Je skoro po roku od vysadenia antikoncepcie normálne, aby som mávala menzes 2x v mesiaci?

Zodpovedané
8. apr 2022

Dobrý deň,

som po vysadení HAK Vreya cca 10 mesiacov. Vreyu som užívala 4 roky. Tento mesiac (stalo sa mi to za týchto 10 mesiacov asi 3x) mám druhýkrát menštruáciu. Mala som ju týždeň, potom som bola 5 dni bez a vrátila sa mi. Zo začiatku som 3 dni špinila, potom 2 dni krv a teraz asi 5 - 6 deň zase špiním.

Je skoro po roku od vysadenia antikoncepcie normálne, aby som mávala menzes 2x v mesiaci?

Môj gynekológ povedal, že je to individualne. Mám problémy so silnou anémiou a vraj to môže byť u mňa problém.

Aký máte na to názor vy?

Mám zistený HPV, polycystické vaječníky a mám problémy s opakovanými mykózami.

Môže v tom byť nejaký iný problém ako vysadenie HAK?

Ďakujem

Dobrý deň,

nemyslím si, že sú ťažkosti spôsobené následkom vysadenia antikoncepcie.

Bolo by potrebné absolvovať gynekologické vyšetrenie, ktorým sa vylúči prípadne objektívna príčina opakovaného nepravidelného krvácania (polyp, myóm, hyperplázia sliznice maternice). Pokiaľ bude všetko v poriadku, príčina bude hormonálna, ktorú je potrebné liečiť hormonálne.

Určite by som sa to snažila aktívne riešiť, keďže ako píšete, trpíte ťažkou anémiou. Opakovanými krvnými stratami si ju iba prehlbujete, čo môže skončiť až potrebou podania krvnej náhrady.

Krásny deň Vám prajem,
MUDr. Tóthová N.
Gynekológ-pôrodník