Akú výšku výživného môžem žiadať na trojročné dieťa?

Zodpovedané
2. jún 2021

Dobrý deň,

syn chodí do škôlky a má alergiu na BKM. Zarábam v čistom 500 eur. Otec dieťaťa je živnostník a jeho zárobok je cca od 800 do 1500 eur mesačne. Má ešte 1 vyživovaciu povinnosť, nemá úver, nevlastní nehnuteľnosť.

Akú výšku výživného môžem žiadať?

Ďakujem

Dobrý deň,

výška výživného závisí nielen od toho, aký príjem máte Vy a aký má otec dieťaťa, ale aj od toho, aké má dieťa výdavky, aké máte Vy a otec výdavky, koníčky dieťaťa. Prípadne zdravotný stav matky a otca, ak je tým ovplyvnená zárobková činnosť.

Vašim návrhom na výšku výživného nie je súd viazaný a môže určiť vyššie ale aj nižšie výživné ako žiadate. Napríklad v Česku majú odporúčacie tabuľky v percentách z príjmu, podľa ktorých rodič presne vie, koľko bude platiť pri svojom príjme na dieťa v konkrétnom veku.

O výživnom sa dá s otcom dohodnúť mimo súd na mediácii. Stačí mediátora osloviť so žiadosťou o riešenie výživného mediácie. On následne kontaktuje otca a v prípade, že bude mať otec záujem, mediátor dohodne stretnutie, kde sa pokúsi o uzatvorenie dohody.
V rámci mediácie môžete otcovi vysvetliť všetky výdavky, ktoré máte s dieťaťom spojené a dospieť k výške, s ktorou budú spokojné obe strany. Naviac konečná mediačná dohoda sa potvrdzuje na súde z dôvodu jej vykonateľnosti.

V prípade záujmu ma kontaktujte.

JUDr. Renáta Smetana, mediátor
Mediačná kancelária JUDr. Renáta Králiková
Kniežaťa Pribinu 14, 911 01 Trenčín
www.mediacnakancelaria.sk