • NUK
  • Suavinex
  • Tommee Tippee
  • Vulkán

Video (CZ): ako vybrať cumlík

Viac o cumlíku na modrykonik.sk

Použité zdroje:

  1. http://cs.wikipedia.org/wiki/Dudlík
  2. http://www.mamila.sk/pre-matky/dojcenie-a/cumliky/
  3. http://www.poradkyneprikojeni.cz/news/proc-nepouzivat-dudlicky-/
  4. http://www.babyonline.cz/pece-o-dite/chrup/dudlik

Použité zdroje obrázkov

  1. https://pixabay.com/sk/dieťa-anjel-cumlík-ľudia-roztomilý-215298/
  2. https://pixabay.com/sk/cumlík-dieťa-silikón-plast-starý-92579/

Hodnotenia a skúsenosti s cumlíkom

Máš skúsenosť s cumlíkom?
Podeľ sa o ňu a pomôž tak ostatným mamičkám.
Napíš svoju skúsenosť
margarittaa  26. nov 2018

Prso vs cumel

Prvú dcéru som kojila až do pôrodu mojej druhej dcéry. Cumlíky odmietala, takže sme všetky darované používali skôr na hranie pre bábiky. Pamätám si, ako sa 2 hodiny po pôrode zobudila (boli 3 hodiny ráno) a začala strašne plakať. Ako prvorodička som hneď vytiahla cumeľ. Samozrejme, ho odmietla. Čo to bol za sprostý nápad, si hovorím teraz. Samozrejme že som ju uspala svojím spevom a hojdaním v náručí. Proste, panika prvorodičky. Takže prvorodená cumeľ nepoznala, nepotrebovala. Bola som tu pre ňu vždy. Či objatím, alebo kojením. Keď sa mi narodila druhá dcéra, nebolo toľko času a priestoru. Raz keď mala 6 mesiacov som došla do izby a ona mala dudel. Babka jej ho dala. A tak ho používame skôr ako pomôcku. Keď začne plakať lebo chce pozornosť a ja musím utekať vylievať nočník, variť jedlo alebo šoférovať k doktorke s chorou škôlkarkou. Není to náhrada matky, je to možnosť ako ju upojiť. Jediná nevýhoda je, že mám nonstop problémy s kojením. Inak saje, bradavku mám samé ragády. Pri prvej dcére nebol žiaden problém. Takže všetko má svoje plusy i mínusy.
2 ľudia považujú za užitočné
katrin21  26. nov 2018

Radsej dudlik ako palec

No ja musím povedať, že ja naopak som bola veľmi rada, že moje dieťa chytilo dudlík hoci ho dva mesiace odmietalo. Ja som to nevzdala, vyskúšala som ich 13 a až ten posledný ju nenadrapoval.
Poznám prípady detí, ktoré dudlík nemali a naučili sa ukľudňovať cmúľaním palca a rodičia mali problém odnaučiť častokrát 5 -6 ročné dieťa od toho. Čo sa týka dávania do úst, nikdy, naozaj nikdy by som si ho nedala do mojich úst, mne sa to hnusí a už vôbec nie zo zeme spadnutý😜 Vždy som mala so sebou vodu a ak náhodou aj dudlík spadol, vedela som ho opláchnuť, ale aj tak som nosila vždy aj náhradný dudlík. Pre prípad, že sme že by sme ho stratili.
Nemyslím si, že dudlík je niečo strašné naopak je to pomoc a nie vždy môžeš dieťa stále hojdať na rukách alebo ho inak ukľudňovať Napríklad aj počas jazdy v aute a príde mi lepšie keď sa ukľudní dudlikom , ako ho ukľudňovať do troch rokov na prsníku čo často tiež maminy robia ,lebo to berú ako citovú väzbu.
Zrejme každá Mamina nech si zváži čo jej vyhovuje ale ja Radšej dám dieťaťu dudlík ako by sa malo naučiť na ten palec dudlik raz zahodíme "spapá ho havo" a bude po probléme a hlavne tým že ho nebude mať dieťa stále , ale iba na spanie , nehrozí ani pokazený chrup a po zaspati ja vždy dudlík z úst Vyberám. Takže spí vlastne bez neho. A ma ho teda,kratky cas zo dna.
A a rozpráva úplne normálne a pomerne skoro
4 ľudia považujú za užitočné
jameena  22. nov 2018

