Vyšla mi zvýšená glukóza v krvi. Mám si kúpiť glukomer?

Zodpovedané
28. sep 2021

Dobrý deň,

skoro pred týždňom som bola na glukózom teste, ale nakoľko mi cca po pol hodine prišlo zle, všetko som vyvracala. Tak mi sestrička povedala, že sa dá urobiť ešte tak test, že zjem 2 rohlíky a vypijem pol litra sladkého čaju. Tak som to teda urobila a po hodine od zjedenia mi zobrala krv. Vyšli mi vyššie hodnoty. O pár dni mi povedali, že je to v poriadku. Vraj to mohlo byť aj z tej glukózy.

Mám si domov kúpiť glukomer?

Nerada by som niečo podcenila a sladké jem bežne a dosť často.

Ďakujem

Dobrý deň,

zle Vám kľudne mohlo prísť práve z roztoku glukózy. Neznamená to automaticky, že máte tehotenskú cukrovku.

Čo sa týka kontrolného vyšetrenia, krv sa má odobrať nalačno a následne minimálne raz o dve hodiny. Ideálne nalačno, o hodinu a následne 2 hodiny po jedle.

Výsledky som nevidela, preto sa neviem bližšie k výsledkom a potrebe ďalšieho vyšetrenia vyjadriť.

Možnosťou je absolvovať vyšetrenie u diabetológa, kde zrealizujú kontrolné vyšetrenie. Potrebujete však výmenný lístok od gynekológa.

Alebo si teda zakúpte glukomer a občas si skontrolujte glykémiu nalačno a potom dve hodinky po jedle.
Nalačno by mala byť hodnota do 5,6 mmol/l.
Po dvoch hodinách do 7,8 mmol/l.

V prípade ďalších otázok ma neváhajte kontaktovať.

Krásny deň Vám prajem,
MUDr. Tóthová N.
Gynekológ-pôrodník