Aké sú moje práva pri sekcii?

Zodpovedané
20. dec 2022

Dobrý deň,

čaká ma tretia sekcia a chcem sa opýtať, aké sú moje práva. Prvá sekcia bola neplánovaná. Robila sa kvôli prolapsu pupočnej šnúry počas pôrodu. Dcérka prišla na svet s Apgar skóre 1. Pri druhom nechceli riskovať ruptúru maternice. Začala sa pandémia a nechcela som vymýšľať. Tentokrát je ale sekcia plánovaná od začiatku tehotenstva a ja by som rada poznala svoje práva a tiež povinnosti, ktoré ako pacientka mám.

Najmä ma zaujíma, či si môžem vybrať termín sekcie. 25. 12. mi začína 38. týždeň (37+0). Rada by som požiadala o termín 27. 12. Bábätko je podľa všetkých vyšetrení (USG u gynekológa, aj morfologický USG v špecializovanom centre) v poriadku, aj dostatočne veľké. Moje kardio, interné aj diabetes vyšetrenia sú tiež s dobrými výsledkami.

Je to priskoro?

Mám na to právo?

Riskujem tým niečo?

Ďalšia otázka je, či by mal nejaký význam epidurál namiesto spinálu. Rada by som sa čo najskôr po operácii postavila. Je to moje tretie a posledné dieťatko. A aspoň raz by som si chcela jeho príchod na svet užiť. Bez strachu o jeho život, bez ležania v posteli úplne bezmocná ho čo i len vidieť.
Nie je to rozmar, ani premrštené plány.

Za odpovede vopred ďakujem. 🙂Prajem pekné sviatky. ❤️

Dobrý deň,

pre plánovanú sekciu by mal byť ukončený 38gt. (38+0). Skôr sa realizuje sekcia iba z jasnej indikácie. Dieťatko by ešte nemuselo byť dostatočne zrelé.

Čo sa týka epidurálnej anestézie, pri nej hybnosť zostáva zachovaná, pociťovali by ste tiež tlaky a manipuláciu v dutine brušnej (nie bolesti), na rozdiel od spinálnej anestézie. Pri sekcii sa obvykle nepodáva. Skôr ako kombinácia epidurál + spinál (pre možnosť pooperačného tlmenia bolesti). O podaní rozhoduje anesteziológ. Po sekcii je ale dôležité poležať. Rana je veľmi hlboká, potrebuje ten čas, ktorý sa po sekcii leží, inak by mohlo dôsť k zbytočným komplikáciám. Taktiež sa vyhnete postpunkčnej bolesti hlavy.

Držím palce!

Krásny deň Vám prajem,
MUDr. Tóthová N.
Gynekológ-pôrodník