Mám predsudky

Musím sa priznať, že voči cumlíkom mám predsudky. Príde mi to nehygienické. Keď vidím, ako deťom hocikde na ulici, v obchode, ihrisku a pod. spadnú, rodičia často len ocmúľajú a vrátia im ho (často práve po vyfajčenej cigaretke, s neumytými zubami) nepríde mi to ako vhodná cesta na budovanie imunity:) Takisto sa mi nepáči keď vidím 2 - 3 ročné deti chodiť s cumľom, nerozprávajú, len žužlú. Proste mi to príde, že namiesto riešenia príčiny plaču sa plač potláča a napchá sa deťom cumlík, aby boli ticho. Ja som mala poriadne uplakané bábätko a ani ma nenapadlo riešiť to cumlíkom. Nosili sme sa, dojčili, sama sa odstavila v 10 mesiacoch a prešla na slamku a plynulo na pohár. Veľmi skoro začala rozprávať, nemusela som riešiť odúčanie, má zdravé a pekné zuby, proste pre mňa cumlík je nielen zbytočnosť, ale skôr príťaž. Vôbec mi to nepríde roztomilé. Je to niečo navyše. Bábätká sú roztomilé prirodzene, nepotrebujú k tomu cumeľ. Aby som však nepôsobila ako radikálka pripúšťam, že pokiaľ má mamička viacero detí, alebo musí od dieťatka odchádzať a má ho opatrovať niekto iný, má výrazné problémy so zaspávaním, dieťa má absolvovať dlhú cestu autom, a pod. "krízové situácie" cumeľ môže byť aj pomocníkom. Ale len v prvom roku a pol života, len časť dňa / príležitostne nie nonstop, pri správnej hygiene a údržbe - omývať, vyvárať, striedať a hlavne rodičia necmúľať. Teraz čakám bábätko a bohvie, možno aj ja napriek svojim predsudkom budem nakoniec niekedy "nútená" dať cumeľ, lebo nikdy na nič nehovor nikdy, že?
3 ľudia považujú za užitočné
sweetlip  21. nov 2018

Cumlík? Za mňa áno.

Mám dve detičky, 3,5 ročnú a 10 mesačného. Dcérka mala cumlík iba na zaspávanie. Keď mala rok, sama ho prestala používať. Syn má cumlík stále poruke keby ho chcel, no veľmi mu nechýba. On ho skôr využíva na masírovanie ďasien pri prerezavani zúbkov. Nevidim na cumlíkoch nič zlé a je na každom či ho dieťatku ponúkne alebo nie.Ja som spokojná a moje deti tiež.
kici124  19. nov 2018

Čo je na tom zlé?

Moja malá, už teraz 8r. dudlík mala od začiatku, vždy na zaspatie alebo upokojenie, potom pekne zaspala a sama vypľula. V 2 rokoch sme ho dali druhému malému bábätku a do týždňa sme boli bez. Malý 1,5 r. dudlík má tiež od začiatku. Najprv ho vypľúval, ale keďže chcel byť na mne nasatý nonstop, tak som to riešila cumľom. Potom sme prešli na umelé mlieko (zdravotné dôvody) a od vtedy má len na zaspávanie alebo keď je chorý. Najviac mu pomáha, keď mu idú zuby. Za pár dní ho dokáže rozhrýzť. V 2 rokoch mu ho vezmem ako malej, či to bude boj alebo nie. Dovtedy mi dudel u detí nevadí. Jednoducho to k nim patrí, ale samozrejme, že to netreba preháňať.
lujza123  18. nov 2018

Cumel je super vynález

Vďaka Bohu za vynález cumľa, fakt. Moje dieťa vrešťalo pri každej príležitosti. Pri obliekaní, v nosiči, v šatke, v kočíku, v autosedačke a cumeľ jej zapchal ústočká a upokojil ju. Ja si fakt neviem predstaviť, ísť na vychádzku a ako odporúčajú v článku, upokojovať ju prsom. To by som musela kočíkovať hore bez alebo celý rok sedieť doma. Len vďaka cumľu sme normálne spali celú noc len s 1 - 2 kojeniami a nemusela som sem písať zúfalé otázky typu - ročné dieťa je 15 x hore kvôli ožužlávaniu prsníka, čo mám robiť? Kojila som ju normálne do roka, rozprávať sa naučila rýchlo a aj okolo roka som jej cumeľ prestala dávať, takže za mňa super vec.
4 ľudia považujú za užitočné
diana20  17. nov 2018

