6 rokov nedošlo k zmene ohľadom výživného. Je šanca, že mi priznajú zvýšenie?

Zodpovedané
23. máj 2019

Dobrý deň,

chcela by som sa poradiť ohľadom môjho problému. V roku 2013 som sa rozviedla. V tom období staršia dcéra navštevovala 2. stupeň ZŠ a mladšia škôlku. Bola stanovená výška výživného, ktorú otec nie vždy pravidelne splácal. Riešil sa aj súd za neplatenie a on dostal podmienku. Tá už skončila a trvá to ďalej. Ex sa znovu oženil, má syna a robí v zahraničí. Na deti platí nepravidelne, momentálne v omeškaní 2 splátkach.

Občas kúpi niečo k narodeninám, meninám. Raz mesačne vezme mladšiu k sebe, staršia už tam moc nechodi. Mladšej dcére platí okrem výživného aj obedy. Staršej sľúbil, že jej bude platiť lístok na autobus, ale keďže brigáduje, neplatí nič.

Teraz je mladšia dcéra na 2. stupni ZŠ a staršia na SŠ. Bude mať 18 rokov v novembri. Je to 6 rokov, čo nebola žiadna zmena ohľadom výživného.

Je reálna šanca, že mi súd prizná zvýšenie výživného?

Ďakujem

Dobrý deň,

bez ohľadu na skutočnosť, či výživné bolo súdom priamo určené alebo v rámci rozvodu bola súdom schválená dohoda rodičov, zákon prizná možnosť výživné upraviť, ak sa zmenia pomery. Zmenou pomerov sa rozumejú najmä majetkové možnosti rodičov, potreby detí na ktoré je výživné priznané a podobne. Šancu na zvýšenie teda môžete mať, rozhodujúce bude preukázať zmenu pomerov.

Či vo Vašom konkrétnom prípade došlo k takej zmene pomerov, ktoré by odôvodňovali úpravu výživného, je vhodné poradiť sa s advokátom. Z pozície mediátora mi neprináleží hodnotiť právny stav jedenej zo strany a musím zostať nestranný.

Dovoľujem si doplniť, že dieťa má na výživné nárok do doby, kým nie je schopné samé sa živiť. Otázkou je, či Vaša dcéra bude chcieť pokračovať v štúdiu na vysokej škole. Spravidla sa hodnotí "schopnosť živiť sa" individuálne.

Z praxe ale možno predpokladať, že pokiaľ Vaša dcéra bude študovať denne na vysokej škole, nárok na výživné bude mať zachovaný. V prípade, ak by v štúdiu po skončení strednej školy nepokračovala, z pohľadu zákona by už bola schopná živiť sa sama a nárok na výživné by mohla stratiť (aj v tomto bode sú možné určité výnimky).

Ako mediátor Vám pred podaním prípadného návrhu na zvýšenie výživného odporúčam pokúsiť sa s Vašim bývalým manželom dohodnúť na výške výživného. V prípade sťaženej komunikácie je ideálne využiť služby mediátora. Ak sa takáto dohoda o výživnom dá schváliť súdom, sú ušetrené trovy súdneho konania a má rovnakú silu, ako právoplatný rozsudok.

Prajem Vám pekný deň,
JUDr. Martin Biskupič
mediátor

Mediačná kancelária
Bajkalská 22, Bratislava
tel: +421 908 112 799
mail: mediator@martinbiskupic.sk
www.martinbiskupic.sk