Chcem, aby mi bola vyplatená časť zdedeného domu. Aké mám možnosti?

Zodpovedané
10. feb 2022

Dobrý deň,

otec mi zomrel ešte v roku 2006 a zdedil som časť z rodinného domu (1/2 matka, 1/6 jedna sestra, 1/6 druhá sestra, 1/6 ja). Chcem, aby mi bola moja časť vyplatená.

Aké mám možnosti?

Ďakujem

Dobrý deň,

rodinný dom, ktorý uvádzate je teraz v podielovom spoluvlastníctve, takže s dedením Vaša situácia už nemá nič spoločného.

Vyporiadanie podielového spoluvlastníctva je možné buď dohodou spoluvlastníkov alebo súdom.

Ideálne v týchto prípadoch klientov poučujem, že dohoda je finančne menej náročná ako súdne konanie. Súdny poplatok sa vypočíta z hodnoty nehnuteľnosti a súd vo väčšine prípadov vyhotovuje znalecký posudok, ktorý tiež je vo vyššej sume.

Vo Vašom prípade je možnosť odpredať svoj spoluvlastnícky podiel na nehnuteľnosti niektorej zo spoluvlastníčok, prípadne Váš podiel rovnomerne medzi spoluvlastníčky rozdeliť.

Ako mediátorka riešim tieto spory pomerne často. Oslovím listom s návrhom na mimosúdne riešenie ostatných spoluvlastníkov a pozvem ich na stretnutie, kde sa už bavíme o konkrétnych možnostiach a číslach.

Doporučovala by som Vám osloviť mediátora vo Vašom okolí, ideálne s právnym vzdelaním a pokúsiť sa túto situacie vyriešiť formou dohody.

V prípade potreby a záujmu ma kontaktujte.

JUDr. Renáta Smetana, mediátor
Mediačná kancelária JUDr. Renáta Králiková
Kniežaťa Pribinu 14, 911 01 Trenčín
www.mediacnakancelaria.sk