No a čo? Raz ich to prejde! ☺️

Mám dvoch synov, jeden má teraz tri roky a druhý má 1,5. Starší už nemá cumlík. Ale mal do dvoch rokov približne, prestal s tým úplne sám a nevidím v tom problém. Keď som mala oboch a on spadol, bolo to lepšie aj preňho, aj pre mňa, že sa rýchlejšie vďaka cumliku upokojil. Mával ho vkuse a bol s ním taký zlatý, že vôbec mi to nikdy nevadilo, že má cumlík. Teraz je v škôlke bez cumlíka a skoro všetky deti v jeho triede na zaspávanie cumlík majú. Žijeme vo Francúzsku a tu to neberú ako nejakú katastrofu. Mladší cumlík má, ale odo mňa ho nikdy nechce, teda pri mne ho nemá nikdy. Pri mužovi si ho sám dá do úst, pri opatrovatelke tiež. A mne je ľúto, že pri mne ho nechce, lebo nevidím ten zlatý ksichtik s cumlíkom 😂 Veď ho to raz určite tiež prejde.
  • Rýchlo sa dieťa upokojí keď si ublíži
  • Dieťa rýchlejšie zaspí
lula313  14. nov 2018

Aj ja som za cumlik

Ani som článok nedočítala, čo mi príde ako písaný nejakou kojacou fanatičkou. Dcéra má 7,5 mesiaca, je len kojená (nikdy nedokŕmená umelým mliekom a už má zavedené 2 príkrmy) a dudel má od prvého dňa. Pekne priberá, s dojčením problém nemá, ani štrajky sme si nezažili. Začiatky boli také, že bola na mne prisatá non stop, až mi krv striekala z pŕs. Ak by som ju vtedy nezačala prekladať na dudel, tak by sme skončili na umelom.
3 ľudia považujú za užitočné
kathy93  14. nov 2018

Som rada že má cumlík

Naša malá je na umelom mlieku a cumlík odmietala. Bolo to hrozné, nedalo sa ju nikdy utíšiť. Aj keď bola napapkaná, prebalená, vymojkaná, aj tak stále plač. Skúšali sme hádam aj 15 cumlíkov, kým sme našli ten správny tvar, ktorý prijala. Odvtedy dudluje ako o život a je spokojnejšia a kľudnejšia. Rozhodne ju ale po tom prvom rôčku začnem odúčať. 😊 Ja som tiež dudlala a tu som, žiadny problém nemám 😁
1 človek považuje za užitočné
lenpi  13. nov 2018

Naša skúsenosť

Ani jedno z našich detí cumeľ moc nechcelo, asi preto, že som im ho ponúkla až neskôr. Prvorodený ho na nejaký čas (od asi 5 mesiacov) mal na zaspatie cez deň, pri dojčení zaspať nevedel, ani nijak inak. S cumľom zrazu zaspávanie nebola preplakaná trištvrte hodina. Asi v 9 mesiacoch som to stopla, keďže som mala dojem, že to začína robiť problémy. Druhý cumeľ nechcel a pľul ho. U tretieho nás cumeľ zachraňoval pri cestách autom, kedy ako maličké bábätko strašne plakal a nebola veľmi iná možnosť, ako ho utíšiť - s cumľom, ktorý som mu "nasilu" pridržala v pusinke, sa to aspoň dalo prežiť. Ale ináč cumle moc nemusím a som celkom rada, že sa deti na ne nenaučili.
1 človek považuje za užitočné
ankakovacova  25. apr 2017

My tiež bez cumlíka

Mám 4 ročného syna a 1,5 ročnú dcérku a ani raz nemali cumlík. Niežeby na to pár krát aj nebol dôvod, ale rozhodla som sa, že im ho nechcem dávať, tak som nedávala. Syna som dojčila rok a pol, dcérku ešte stále dojčím. Syn začal plynule rozprávať v 18 mesiacoch, dcérka zatiaľ nerozpráva, no dúfam, že pôjde v bratových šľapajách. :) Nemali sme ani problém s cmúľaním palcov, nič také u nás nebolo. Obaja majú krásne vyvinuté zúbky a nemusela som ich od cumľa odúčať. :)

