Čo mám robiť, ak dieťatku zistili Downov syndróm v 18. tt?

Zodpovedané
19. okt 2022

Dobrý deň,

chcela by som poradiť, som v 18. týždni tehotenstva. Robili mi testy z krvi a vyšlo mi, že dieťatko má Downov syndróm.

Teraz by som mala ísť na ďalšie vyšetrenie,... neviem čo robiť?

Ďakujem.

Dobrý deň,

potrebovala by som poznať vyšetrenie, ktoré Vám bolo realizované. Ak ide iba o základný skríning v druhom trimestri, tak vo výsledku je vyjadrené iba zvýšené riziko a nakoniec môže byť dieťatko zdravé.

Sú však potrebné ďalšie vyšetrenia. Možnosťou je genetická konzultácia s následnou amniocentézou. Ďalšou možnosťou je NIPT testovanie odberom Vašej krvi, ktoré však poisťovňa neprepláca a hradíte si ho sama (Trisomy, NIFTY,…). A poslednou možnosťou je morfologický ultrazvuk v 20gt. tehotenstva, ktorý by odhalil viditeľné známky postihnutia typické pre Downov syndróm. Nehovorí však nič o genetike plodu.

Krásny deň Vám prajem,
MUDr. Tóthová N.
Gynekológ-pôrodník