Aké možnosti vysporiadanie BSM súd pripúšťa?

Zodpovedané
17. aug 2021

Dobrý deň,

som rozvedená, mám dve deti zverené do osobnej starostlivosti (3 a 11 rokov). Keďže mám po rozvode prichádza na rad riešenie vysporiadania majetku.

S bývalým manželom sme nadobudli byt, na ktorý je viazaná hypotéka. Byt sme nadobudli pred svadbou (pred piatimi rokmi), je po mojich rodičoch, ktorým sme zaň dali polovicu trhovej hodnoty (40 000 eur za 4 izbový byt) Druhú polovicu nám dali do daru. Byt aj hypotéku máme na polovicu. Podotýkam, že byt je vybavený nábytkom, taktiež po mojich rodičoch.

Samozrejme bývalý manžel si spravil z manželstva zárobkovú inštitúciu a napriek tomu, že do manželstva prišiel s nulovou finančnou pomocou vyžaduje, aby som ho z polovice bytu (aj keď vlastne mu nijako morálne nepatrí) vyplatila. Vyhráža sa súdom a trvá na svojom riešení.

Existuje nejaká možnosť, aby súd neprihliadal iba na to, ako je to na papieri a pripúšťa aj iné možnosti vysporiadania?

Ďakujem za odpoveď

Dobrý deň,

nakoľko ste nadobudli byt pred manželstvo, tento nepatrí do BSM, ale do podielového spoluvlastníctva a predpokladám, že každý máte v katastri nehnuteľností na liste vlastníctva zapísanú 1/2 bytu. Neviem z Vašich informácií posúdiť, či súčasťou kúpnej/darovacej zmluvy bol aj nábytok.

Vyporiadanie podielového vlastníctva je možné dohodou alebo súdom. V praxi často riešim spor takéhoto charakteru a to z dôvodu, že súdne poplatky sú v prípade nehnuteľnosti vysoké. Či by súd vo Vašom prípade prihliadal na morálne hladisko atď. neviem posúdiť.

V prípade mediácie a následnej dohody je možné sa o morálnou hladisku baviť a vyporiadať byt aj iným pomerom ako 1/2. Skúste pred žalobou na súd osloviť mediátora, ktorý následne osloví Vášho bývalého manžela a pokúsi sa spolu s Vami o zmenšenie konfliktu a uzatvorenie prípadnej dohody.

JUDr. Renáta Smetana, mediátor
Mediačná kancelária JUDr. Renáta Králiková
Kniežaťa Pribinu 14, 911 01 Trenčín
www.mediacnakancelaria.sk