Taká je naša skúsenosť
Prajem všetkým mamičkám veľa trpezlivosti
3 ľudia považujú za užitočné
em1ly  23. apr 2017

Moje deti nikdy nemali cumlík

Mám dve deti. Emily má 4 roky a Lucas 5 mesiacov.
Ani jeden z nich nemal cumlík. Ja, ako malá, som ho tiež nemala a tak som si povedala, že to vyskúšam aj pri svojich deťoch. Treba však povedať, že obe moje deti boli dobré, spokojné a veselé miminká, nikdy veľa neplakali a tak sme si s manželom povedali, že pre ne je cumlík zbytočnosťou. Jeho nepoužívanie nám prinieslo veľa výhod. Emily som bez komplikácií dojčila 22 mesiacov, z prsníka rovno preša na slamku a zo slamky na pohár. Takže sme sa vyhli nie len cumlíku, ale aj akejkoľvek fľaši. Počula som, že keď deti nemajú cumlík, rýchlejšie sa naučia rozprávať. Neviem, či za to vďačíme nepoužívaniu cumlíka, alebo je naše dieťa prirodzene také šikovné, ale už ako ročná ovládala okolo 30 slov. Teraz máme druhé miminko - Lucas má 5 mesiacov a tiež je bez cumlíka. Okolo 2-3 mesiacov sme mali problém s cucaním palca. Pri Emily si na cucanie palca nespomínam, zato pre Lucaska bol palec úžasným upokojovadlom. Cucal si ho takmer počas celého dňa. Pri akejkoľvek snahe o jeho vybratie z úst nasledoval zúrivý vresk, ktorý aj tak končil opätovným cucaním. Bol to jeden začarovaný kruh. Povedali sme si, že jediným spôsobom, ako ho odnaučiť cucať si palec je začať mu dávať na ručičky ponožky. Zo začiatku som nestíhala ponožky prať, pretože za jeden deň som mu vymenila aj 5-6 párov, ktoré do nitky oslintal. Trvalo to asi mesiac... Postupne však zostávali ponožky čím ďalej tým menej mokré. Okolo 3 mesiacov sa začal Lucasko stále viac zaujímať o okolité prostredie, začal chytať veci okolo seba a ja som pochopila, že mu v tom nesmiem brániť a rukavice musia ísť z rúk preč. Na moje prekvapenie však palec končil v puse len zriedkavo. Dnes už si palec vôbec necucá. Zvládli sme to, chcelo to len trochu trpezlivosti :).
3 ľudia považujú za užitočné
zuzkna22  21. apr 2017

Cumlík

U mojich prvých dvojčiat sme v prípade potreby jednoznačne siahli po cumlíku. Prvorodená sa ho potom ale držala do 2 rokov, čo ma už hnevalo. Nevedela som, ako jej ho "zakázať". Raz cestou z hypermarketu nás stretla sestrička z detského oddelenia, ktorá sa starala o našu druhorodenú dcérku( bývala chorľavá). Tá sestrička sa divila, že ešte máme cumlík, tak sa milo prihovorila dcérke, jemne jej vytiahla cumlík z pusinky a tvárila sa, že ho zahodila. Podala mi ho poza manželov chrbát :-) Dcérka v domnení, že cumlík je odhodený viac cumlík nepýtala.

Čo sa týka druhých dvojičiek, tu sme použili cumlíky raz a to pri ceste autom domov z pôrodnice (75km). Inak mi ho nechceli a samozrejme som im ho ani nasilu nenúkala. Užili sme si dosť, pretože - no, skúste večer uspať dvojičky nechcejúce cumlík. Je to "zábava" na 2-3 hodinky. Raz zaspí jedna, potom, keď zaspáva druhá sa zákonite začne budiť prvá. A dookola.
Teraz majú 3 roky a som fakt rada, že ich nemusím odúčať od cumlíka, keď vidím ich poniektorých rovesníkov s cumlíkom v pusinke. Je to ale vec názoru. Niekto máva cumlík i pri nástupe do predškolskej. Dá sa to ale aj bez cumlíka :-) Maminkám držím palce.
1 človek považuje za užitočné