Používame cookies. Viac informácií tu.
Zavri

Ako vymáhať peniaze od známeho?

Zodpovedané
10. sep 2020

Dobrý deň,

tento problém sa týka môjho priateľa. Pred pár rokmi vzal úver, z ktorého dal určitú sumu známemu na pozemok, ktorý mu mal sumu v plnej výške vrátiť z hypotéky, ktorú mal vziať na dom. Zatiaľ mu mal platiť mesačné splátky. Tak aj bolo. Zrazu začal platiť nepravidelne, až úplne prestal.

Pozemok predal, hypotéku nevzal a peniaze dal nevieme kam. Je to už takmer dva roky čo neplatí. Snažili sme sa ho kontaktovať, aj jeho manželku a rodičov. On a aj manželka sa robia ako keby nám nič nedĺžili a rodičia s tým nechcú mať nič spoločné.

Priateľ ver riadne spláca a platiť treba ešte skoro 4 roky, ale nechce túto situáciu nijako riešiť a nemá na to energiu vláčiť sa po súdoch.

Ako by sa to dalo riešiť mimosúdne?

Aby aspoň platil tie mesačne splátky, pretože tieto splátky nás dosť brzdia v našom osobnom živote.

Za odpoveď ďakujem

Dobrý deň,

v rámci mimosúdneho konania, resp. mediácie je možné uzatvoriť mediačnú dohodu, ktorej predmetom bude uznanie dlhu a dohoda o splátkach.

V prípade riešenia sporu mediáciou, oslovte mediátora, ktorý osloví Vášho známeho a pokúsi sa medzi Vami uzatvoriť dohodu tak, aby ste sa vyhli súdnemu konaniu. Pozor však na premlčanie celého dlhu.

V prípade potreby a záujmu ma kontaktujte.


JUDr. Renáta Králiková, mediátor
Mediačná kancelária JUDr. Renáta Králiková
Kniežaťa Pribinu 14, 911 01 Trenčín
www.mediacnakancelaria.sk
tel.č.: 0915 038 191