Ako reagovať, keď mi lekárka zmenila termín pôrodu?

Zodpovedané
18. feb 2023

Dobrý deň,

som v 39. týždni a celé tehotenstvo žijem v tom, že termín mám 24.2.2023. Termín bol určený podla UTZ v prvom trimestri. Teraz som prišla do poradne v nemocnici, kde mi do správy napísali, že predpokladaný TP mám 28.2/1.3.2023. Doktorka mi povedala, že oni to prepočítavajú. V knižke mám napísané pri sone z prvého trimestra, že 23.8.2023 bábo zodpovedalo 13 + 3 podľa UTZ a 14. týždeň podľa poslednej menštruácie.To tam síce napísané je, ale poslednú menštruáciu som mala 23.5.2022. Podľa toho mi vychádza, že 23.8.2022 som bola 13 + 1 (podľa MS) a nie 14 + 0.

Aj si pamätám, že ako som išla z ultrazvuku, tak som hovorila priateľovi, že bábo meralo o 2 dni viac ako som si počítala poďla menzesu.

Teraz mám pocit, že si doktorka pozrela v knižke predpokladaný TP 24.2.2023 a myslela si, že ten je určený podľa menzesu. Predpokladám, že to posunula vzhľadom na ultrazvuk, ktorý by tým pádom bol o tie 4 dni.

Mám to riešiť?

Viem, že termín je len orientačný a 4 dni hore dole sú nepodstatné. Len sa bojím prípadného prenášania.

Ďakujem

Dobrý deň,

pokiaľ nie je rozdiel v meraní v prvom trimestri viac ako dva týždne, termín sa vypočítava podľa poslednej menštruácie. A držíme sa tohto termínu.

Neobávajte sa. Po termíne budete sledovaná. Budú sa kontrolovať prietoky a CTG záznamy plodu. Výsledky nám hovoria o správnej funkcii placenty.

Krásny deň Vám prajem,
MUDr. Tóthová N.
Gynekológ-pôrodník