Ako postupovať, keď sa s mužom neviem dohodnúť ohľadom starostlivosti o deti po rozvode?

Zodpovedané
13. máj 2021

Dobrý deň,

po 13 rokoch podala som žiadosť o rozvod. Máme aj dve deti - 13,5 ročného syna a 11 ročnú dcérku. Požiadala som o zverenie deti do mojej osobnej starostlivosti bez obmedzenia styku a výživné 200€.

Muž nesúhlasí a chce deti do striedavky. On proste mi ich nechce dať do mojej starostlivosti aj napriek tomu, že dcérka chce byť stále u mňa. Nie na striedavku.

Ďalšie pojednávanie máme o mesiac. Problém je v tom, že muž má problém s alkoholom. Často sa mu stáva, hlavne cez víkendy je opitý alebo spí na gačci a nie je 100 percentne spoľahlivý (to bol hlavný dôvod v žiadosti).

Čakáme teraz na stretnutie s psychológom, ktorý sa bude rozprávať s deťmi. Som v strese a nechcem, aby zase nám preložili pojednávanie, keď sa nedohodneme. Prenajímam byt a potrebujem výživné. Muž neustúpi. Dcérka chce byť u mňa a syn ako bude chcieť.

Prenajímam 3 izbový byt - deti majú svoje izby, všetko majú. Syn aj napriek alkoholizmu otca chce byť väčšinou u neho. Muž má dom a záhradu a občas si zahrajú futbal. Vraj u mňa sa nudí a nemá čo robiť. Syn hovorí, že je rád sám a nevadí mu, keď je otec "unavený". Synovi vadí, že bývam v meste. Dcérka voláva kámošky k sebe, ale kvôli synovi to musela obmedziť. Jemu stále niečo vadí.

V momentálnej pandemickej situácii sa učia z domu u otca, nakoľko muž je ma homeoffice. Dcérka spáva u mňa - ráno ju veziem k otcovi a po práci pre ňu chodím.

Syn je cez týždeň u otca stále. Má tam všetky učiva a k mne nechce chodiť, nechce to prenášať. Potom od piatku po práci sú u mňa obidvaja a v nedeľu doobeda vozím syna domov, lebo sa chce učiť a pripravovať do školy. Je poctivý a má same jednotky.

Deti mi hovorili, že keď je opitý, tak plače na gauči, alebo chodí za nimi do izieb a hovorí nezmysli. Doma majú bordel. Muž sa snaží, ale svoju psychickou labilitou nám len znepríjemňuje život. Keď je opitý, tak mi posiela hlasové správy a v nich nadáva od najhorších, že zle dopadnem a tak. Keď je triezvy, tak to viacmenej nerobí. Aj deťom hovorí blbosti a nadáva na mňa.

Súhlasila som s výživným s 200€ namiesto 350€ len aby súhlasil, že deti budú u mňa a nebudem obmedzovať im styk. Ide mi hlavne o syna, lebo syn chce byť u otca kedy bude chcieť on. Dcérka chce byť iba so mnou, ale aj občas chodiť k otcovi nakoľko tam máme aj zvieratká. Ešte podotknem, že syn nemá moc rád sestru a je na ňu zlý.

Čo je najlepšie pre deti?

Je možné zveriť dcérku do mojej starostlivosti s tým, že každý druhý víkend bude u otca a syn bude v striedavej starostlivosti?

Ďakujem

Dobrý deň,

čo je najlepšie pre deti viete Vy ako rodič najlepšie. Neviem to ja, ani žiadny iný odborník, preto na túto otázku Vám neviem odpovedať.

Váš prípad je typickým prípadom, kedy by bola možná mediácia. Váš manžel možno v prípade pár mediačných stretnutí, vysvetlení Vašich potrieb a problémov, ktoré vidíte prehodnotí svoj názor.

Taktiež je možné mediačnou dohodnúť napr. rozšírenú striedavú starostlivosť, určiť podmienky styku s deťmi od telefonickej komunikácie cez pravidlá výchovy. Možno sú široké a často v takýchto prípadoch má síce mediačná dohoda aj niekoľko strán, ale nakoniec je vždy v prospech detí.

Mediáciu je možné viesť aj s deťmi, ktoré si samé určia čo by chceli, čo sa im páči a nepáči vo výchove atď. Na základe toho je tiež možné smerovať mediáciu.

Skúste osloviť mediátora vo Vašom okolí, ktorý sa zameriava na rodinnú mediáciu a následne on v tejto veci osloví Vášho manžela a pokúsi sa o začatie mediácie.

V prípade záujmu ma kontaktujte.

JUDr. Renáta Smetana, mediátor
Mediačná kancelária JUDr. Renáta Králiková
Kniežaťa Pribinu 14, 911 01 Trenčín
www.mediacnakancelaria.sk