Bol som gambler a už nie som pre manželku príťažlivý. Dá sa žiadať pri rozvode poradňa?

Zodpovedané
6. apr 2020

Dobrý deň,

som ženatý 8 rokov a máme 3 deti. Prevalil sa u mňa problém s gamblerstvom. Manželka o športovom stávkovaní viac rokov vedela, neriešila to. Až keď prišli dlhy.

Uvedomil som si, že takto žiť nechcem! Podstúpil som liečenie, navštevujem psychiatra a plním nastavené pravidlá. Prešli mesiace a napriek tomu, že žijem zodpovedne, manželke je vyplácaná. Celá výplata a dlh sa spláca. Manželka podala návrh na rozvod.

Viem, urobil som veľa chýb, ale veľmi ju mám rád, aj deti. No nevie si so mnou predstaviť budúcnosť, pretože, už nie som pre ňu príťažlivý. Občas naznačí - ži normálne a možno ti o pár rokov dám šancu.

Môžem na súde žiadať pre ňu poradňu?

Zdá sa mi unáhlený návrh na rozvod. Myslím, že náš vzťah sa dá napraviť, no bráni sa komunikácií.

Prihliada sa na to, že máme dvojročné, štvorročné a 8 ročné dieťa?

Ďakujem za odpoveď

Dobrý deň,

vo Vašom prípade je možná poradňa, avšak už dávno som sa nestretla na súde s tým, žeby súd takejto požiadavke vyhovel.

Skúste osloviť mediátora, ktorý nezávisle osloví Vašu manželku a pokúsi sa ju presvedčiť na mimosúdne riešenie.

V podobných prípadoch, teda keď sa jeden z manželov nechce rozviesť a ten ma ako mediátora osloví, sa mi v pár prípadoch podarilo uzatvoriť mediačnú dohodu. Predmetom takejto dohody bolo späťvzatie návrhu a tzv. druhá šanca s presne nastavenými pravidlami fungovania.

Aby manželia obnovili svoj vzťah tak sa v nej napr. dohodli na spoločne trávenom čase, výletoch, fungovaní domácnosti, atď.

Samozrejme s tým však museli súhlasiť obe strany.

Skúste osloviť mediátora vo Vašom okolí, ktorý sa špecializuje na rodinné právo.

JUDr. Renáta Smetana, mediátor
Mediačná kancelária JUDr. Renáta Králiková
Kniežaťa Pribinu 14, 911 01 Trenčín
www.mediacnakancelaria.sk