Ako riešiť neplatenie úveru pred rozvodom?

Zodpovedané
30. jan 2020

Dobrý deň,

mám podanú žiadosť o rozvod a budem potrebovať riešiť úvery. Manžel prestal platiť už teraz a ja som na PN už 10 mesiacov. Nemám to z čoho platiť.

Aké mám možnosti a čo mi odporúčate?

Za odpoveď ďakujem

Dobrý deň,

po dobu právoplatnosti rozsudku o rozvode platí, že stále trvá bezpodielové spoluvlastníctvo manželov. Je možné však už teraz začať rokovať o dohode o vyporiadaní bezpodielového spoluvlastníctva manželov po rozvode a dohodnúť si režim, ktorý bude napr. do rozvodu.

V prípade neplatenia úveru sa vystavujete Vy ale aj manžel riziku exekučného konania, ktoré sa dotkne Vás oboch, bez ohľadu na to, kto úver splácal/nesplácal.

Neuvádzate, o aký úver ide. V prípadoch podobných Vášmu a ak ide o hypotečný úver sa manželia dohodnú, že ak na splátku hypotéky nemá ani jeden z manželov, byt sa predá, vyplatí sa hypotéka a zvyšok si pomerne rozdelia (prípadne si odpočítajú to, čo ktorý manžel na hypotéku zaplatil viac).

V prípade, že ide o spotrebiteľský úver si manželia vo väčšine prípadov dohodnú rozdelenie splátok 50:50. Možností riešenia je veľa a všetky riešenia sú individuálne, vzhľadom na konkrétnu situáciu manželov.

JUDr. Renáta Smetana, mediátor
Mediačná kancelária JUDr. Renáta Králiková
Kniežaťa Pribinu 14, 911 01 Trenčín
www.mediacnakancelaria.sk