Korýtkové alebo klasické sedenie?

Zodpovedané
6. feb 2019

Ahoj 😊
Je lepšie korytkové sedenie alebo klasické ?
Ďakujem

Ahoj,

jednoznačná odpoveď tu neexistuje. Nie je totiž absolútne tvrdiť, že korýtkové sedenie je tá jediná správna voľba a tá druhá je nesprávna (a ani naopak). Aj čo sa odborníkov týka, nezhodujú sa v názore. Nájdeš takých, čo odporúčajú korýtko (často sa nazýva aj “ergonomické sedenie”), a aj zarytých podporovateľov klasického rovného ľahu.

Ja osobne som vyskúšala viacero z každého typu a môžem povedať, že oba majú svoje výhody a nevýhody. A “dobré” sú oba typy. Vždy ale záleží od kočíka a kvality jeho prevedenia, dieťatka a jeho preferencií, ale tiež mamičky. Pretože ak ty sama nie si stotožnená s niektorým typom, dieťatko to vycíti a môže byť v kočíku nervózne aj kvôli tomu. Rovnako nájdeš aj zlé a nekvalitné, nepohodlné korýtkové kočíky, či nevyhovujúce klasiky s rovným ľahom.

Korýtkové sedenie nakláňaš obvykle až do takmer úplného ľahu. Podopretý zadoček s podvihnutými nožičkami do L napomáhajú, aby sa dieťatko nešmýkalo. Jeho výhodou je aj to, že mierne šikmá opierka a celková poloha telíčka napomáhajú aj pri refluxe. Samozrejme, ak bábo samostatne nesedí, sedačku zo sklopenej polohy nemáme dvíhať do sedu, aj keď dieťatko podopiera. Pre prípad, že v korýtku chceš voziť menšie bábo, je to riešenie - vyrovnávacia vložka. Bez nej, či bez klasickej vaničky, je korýtkový typ kočíka vhodný od cca 6 mesiacov. Od tohto veku deti obvykle nemajú problém ani v tomto type regulérne spať a oddýchnuť si - nevyhovie im však vtedy, ak rady spia na brušku či v polohe na boku. Mínusom korýtkového sedenia je často aj fakt, že je menšie, prípadne užšie (nemusí byť, ale mnohokrát je).

Klasické sedenie je “klasickým”, lebo je tradičnejšie, overené, a pripomína (v ľahu) posteľ. Táto poloha je výborná pre každý typ ležania a často ponúka aj viac miesta (alebo je sedák aspoň širší), ale pri menších deťoch môžeš zažiť, že sa ti pri miernom podvihnutí zošmykujú dole. Okrem toho niektorým vyslovene vyhovuje práve vykladať si nôžky vyššie, čo potom pri rovnom ľahu riešia aj tak ich vykladaním napríklad na madlo, imitujúc korýtkový typ sedenia. Niektoré modely majú tiež problém so šikmým sedením. Vtedy sa deti pre lepší výhľad či pohodlie často aj tak vykláňajú a držia madla a sedadlo nie je tak pohodlné, ako by sme si želali.

Akýkoľvek typ vyberieš, riaď sa kvalitou kočíka, dostatočnou priestrannosťou, praktickými funkciami a svojím vlastným srdcom a názorom. Ak ty si s výberom spokojná, aj dieťatko rýchlo pochopí a s najväčšou pravdepodobnosťou si na vybraný typ zvykne. Nepremýšľaj o tom priveľmi, lebo nakoniec budeš akurát zmätená. Určite zle nevyberieš kvôli vybranému typu sedenia 😉

Prajem to najpohodlnejšie kočíkovanie,
Eli